Ev Yapımı Köy Peyniri

Ev Yapımı Köy Peyniri

Ev de beyaz peynir yapmayı denediniz mi bilmiyorum ama güzel oluyor bence denemelisiniz. Evde peynir yaparken yine günlük süt kullanmalısınız 8 Kilo sütten yaklaşık 1 kilo peynir çıktığını da belirteyim.

Artan peynir suyunu atmıyoruz, buzdolabında cam kavanozda muhafaza edip hamur işlerinde ve ekmeklerde kullanabiliriz . Beyaz peynirden ziyade köy peyniri lezzetinde olduğunuda belirtmek isterim…

Ev yapımı peynir

Ev Yapımı Köy Peyniri İçin Malzemeler:

8 Kilo Pastörize Günlük Süt
1,5 Çay Bardağı Elma Sirkesi
2 Yemek Kaşığı Kaya Tuzu
Tülbentten Yapılmış Kese
Delikli Süzgeç

Ev yapımı peynir

Ev Yapımı Köy Peynirin Yapılışı:

Sütümüzü büyükçe bir tencereye döküyoruz.

Sütün üstü kaymak tutacak şekilde kaynatıyoruz.Kaynamış olan süte sirkeyi hemen dökün. Tahta kaşıkla yavaş yavaş karıştırın.
Sütün üzerinde pelteleşme başlayınca peltelerin üzerine tuzu atıp, ocağın altını kısıp ara sıra karıştırarak sütün rengi değişene kadar kaynatıyoruz.(Süt beyazlığını kaybedip yeşilimsi veya sarımtırak bir renk alana kadar)

Ocağın altını kapatıp 20 dakika bekletin.
Bir tencerenin üzerine süzgeci koyup üzerine de tülbent keseyi yerleştirin. Peyniri kevgirle toplayıp kesenin içine koyun. Üzerine peynirin suyunu da döküp keseyi iyice sıkıştırın.

Üzerine bir tabak kapatıp ağırlık koyun.(Su dolu bir tencere, dolu bir kavanoz veya varsa tencere içine konulmuş buz kütlesi)
Peynirin suyunun iyice süzülmesini sağlayın. Yaklaşık 1 saat bekletin.
Kalıplaşmış peyniri keseden çıkarıp dilimleyin. Kavanoza düzgünce yerleştirin.
Peynirden çıkan suyun 1 litresinin içine 1,5 kaşık kaya tuzu atıp eriyene kadar karıştırın. Soğuduktan sonra, kavanozda soğumuş olan peynirin içine hazırladığımız tuzlu suyu dökün.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir