Yeni Doğan Bebeklerde Kalp RahatsızlığıYeni Doğan Bebeklerde Kalp Rahatsızlığı

Uzmanlar yeni doğan bebeklerde de kalp rahatsızlığı görülebileceği konusunda uyarıyor.

Kalp ve Damar Cerrahisi uzmanları çeşitli nedenleri olan kalp rahatsızlıklarının bazen yeni doğan bebeklerde de görülebildiğini konusunda ebeveynleri uyarıyor.

Kalp hastalıkları ile ilgili dikkat edilmesi şart olan belirtiler konusunda olarak aileleri uyaran uzman doktorlar; “Çocuklardaki kalp hastalıklarının çoğunluğu doğuştan olduğu  ve bunlara ekseriyetle doğumdan sonra tanı konulduğunu dile gerektirmekteler.

Tüm doğumsal hasatlıkların takriben onda birini oluşturan doğumsal kalp hastalıkları, her bin doğumun 2 ila 6’sında görmektedir. Doğuştan kalp hastalığı, kalpte doğum esnasında bulunan yapısal bir bozukluktur ve genellikle gebeliğin erken aşamalarında uzuvların gelişmeye başladığı dönemde oluşmaktadır.

Gebelikte Yapılan Testler İhmal Edilmemelidir.

Anne karnındaki bebeğin doğuştan kalp hastalığı tanısının gebelik sırasında yapılan tetkikler ile bebekte doğuştan kalp hastalığı veya ritm bozukluğu olup olmadığının anlaşılabilmektedir.

Annede veya ailenin diğer fertlerinde doğuştan kalp hastalığı bulunması, annenin gebelikte kızamıkçık gibi kimi enfeksiyonları geçirmesi, şeker hastalığının bulunması veya bazı ilaçları kullanmış olması ve kadın hastalıkları ve doğum hekimlerinin önerdiği vaziyetlerde anne karnındaki bebeğin kalp hastalığı istikametinden etkilenip etkilenmediği araştırılmalıdır.

Doğumdan hemen sonra morarma veya düşük kan basıncı görülebilir.

Uzmanlar, çocuklarda ciddi kalp hastalıkları genellikle doğumdan sonraki ilk birkaç ay içinde belirtilerinin ortaya çıkmaya başladığını dile getiriyorlar.

Bazı bebeklerde doğumdan hemen sonra morarma veya düşük kan basıncı görülebilir. Bir takım çocuklarda ise solunum sıkıntısı, beslenme güçlükleri veya kilo almama görülür. Belirtilerin bir bölümü ebeveynler tarafından fark edebilse de çoğu kez bebeği takip eden çocuk doktorunun dikkatini çeker.

Bir takım bebeklerde ise bu belirtiler olmadan doktorun duyduğu üfürüm hasebiyle kalp hastalığı araştırılır. Büyük çocuklarda bulgular bayılma, göğüs ağrısı, çarpıntı, yaşıtlarına göre ivedi yorulma şeklinde olabilir.

Üfürüm ise; kalp dinlendiğinde kapakların kapanma sesi net olarak duyulur. Kalpte bu seslerin dışında üfleme şeklinde değişik bir sesin bulunmamasına üfürüm denir. Şiddetli üfürümler bir kalp hastalığının belirtisi olabilir ancak çocuklarda duyulan bütün üfürümler her vakit kalp hastalığına bağlı değildir.

Doğumsal kalp rahatsızlıklarının bazıları rehabilitasyon gerektirmez

Çocuklarda doğumsal kalp hastalıklarının bazılarında tedaviye gerek olmadan hastalığın tabii seyri izlenebilmektedir ve  hiç tedavi gerekmez.

Büyük delikler, ehemmiyetli kapak ve damar darlıkları, ehemmiyetli kapak hastalıkları gibi bazı vaziyetlerde ise operasyon gerektirebilir. Kompleks doğumsal hastalıklarda tek operasyon veya değişen vakitlerde evreli operasyonlar gerekebilir. Uzmanlar, kalp nakli çok seyrek müracaatlar bir rehabilitasyon olup kalp adalesinin tamamıyla bozulduğu hastalıklarda ve bir takım kompleks doğumsal hastalıklarda uygulanan bir metot olduğunu ifade ediyorlar.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir