Sevgililer Günü Sizce ?Sevgililer Günü Sizce ?

Kişilere, kişiliklere göre sevgililer gününün anlamı da değişiyor. Sevgilisi olmayanlar bu günü değersizleştirirken, karamsarlar günün anlamını yok sayıyor, çekingenler kaçınıyor, hayalperestler ise yine imkansızı istiyor” diyen Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Orhan Doğan  yaptığı yazılı açıklamada, kişilik özelliklerinin “Sevgililer Günü”nü kutlamaya etki ettiğini belirterek herkesin bu günü farklı yaşadığını bildirdi.

Şimdi bütün sevgililer dışarıda, en iyisi evde oturmak
Ekonomik düşünenler için Sevgililer Günü’nün, “kapitalizmin tüketimi artırmak için uydurduğu bir gün anlamına geldiğini” ifade eden Doğan, açıklamasında şunları kaydetti: “Sevgilisi olmayanlar bu günü değersizleştiriyor, karamsarlar günün anlamını yok sayıyor, çekingenler kaçınıyor, hayalperestler ise yine imkansızı istiyor. Sevgilisi olmayanlar için insanların istemediği şeylerden kurtulmanın en iyi yolu, onun değersiz olduğunu düşünmek ve kabul etmektir.

Karamsar olanlar için sevgililerin birbirlerini neden kutladıkları anlaşılamayan anlamsız bir gündür. Yapmacık sevgi gösterisinde bulunmak isteyenlerin günüdür. Gerçek sevgiye inananlar sevgiye saygı duyar. Onlar için sevginin günü olmaz, her gün sevgi ve sevgililer günüdür.

Entelektüeller farklı açıdan bakar. Onlar için böyle bir gün kültürün yozlaşmasıdır, oturup kitap okumak daha iyidir.

Çekingenler kaçınır. Şöyle düşünürler; ‘Şimdi herkes dışarıdadır, her yer kalabalıktır en iyisi evimde oturmak.’

Sporcu ruhlular farklı etkinliklerde bulunurlar. Bu kişilere göre halı saha maçı yapmak için çok uygun bir gündür.”

Üşengeçler mantıksal gerekçeler bulmaya çalışır
Doğan, titiz ve üşengeçlerin mantıksal gerekçeler bulmaya çalıştıklarını belirterek, şu görüşlere yer verdi: “Genel görüş şudur; ‘Şimdi sevgili bulacaksın, hediye arayacaksın, nelerden hoşlanır, sürpriz yapacaksın, hediyeyi beğenmeyecek, belki de bu yüzden tartışacağız, kim uğraşacak bunlarla.’ Öte yandan genç kızlar konuya farklı anlamlar da yükler.

‘Sevgilim olsa da o gün babam dünyada dışarıya çıkmama izin vermez.’ Hayalperestler imkansızı ister. Bu kişiler ‘öyle bir sevgili istiyorum ki hem çok güzel, hem çok anlayışlı, hem çok kültürlü hem çok zengin hem çok okuyan hem de beni çok seven biri olsun’ ister.”

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir