Zeus MağarasıZeus Mağarası

Dilek Yarımadası Milli Parkı’nın giriş kapısının sol tarafında, 200 m. İçeridedir. Mağaranın girişi, 20 metre kadar kayrak (kaygan) taşlı patikadan sağlanır. Dilek Milli parkının adından dolayı mağaranın sağında ve solunda bulunan ağaçlara gelenler Dilek için bez parçaları bağlamaktadırlar. ( izin verilmediği uyarısı var ancak yinede bu kurala uymayanlar var.)

Zeus Mağarası

Mavi Yeşil renkli su dağdan gelen tatlı suyun ve denizden gelen tuzlu suyun karışımı ile yavan bir maden suyu haline dönüşmüştür. Kışın yöredeki gençlerin yazında turistlerin yüzme havuzu haline dönüşen mağara muhteşemdir. Bazı dalgıçlar acaba derinliği mağaranın en sonunda ne kadar diye baksalarda bir girdap oluştuğu ve gözle görüldüğü kadarıyla siyah bir uçurumla yuvarlaklar halinde su kaybolur. Ancak ne hikmetse o su o kadar hızlı gitse bile yüzyıllardır aynı seviyede korunmakta. Dilek yarımadasının sonuna kadar giden bir mağaradır.

Ayrıca mağaranın içindeki büyük kayanın dibinden çıkan çamur da özellikle bayanların cilt güzelliği için oldukça faydalı. Yüze sürülen çamur kuruyuncaya kadar beklenir kuruduktan sonra tekrar mağaranın serin sularında yıkanır. Fakat çamur çok az çıktıgından her yıl sadece yetişip,çamuru bulabilenler kullanabiliyor. Bunun yanı sıra bu çamuru çıkarmakta ayrı bir marifet, çünkü mağaranın serin sularının 4 metre derinliğine kadar yüzerek inmek gerekiyor ki bu da tehlikeli bir dalış olabilir.

Mitolojide Göktanrısı Zeus, kardeşi Poseidon’u kızdırdığında elindeki üçlü yabasını kaldırarak dalgaları kabartıp, denizi altüst eden Poseidon’un gazabından kaçıp sakinleşmesini beklemek için bu mağaraya sığınır, dinlenir ve yıkanırdı. Güzelçamlı sakinleri ve yabancı turistler, denizin çok dalgalı olduğu günlerde ve havanın denize elverişli olmadığı günlerde tıpkı Zeus gibi burada yüzerler, o mitolojik havayı teneffüs ederler.

Resimler kendi çekimimdir ve küçültülmüş halidir.

Zeus Mağarası

Zeus Mağarası Zeus Mağarası

Zeus Mağarası Zeus Mağarası

Zeus Mağarası Zeus Mağarası

Zeus Mağarası

Zeus Mağarası

Zeus Mağarası

Zeus Mağarası

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir