Yiyerek Zayıflamanın Formülü: Mocan DiyetiYiyerek Zayıflamanın Formülü: Mocan Diyeti

Havalar ısınıp yaz yaklaşınca herkesi zayıflama telaşı sardı. En çok da masa başı çalışanları kilolarını dert ederken  Medical Park Fatih Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ziya Mocan zayıflatan önerileri sıraladı.

Ayrıca Mocan, “Karın çevresi erkeklerde 102, kadınlarda ise 88 santimin üstündeyse obezite başlamış demektir” dedi. İşte Mocan’ın yiyerek zayıflama önerileri arasında turp, limon, maydanoz ve elma sirkesi var…

YİYEREK KİLOLARA VEDA

Beslenmede birinci kural, aç kalmamaktır. “Yemeden zayıflayayım” diye bir şey yok. Bunun yerine “Yiyerek kilo vereyim” var. Yani sağlıklı beslenmede yiyerek kilo vermek söz konusu. Elma sirkesi, limon, narenciye grubu, maydanoz ve turp gibi besinler, metabolizmayı hızlandırır. Öncelikle kahvaltı şart. Portakal suyu, limonlu soda, ayran, meyve suları, çeşitli meyveler gerekli. Güne zinde başlamak önemli. Yorgunsak vücut bunu tolere etmek için daha çok yeme ihtiyacı duyar. Günde 8 saat uyumak ertesi gün zinde kalkmanıza yardımcı olacaktır. Akşamları televizyon karşısında geçirilen vakti azaltmak da kilo almayı önleyen faktörler arasındadır. Kilo vermek için ara öğün şarttır. Çünkü insan aç kaldıkça kan şekeriyle birlikte verimi de düşer. Şeker düştüğü zaman sinirlilik başlar. Bu yüzden “kan şekeri düşmesin” diye saat başı destek gıda alınması gerekir. Özellikle 40 yaşından sonra mutlaka kalsiyum bakımından zengin ürünler tercih etmeliyiz.

TATLIYI KES SALATAYA GEÇ

Fazlalıklarından kurtulmak isteyenler öğle ve akşam öğünlerinde ağır yemeklerden kaçınmalı. Akşam yemekleri erken yenmeli. Akşam yemeği için kişinin ürik asidi ya da kolesterolü çok yüksek değilse salata ve ızgara et (mümkünse beyaz et) tüketilmesinde fayda var. Tatlıları, akşam yemeğinde kesinlikle önermiyoruz. Ayrıca yağlı yiyeceklerden uzak durulmalı.

OTURURKEN EGZERSİZ YAPIN

Sürekli masabaşında çalışabilirsiniz ama çaresiz değilsiniz. Otururken fiziki aktiviteleri artırabilirsiniz. Karnınızı içe çekin 5’e kadar sayın ve bırakın. Oturduğunuz yerde ellerinizi belinizin arkasında kavuşturun, belinizle elinizi sandalyeye doğru itin. Merdiven çıkın. Hiç değilse telefonda konuşurken ayakta durun ki enerji harcayın.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir