Cildi Arındırma Zamanı – Eksfoliasyon Nedir?Eksfoliasyon - cildi arındırma - viphanimlar.com

Cildiniz cansız, donuk görünüyor ve siyah noktaların arttığını mı farkettiniz?  Cildinizi arındırma zamanı gelmiş demektir…. Peki cildinizi canladıran ürünler hakkında ne kadar bilginiz var ? Cildinizi canlandıran ve arındıran ürünler hakkında neleri merak ediyorsunuz? 

Eksfoliasyon Nedir?

Eksfoliasyon; cildi arındırma / cilt tazeleme demektir.

Eksfoliasyon cildin tazelenmesi, cildin parlaklığını artırarak folikül ve gözeneklerin tıkanıklığını açar, cildin rahat nefes almasını sağlar. Cildin dokusunu güzelleştirerek işlevlerini canlandırarak dolaşımı artırır.

Cildimiz 2 ile 4 haftada bir yeni bir deri tabakası oluşturur. Üst tabakadaki ölü deri dökülüp yerini taze hücrelere bırakıyor. Böylece cildimiz yenileniyor, canlanıyor. Bazen cilt tipi ve yaşına göre üst deri tabakasının dökülmesi ve cildin yenilenmesi daha zor olabilir. Bu da cansız ve donuk görünümlü bir cilde sebep oluyor. Siyah noktalar ve sivilceler de oluşabiliyor.

Ciltte bulunan ölü derinin haftada bir eksfoliasyon yani temizlenerek atılması gerekir. Cildi canlandıran ve destekleyen arındırıcı ürünler işte bu yüzden önemlidir.

Cildinizi canlandıran ve arındıran ürünler nelerdir? Cildinizi canlandıran ve arındıran ürünler ne işe yarar?

Evde rutin olarak yaptığımız cilt bakımının önemli bir bölümü olan arındırıcıları ‘eksfoliyator’ veya ‘scrub’ olarak tanımlıyoruz.
Yüz Eksfoliasyonunda çok küçük, yuvarlak yapılı ve ince arındırıcılara sahip ürünler kullanmak gerekiyor. Çok ince kristal mikro yapılı malzemeler içeren mikrodermabrazyon ürünleri daha kuvvetli ve etkili şekilde ölü dokuyu ciltten arındırır.

Eksfoliasyon ile cildi arındırmak neden önemli?

Genç ciltler doğal döngüsünde ölü hücreleri kendiliğinden atıyor. Cildin tipine göre yüzeyde bulunan ölü tabakanın kalınlığı değişkenlik gösterebiliyor. Ayrıca yaşlandıkça cildin yenilenmesi ve hücre döngüsü yavaşlıyor. Hücreler cilt üzerinde dengesiz şekilde toplanmaya ve cilde kuru, kaba ve cansız bir görünüm vermeye başlıyor. İşte bu aşamada eksfoliasyon önem taşıyor. Çünkü eksfoliasyon ölü tabakayı ciltten ayrıştırarak yenilenme döngüsünü hızlandırır ve cildi canlandırır. Eksfoliasyon ile taze ve daha genç görünümlü cilde sahip olursunuz.

Cildin arındırılmasında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar: 

– Yüzünüzün çok hassas olduğunu asla unutmayın. Arındırıcıları kullanırken yavaş ve yuvarlak hareketlerle uygulayın. Cildinize karşı her zaman nazik olun.

– Eksfoliasyonu gece yapın ve işlemden hemen sonra makyaj yapmayın.

– Cildinizin tipine göre eksfoliasyonu ne zaman yapmanız gerektiğine dikkat edin. Özellikle hassas ve olgun cilde sahipseniz zamanlamaya ve kullandığınız ürünün yapısına fazla özen gösterin.

– Cilt tipiniz haftada iki kere arındırmaya uygunsa, işlemi iki gün üst üste yapmayın. Cildi incitmemek için üç güne bir yapın.

– Yaz mevsiminde veya çok güneşli havalarda cildinizi gerektiğinden fazla ölü hücrelerden arındırmaya çalışmanıza gerek yok. Çok fazla arındırma cildin güneşten daha çok zarar görmesine neden olabilir.

– Kesinlikle vücut arındırıcılarını yüzünüze uygulamayın. Vücut arındırıcıları, yüz eksfoliasyon ürünlerinden daha sert ve keskin arındırıcı maddelere sahiptir, yüzünüze zarar verebilir.

– Vücut arındırıcı haftada 2 kere kullanabilirsiniz. Güneş yanıklarından sonra eksfoliasyon ürünlerini kullanmaktan kaçının.

Çok fazla eksfoliasyon yaptığınızı nasıl anlarsınız?

Yüzünüzde kullandığınız arındırıcılardan sonra   ciltte kızarma görünüyor ve tahriş olma (yanma, kaşıntı gibi) olduğunu hissediyorsanız, yüz eksfoliasyon ürününüz cildinize göre çok sert demektir. İçeriğinde kayısı çekirdeği veya ceviz kabuğu gibi keskin ve sert maddeler içeren arındırıcı ürünleri yüzünde kullanmayın. Eğer kullandıysanız ve cilt tahriş olmuşsa hemen bırakıp dermatologla görüşün. Arındırıcı ürünlerden sonra cildiniz kuruyorsa cildin nem koruyucu bariyeri incinmiş ve nem dengesi bozulmuş olabilir.

Yüzümüzü Temizlerken Yaptığımız 10 Hata

Parlak Yumuşak Bir Cilt İçin Esmer Şeker

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir