Çuha Çiçeği (Primula) Ve BakımıÇuha Çiçeği Ve Bakımı

Evleri , ofisleri ve işyerlerini süsleyen ve yaşam alanlarımızı renklendiren çiçeklerin yetiştirilmesi ve bakımı zor mudur? Bugün Çuha Çiçeğinin yetiştirilmesi ve bakımına değineceğiz.

Çuha Çiçeği rengarenk gözlerimize hitap eden güzel bir çiçektir.

Çuha çiçeği, çuha çiçeğigiller (Primulaceae) familyasından Primula cinsini oluşturan bahçe süs bitkileri yetiştiriciliğinde kullanılan bitki türlerinin ortak adıdır.

Çuha çiçeği, bir  saksı çiçeğidir. Ilıman iklimlerde yetişen bir bitki  olup birçok çeşidi ve renkleri bulunmaktadır.

Çuha çiçeği, bol ışık seven bir bitki olmasına rağmen diğer çiçekler gibi direk güneş ışığından uzak tutulmalıdır.Işık alan bitki ışık aldığı yöne doğru eğilim gösterdiği için haftada bir kez bitkinin yönü ışık almayan taraf ışığın geliş yönüne çevrilmelidir.

Çuha çiçeği, az ışıkta kaldığı zaman yeteri kadar beslenemez dolayısıyla yaprakların ölmesine ve sararmasına sebep olur.

Çuha bitkisinin yetiştirilmesi, bakımı ve sulanması:

 

Çuha Çiçeği Ve Bakımı

Sulama:

Çuha çiçeği, yazın haftada iki kere, kışın ise, haftada bir kere sulanmalıdır. Yazın Sulama tekniğinde Pazartesi ve Perşembe günleri tercih edilebilir.

Kışın ise sulama tekniğinde Pazartesi günleri tercih edilebilir. Sulama esnasında kullanılan su kabı ölçeği hep aynı olmalı ve çiçeğe dökülen su saksının dibinde en fazla akşam sulamış isek, sabah saksı kabında biriken su dökülmelidir.Böylelikle bitkinin toprağında oluşabilecek koku ve haşerelerin oluşmasında engel olunacaktır.

Sulamada temel kural bitkinin toprağı kurudukça su verilmeli, toprağının kuru yada sulu olduğunu anlamamız için, toprağına parmağımıza batırarak kuru veya ıslak olduğunu anlayabiliriz.Islak ise bitkimiz topraktaki suyu henüz bitirememiş olduğundan sulamanızı bir sonraki sulama gününe bırakmalısınız.

Çuha çiçeği rüzgar akımı alan yerlerden uzak tutulmalıdır. Rüzgar çiçeğimizi salladığı için bitkinin sapında oynamalar ve toprağın köküne hava akımın girmesine sebep vermektedir.Buda çiçeğimizin ömrünü azalttığı gibi çiçeklerin yapraklarında sararma ve çiçeklerinde solmalara sebep verir.Örneğin : Kapı ağzı ve pencere gibi açılan ve rüzgar alan yerlerden çiçekler kesinlikle uzak tutulmalı.

Çuha çiçeği, uzun ömürlü ve dayanıklı bir bitkidir. Yaprakları solup gittikten sonra bitkinin tekrar yapraklarını tazelemesi ve yenilemesi için Ana dal hariç çok uzun olan dallar kesilerek şekillendirilmelidir. Budanan dalın hava almaması için üzeri soğuk silikon, mum yada yakıcı olmayan yapıştırıcılar ile kapatılabilir.

Çuha Çiçeği Ve Bakımı

Toprak Değişimi:

Sayfa: 1 2


Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir