Sağlıklı Saçlar İçin Dikkat Edilmesi GerekenlerSağlıklı ve bakımlı saçlar

Sağlıklı saçlara sahip olmanın yolu bakımdan geçer.

Saçlarınızın sağlıklı kalması için bakımı ihmal etmeyin. Sağlıklı, dökülmeyen, canlı ve parlak saçlar için nasıl önlemler almalı ?

Bir bayanın güzelliğini tamamlayan sağlıklı ve bakımlı saçlardır. Saçlar  insanın dış görünümünü etkiler.

Sağlıklı saçlar; parlak, görünümü düzgün ve kolay taranabilir olmalıdır. Saçın bu özellikleri, sistemik hastalıklar ve çevresel etmenlerin etkisiyle bozularak; saçlarda kırılma, mat, sağlıksız görüntü ve dökülme şikayetleri ortaya çıkmaktadır. 

Sağlıklı saçlara sahip olmanın kolay formülleri… 

Aşırı yıkamak kurutur.

Aşırı yıkamak saçların kurumasına, elektriklenmesine ve parlaklığını kaybetmesine sebep olmaktadır.

Kuru saç;  yapısal olabileceği gibi, saçların gereğinden fazla yıkanması, kuru çevrede yaşanılması, saçların sık kurutulması ve bazı sistemik hastalıkların sonucunda da gelişmektedir.

Saç yıkama sıklığı kişiye göre değişkenlik gösterir. Saç günde en fazla bir, en az haftada bir defa yıkanmalıdır. Saçlar yıkanırken kişinin saç tipine uygun şampuanı tercih etmesi önemlidir.

Düzleştirme saçı zayıflatır.

Saçları güzelleştirmek için kullanılan kozmetik ürünlerinin saça zarar verdiği unutmayın.

Saçların görünümünü değiştirmek için saça uygulanan sabitleştirici, renklendirici, renk açıcı ve düzleştirici gibi kozmetik ürünler saçlara zarar verebilmekte, saçlarda kırılma ve dökülmelere neden olabilmektedir.

Saç jöleleri, saç spreyleri ve saç köpükleri gibi saç şekillendiriciler, saç temizliğinin ardından saça son şeklini vermek için kullanılır.

Amaçları kuruma esnasında saçın herhangi bir kısmını belli bir yerde tutmak ve saça hacim kazandırmaktır.

Saç düzleştirme daha çok kıvırcık saçlarda başvurulan bir yöntemdir. Saçta bulunan disülfit bağlarının kırılıp saçın denatüre olmasına neden olur. Bu şekilde saçlar düz bir görünüm kazanıp yeni bağlar oluşur. İnce ve hasarlı saçlarda bu uygulamada dikkatli olunmazsa saçlar çabuk kırılgan olur, saçı zayıflatır. Bu saç yapısına sahip kişiler saç düzleştirme işlemine mümkün olduğu kadar az başvurmalıdırlar.

Bitkisel boyaları tercih edin. 

Saç boyaları doğal ve sentetik olmak üzere iki çeşittir.

Kına en iyi bilinen doğal boya çeşididir.

Sentetik boyalar; geçici ve kalıcı özellik taşıyanlar olmak üzere iki çeşittir. Piyasada satılan boyaların çoğunluğu kalıcı özelliktedir. Saç boyalarının içeriğinde bulunan bazı maddeler alerjik bünyeye sahip kişilerde kontakt dermatit (alerjik egzama) bulgularına neden olabilir.

Alerjik egzama saçlı deride kaşıntı, sulantı ve yaralarla kendini belli eder. Boyalarda bulunan en sık alerjiye neden olan madde parafenilendimandir. Alerjik bünyeli kişilerde, bitkisel saç boyaları tercih edilmelidir. Sık saç boyanması, saç yapısının incelmesine, kıl şaftının delikli bir hal almasına neden olur. Saçlar çok sık boyatılmamalı, sık saç rengi değiştirilmemeli ve kaliteli boya kullanılmalıdır.

Kaşıntı varsa egzama olabilir. 

Saçta sık görülen hastalıklar kepeklenme, egzama ve saç dökülmesidir.

Kepeklenme en sık görülen saç sorunudur. Saçta küçük beyaz renkli döküntülerle kendini belli ederler. Derinin çeşitli uyarılara karşı verdiği bir cevaptır. Medikal şampuanlarla kontrol altına alınır. Başlangıçta sadece medikal şampuanlarla yıkanılmalı, sonrası medikal şampuan sıklığı azaltılmalıdır. Saç spreylerinin aşırı kullanılması, saç boyalarının uygunsuz kullanımı, soğuk hava, kuru ısıtıcılar, stres ve gerginlik kepeklenmenin artmasına neden olur.

Sinirsel egzama ya da bilimsel adıyla nörodermit, sık görülen bir cilt sorunudur. Boyun, ense, saçlı deri, omuzlar ve topuk bölgelerinde sürekli kaşıntı ve bunun sonucunda deride kızarıklık görünür. Hastalığın oluşmasında stres en önemli etmendir. Tedavisinde steroidli kremler, antihistaminik ilaçlar ve nemlendiriciler kullanılır. Ciddi vakalarda hastalar psikiyatri uzmanları ile birlikte takip edilir.

Dökülen saçlara mezoterapi 

Saç dökülmesi, sık karşılaşılan bir diğer saç hastalığıdır. Tedavide amaç dökülmeyi durdurmaktır, öncelikle saç dökülmesi durumunun nedeni araştırılır. Gerekli laboratuvar testleri yapılır ve hastanın tedavisi düzenlenir. Tedavinin uzun süreli olacağı konusunda hastalar bilgilendirilmelidir. Neden bulunamadığı zaman saçı güçlendirici ürünlere ve tedavilere başvurulur.

Dökülmeyi iyileştirmek ve kontrol altına almak için uygulanan en etkili yöntem olan saç mezoterapisi; saçın ihtiyacı olan vitamin, mineral ve kan dolaşımını arttırıcı ilaçların direkt saç diplerine enjekte edilmesi prensibine dayanır. Kullanılan ilaçlar güvenilirdir. Anestezi gerektirmeden uygulama yapılır. Belirli aralıklarla yapılan bir uygulamadır. Emin ellerde yapılması gerekir. Tedavi tamamlandığında dökülmede azalma, saçlarda dolgunluk elde edilmiş olur.

İyi şampuanın özellikleri 

Bir şampuanda aranılan özellik, saçtaki yağı dengeye sokmak, saçın parlak ve hacimli görünmesini sağlamaktır. Şampuan seçimi, kişinin saç yapısına göre yapılmalıdır. Saça ve göze zarar vermemelidir. Yağlı, kuru, normal ve hasarlı saçlara özel şampuanların yanı sıra, bebekler için ve medikal özellik taşıyan şampuan çeşitleri de bulunmaktadır.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir