Mısırlı Pilav TarifiMısırlı Pilav Nasıl YapılırMısırı sevmeyen yoktur. Közlenmiş, haşlanmış ve bardakta mısırı çocuklarda çok severler.Mısır, bol miktarda E Vitamini içermektedir. E Vitamini cilt güzelliği için çok faydalıdır.

Ben mısırı pirinç pilavına çok yakıştırıyorum. Aynı zamanda mısır ile yapılan pirinç pilavının besin değerini de arttırmış oluyor. Mısırlı pilavı, et yemeklerinin, tavuk yemeklerinin yanında servis edebilirsiniz. Ben kuru köftenin yanında servis yaptım. Eminim çocuklarınızda çok sevdikleri köftenin yanında mısırlı pilava bayılacaklar.

Mısırlı Pilav İçin Gerekli Malzemeler:

1 Çorba Kasesi Osmancık Pirinç
1,5 Yemek Kaşığı Tereyağı
2 Çorba Kasesi Su
1 Fiske Şeker
2 Çay Kaşığı Limon Suyu
1 Silme Tatlı Kaşığı Tuz
1 Su Bardağı Haşlanmış Mısır

⇒ ⇒⇒ Mısırın Faydaları İçin Tıklayın…. ⇐⇐⇐

Mısırlı Pilavın Yapılışı:

Pirinci suyu berraklaşana kadar güzelce yıkayıp 5 -8 dakika suyun içinde bekletin.

Bir tencereye tereyağını alıp eritin.

Islatmış olduğunuz pirinci süzün.

Bir tencereye tereyağını alıp eritin. Tereyağı eridikten sonra yıkanmış pirinci ilave edip karıştırarak pirinç şeffaflaşana kadar (birbirlerine yapışmayacak) hale gelene kadar kısık ateşte kavurun.
2 kase suyu döküp şekeri, tuzu ve limon suyunu (limon suyu pilavın renginin beyaz olmasını sağlar ) ekleyin.
Haşlanmış olan mısırı da ekleyip kaynamasını bekleyin. Kaynadıktan sonra altını kısıp suyunu çekene kadar pişirin. Pişerken asla karıştırmayın. Karıştırırsanız pilavınız lapalaşır.
Pilav suyun çektikten sonra ocağı kapatın. Tencerenin ağzına havlu kağıt veya bir bez örtüp kapağını kapatıp dinlenmeye bırakın. Dinlendikten sonra mısırların ezilmemesi için dikkatlice karıştırıp servis yapın.

Not: Eğer pilavınız soğursa ocağın en küçük gözünde kısık ateşte ısıtabilirsiniz. Isındıktan sonra karıştırıp tabağa alabilirsiniz.

Afiyet Olsun.

Mısırlı Kırmızıbiberli Pilav Tarifi İçin Tıklayın

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir