Tüm Hızı İle Diyete DevamTüm Hızı İle Diyete Devam

Evde tüm yiyecekler mevcut iken buzdolabı size bir kaç adım uzakta iken zayıflamak gerçekten zor. Ancak aşağıdaki önerilere dikkat ederek diyete tüm hızı ile devam edebilirsiniz…

Dengeli beslenmeyi öğrenin

Evde kilo vermek veya ideal kilonuzu korumak, doğru çözüm önerilerini uygulayarak mümkün olabilir. ‘’Ev işi yapıyorum, oldukça hareketliyim’’ diye düşünseniz de, aslında ev işleri yeterli derecede fiziksel aktivite içermez ve tükettiğiniz besinler değişmedikçe bölgesel olarak kilo almanız kaçınılmaz olur. Ayrıca evde daha az sosyal ortam yaratmak kontrolsüz besin tüketimini engelleyerek, kışın dengeli beslenmeyi öğrenmenizi kolaylaştıracak ve kilo kontrolü sağlayarak yaza daha sağlıklı ve fit girmenizi sağlayacaktır.

Evde kilo vermek için

– Güne en sağlıklı öğün olan kahvaltıyı yaparak başlayın.

– Beslenmenizi gözden geçirin, fazla karbonhidrat içeren besinleri tüketmeyin.(Ör. Poğaça, börek, kek, makarna, pilav)

– Fazla miktarda yağ içeren yemekler yememeye ve pişirmemeye çalışın. Kızartma yapmak yerine, fırında veya buğulama yöntemi ile pişirin. (Ör. Yağlı kağıt kullanarak fırında patates kızartması yapın.)

– Tatlı veya şeker tüketmek istediğinizde, kek veya kurabiye pişirecekseniz, pekmez veya az miktarda şeker ilave edin ve tam buğday unu kullanın.

– Çikolata tüketmek yerine, meyve, kuru meyve veya kuru meyve barları tüketin.

– Porsiyon ölçülerinizi ve besin çeşitliliğinizi ayarlayın. Porsiyon miktarınızın artmaması için öğün atlamamaya özen gösterin.

– Beslenme günlüğü tutarak, öğünlerinizi saatlerine ve miktarlarına göre yazmaya çalışın.

– Ev toplantılarına ve arkadaşlarınızla buluşmaya aç gitmeyin. Mutlaka ara öğün yapın. (Ara öğün alternatifleri: 4 kuru kayısı + 2 adet ceviz veya 2 adet etimek + 1 adet az yağlı karper peyniri)

– Tükettiğiniz içecekleri gözden geçirin. Fazladan şeker ve kalori almamak için, kola yerine maden suyunu veya meyve suyu yerine suyu tercih edin.

– Yapabildiğiniz kadar fiziksel aktivite ve yürüyüş yapın. Bu, sağlıklı bir vücut şekline sahip olmanızı da sağlayacaktır. (Ör: Haftada 3 gün 30 dakika yürüyüş veya her gün 5 kez 5 kat inip –çıkmak veya her gün 20 defa mekik çekmek)

– Eğer fiziksel aktivite miktarınızı ölçemiyorsanız, adım sayar ( pedometre ) kullanın. Ev içinde günde 5000 adıma ulaşmaya çalışın.

Evde kilo vermek için beslenme alışkanlıklarınızda yapacağınız her olumlu değişiklik, sağlıklı kalabilmeniz için size yardımcı olacaktır. Aynı zamanda besin seçimleriniz, vücudunuzun göreceği yararı ya da zararı belirleyecektir. Beslenme davranışlarınızı ve fiziksel aktivitenizi düzenlemenize rağmen istediğiniz sonucu alamıyorsanız, mutlaka diyetisyeninize danışmalısınız.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir