Diyet Ve TatlandırıcılarDiyet Ve Tatlandırıcılar

Diyet ve diyet ürünlerindeki tatlandırıcılar hakkında Dr.Fevzi Özgönül bilgiler verdi:

Obezite çağımızın en büyük sorunlarından biridir. Cinsiyet ve yaş fark etmeksizin fazla kilolar herkesin sorunu haline geldi. Kilo sorununun yaygınlaşması ile kalorisi az ve düşük enerji değerleri olan yiyecek-içecekler insanları cezbediyor. Bunun yanında kilosunu koruyanlar da hem tatlı yemek hem de kilo almamak istedikleri için diyet ürünleri ve tatlandırıcıyı tercih ediyorlar.

Tatlandırıcılar sizi aldatmasın

Aslında diyet yiyecekler ve tatlandırıcılar vücudumuzu kandırmaktan başka bir yol değildir. Tatlandırıcılar daha cok tatlı isteğine yol açar ve kilo almayayım, kilomu koruyayım derken kilo almanıza neden olur. Tatlı ihtiyacı aslında vücudun enerji ihtiyacıdır. Eğer doğru beslenirseniz sık sık tatlı isteğinizden de kurtulursunuz.

Tatlı yerine kuruyemiş

Tatlı isteğini gidermek istiyorsanız en azından tatlı kadar kalorisi yüksek bir gıda yemelisiniz. Tatlıya yakın kalori veren gıdaların başında kuruyemişler gelir. Onların da bir avucunda en az tatlının barındırdığı kadar kalori vardır. Kuru yemişlerden de vücuda en çok yararı olan çiğ fındık, ceviz ve bademi tercih ederseniz aynı zamanda vücudunuzu beslemiş olursunuz. Bu yediğiniz kuru yemişleri mutlaka öğün esnasında yemekle birlikte yemenizde de yarar var.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir