Çocukların Sağlıklı Büyümesinde Kaliteli Uykunun ÖnemiÇocukların Sağlıklı Büyümesinde Kaliteli Uykunun Önemi

Çocukların sağlıklı büyümesinde en önemli etkenin kaliteli ve sağlıklı bir uykudur.

Çocuklar için uyku sadece dinlenme aracı değildir. 

Uyku, fiziksel yenilenme, beynin gelişimi ve hafızaya etkisi çok önemlidir. Çocuklarda uykunun herhangi bir şekilde bozulması, azalması veya bir uyku hastalığının ortaya çıkması çocuğun hem fiziksel büyümesini yavaşlatır hem de başta okul performansı olmak üzere sosyal becerilerini ve psikolojik gelişimini bozar.

Uyku bozukluğu olan çocuklar, normal çocuklara göre daha çok depresyona eğilimlidir. Bu çocukların, kendileri farkında olmasalar bile, gece uykularının derinleşmesi ve devamlılığı bozulmuştur.

Bunun en belirgin sonuçları sabah uyanma güçlüğü, derslerde dikkatlerini toparlayamama, hatta uyuklamadır.

Horlayan ve uyku apne sendromu olan çocuklarda büyümede geri kalır ve uyku bölünmesinin gün içindeki tüm belirtileri görülür.

Gündüz uykusu gelen, derslerde başarısı düşen, psikolojik problemlerin başladığı çocuklarda uyku bozukluğu mutlaka sorgulanmalı, gerekirse polisomnografik tetkik yapılarak tedavi edilmelidir.

Tüm çocukluk boyunca uykuya yatma zamanının mutlaka gece 22.00’den önce olması sağlanmalıdır. Bunu sağlamak her zaman çok kolay olmayabilir.

Sağlıklı uyku alışkanlığının oturtulması erken bebeklik döneminde itibaren başlatılmalıdır.

Ergenlik döneminde uyku zamanı genellikle gece yarısından sonraya sarkar ve çocuk az uykuyla yetinmeye başlar. Günlük 7–7,5 saat uykuyla yetinen çocuklarda depresyon eğiliminin daha fazla olduğu görülmüştür.

Çocuklar ile ilgili bazı makaleler…

Çocuk Yemek Yemiyorsa Ne Yapılmalı
Çocuğunuzu Cesaretlendirecek Cümleler
Çocuğunuzun Konuşması Düzelmiyorsa Dikkat

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir