Zayıflamaya Yardımcı Olan 10 Doğal BesinZayıflamaya Yardımcı Olan 10 Doğal Besin

Tokluk hisse veren ve zayıflamanıza yardımcı olan 10 doğal besin.

 

Zayıflamak için önerilen bu gıdaları abartmadan az miktarlarda tüketmeniz size tokluk hissi vererek zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

Elma

Elma
Günde bir elma yağları uzakta tutmanızı sağlayabilir. Bu taşınabilir meyve, içerdiği yüksek miktardaki su ve çözünür-çözünmez liflerin her ikisiyle bir yandan kan şekerinizin aniden yükselerek iştahınızın artmasına engel olan bir yandan da tok kalmanızı sağlayan müthiş bir atıştırmalıktır. Ortalama boyutlardaki bir elmada yaklaşık olarak yüzde 85 oranında su ile 5 gram çözünebilir lif bulunur ki , bu da elmayı bir atıştırmalık santrali haline getirir. Demliğinizi tatlandırmak için de elma kullanabilirsiniz. Elma aynı zamanda kuersetin içerir. Kuersetin, bazı kanser türlerine karşı savaşmada yardımcı olduğu, kolesterol hasarını azalttığı ve akciğerlerin sağlığını koruduğu görülen bir flavanoidtir.

Yumurta

Yumurta
Yumurta tok kalmanızı sağlayabilecek büyük bir protein kaynağıdır. Yapılan araştırmalarda kişilerin sabah kahvaltısında 2 yumurta yediklerinde, kahvaltıda simit yedikleri güne göre, takip eden 24 saatte 400 kalori daha az aldıkları görülmüştür. Araştırma gösteriyor ki yumurta yemek daha fazla doygunluk sağlıyor ve daha uzun süre tok tutuyor. Bu yalnızca günlük bir deney olsa da düzenli olarak yumurta yemek, uzun süreli kilo yönetimine katkıda bulunabilir.

Karnabahar

Karnabahar
Kilo vermeye karar verdiğinizde, karnabahar gibi nişastasız ve sınırsız miktarlarda yenebilecek birkaç sebze vardır. Karnabahar sağlığınız için de iyidir. Karnabahar kanserle savaşan phytonutrient sulforaphane içermesinin yanı sıra, kilo kaybına yardımcı olan folik asit ve C vitamini miktarı açısından da oldukça zengindir. C vitamini, fiziksel aktiviteler sırasında ne kadar kalori yaktığınızı belirleyici bir etken olabilir. Aynı zamanda sizin için lezzetli de olabilir ancak karnabahar sevmiyorsanız ıspanak ya da brokoliyi deneyebilirsiniz.

Yağsız Yoğurt

Yoğurt
Yoğurt ve diğer süt ürünleri kilo kaybını sağlayan sihirler olmasa bile yine de kilo kaybını sağlayan bazı yararları olduğu doğrudur. Yapılmış olan 12 haftalık kilo verme programı araştırması sonucunda günde 3 defa yoğurt yiyen katılımcıların, süt ürünleri tüketmeyenlere göre iki kat daha fazla kilo verdikleri görülmüştür. Bunun nedeni süt ürünlerinde bulunan biyoaktif bileşiklerin kalsiyumla birleşerek yağ oluşma sürecini yavaşlatır ve özellikle bel bölgesindeki yağların yakılmasını hızlandırır

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi
Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Sadece kahvaltı yapmak sizi zayıflatabilir. 6 yıl süren bir araştırma sonucunda kahvaltı yapan kişilerin, kahvaltı yapmayı atlayan kişilere göre daha düşük vücut kitle indeksine sahip oldukları ve kahvaltıda pişmiş tahıl yiyen kişilerin diğer çeşitlerde kahvaltı yapan gruplara göre daha düşük vücut kitle indeksine sahip oldukları görülmüştür. Araştırmacılar yulaf ezmesinin en doyurucu kahvaltı yiyeceği olduğunu söylüyor. Yulaf ezmesi, lif ile dolu olduğu ve çok iyi bir protein kaynağı olduğu için daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur.

Sayfa: 1 2


2 Yorum

  1. Kevser 14 Şubat 2017 Alıntıla
  2. Betül ÖzYönetici 14 Şubat 2017 Alıntıla
  3. Yorum Bırakabilirsiniz

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir