Meme Kanserine Panzehir – BrokoliMeme Kanserine Panzehir – Brokoli

Brokoli, meme kanserinden koruyor. Bayanların sıklıkla tüketmesi gereken brokoli hem de zayıflama yardımcı oluyor.

Meme Kanserine Karşı Brokoli

Brokoli; lahana, karnabahar, Brüksel lahanası ve şalgamla aynı aileden olan bir bitki türüdür. Son yıllarda ülkemizde salata ve yemeklerde tercih edilmeye başlayan brokoli insan sağlığına oldukça yararlı bir sebzedir. Betakaroten bakımından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B5 vitamini, B6 vitamini, C vitamini, yüksek miktarda kalsiyum, kükürt,  bakır, demir, manganez, fosfor, potasyum, selenyum ve çinko açısından oldukça zengin ve değerli bir sebze çeşididir. Mineral ve demir eksikliğini gideren brokolinin vitamin deposudur.

♥Diyettekiler İçin Yoğurtlu Brokoli Salatası

Brokolinin antioksidan bakımından zengin olması da hücreleri serbest radikallere karşı koruyor. Özellikle bayanlarda fazla görülen meme kanserini önlemek adına “sülforafan“ zengini olan brokoli filizi tam bir panzehir görevi görüyor. Klinik çalışmalar brokolinin içerdiği koruyucu maddelerle özellikle meme kanseri üzerinde olumlu etkileri olduğunu kanıtladı.

♥Diyettekilere Özel Salata – Brokoli Salatası

Brokolinin tohumundan yeni çıkmış olan brokoli filizleri, erişkin bir sebzeye göre 50 kat daha fazla sülforafan taşımaktadır. Sülforafan maddesi hem kanseri hücrelerinin büyümesini engellemekle birlikte onları öldürebiliyor. Sülforafan maddesi, özellikle meme kanseri olan hastalardan kullanıldığında etkili sonuçlar alındığı görülmüştür. Meme kanseri ile mücadelede büyük bir rol oynayan brokolinin bu nedenle bilim dünyasına yararı çok büyüktür. Yapılan klinik araştırmalarında meme kanseri olan kadınlara brokoli, kıvırcık lahana, beyaz lahana ve karnabahar gibi besinler verilmiştir. Ve sonucunda meme kanseri riskinin %50 azalttığı ve kimilerinde ise tamamen iyileşme belirtisi gösterdiği görülmüştür. Ayrıca brokoli içerisinde bol miktarda göğüs kanseri riskini azaltan ‘indole‘ adlı bir madde içeriyor. Bu besin göğüs kanserine neden olan östrojen bozukluklarını engelliyor. Meme kanseri riskine karşı özellikle bayanların haftada 1 yada 2 kez brokoli tüketmeleri öneriliyor. Aslında brokoli kendi başına oldukça faydalı bir bitki olduğu için sadece meme kanseri olan insanların değil herkesin tüketmesinde fayda var.

brokoli

♥Kanser Savaşçısı Brokolinin Faydaları

Brokolinin çeşitleri, taşıdığı renklere göre, beyaz başlı, mor başlı ve yeşil başlı çeşit olarak üçe ayrılır. Çiğ ya da pişirilerek tüketilen brokoli, haşlandığı zaman içerdiği vitaminlerin çoğu kaynayan suya geçeceğinden bu su dökülmeyip değerlendirilmelidir.

100 gr. çiğ (pişirilmemiş) brokolinin içerdiği besin değerleri şöyle sıralanır:

34 kalori; 2,5 gr. protein; 2,9 gr. karbonhidrat; 0,2 gr. yağ; 0 kolesterol; yüksek oranlarda lif; 76 mgr. fosfor; 100 mgr. kalsiyum; 0,8 mgr. demir; 10 mgr. sodyum; 336 mgr. potasyum; 24 mgr. magnezyum; 0,6 mgr. çinko; 0.10 mgr. B1 vitamini; 0.20 mgr. B2 vitamini; 87 mgr. C vitamini; 1.3 mgr. E vitamini ve küçümsenemeyecek oranda A vitamini kaynağı betakaroten…

Brokolinin kanseri önleyici özelliği dışında diğer faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

İçerdiği flavonoidler bakımından bağışıklık sistemini güçlendirmesi yönüyle bilinir.

Kansere karşı savaşan bir çok maddeyi içerisinde barındırır. Bu nedenle tam bir kanser düşmanıdır.

Kalp hastalıklarına yakalanmada ve kalp krizi riskini azaltıcı ve iyileştirici özelliği vardır.

Prostat kanserine karşı etkin bir rol oynar.

Bağırsak kanserini önler

Antioksidan etkiye sahiptir.

Vücudun hormon dengesini sağlayan bir sebzedir.

Ayrıca brokoli, lifli yapısı nedeniyle sağlıklı yaşam için haftada 1 kez tüketilmesi gereken bir besindir. Özellikle fazla kilolarından kurtulmak isteyen, diyen yapan insanların tercih ettiği bir besin maddesidir. Brokoliyi iyice yıkadıktan sonra, çay, çorba, yemek ve çiğ şeklinde salata olarak tüketebiliriz.

Sağlıklı Günler Dileğiyle….

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir