Yağ Yaktıran SporlarYağ Yaktıran Sporlar

Sağlıklı zayıflama spor ile birlikte olur. Peki sadece zayıflamak isteyenler mi spor yapmalı derseniz cevap tabi ki hayır olur.

Fiziksel ve ruhsal hastalıklarda doktorlar spor öneriyorlar. Ancak zayıflamak isteyenler yağ yakmaya yönelik yapmalılar sporu. Peki hangi spor ne kadar yağ yakıyor? Uzmanlar hangi sporların ne kadar yaktığını araştırarak bizlere bilgilendiriyorlar.

Paten kaymak yağ ve kalori yakmak bakımından birinci sırada yer alıyor. Paten kayarak, 30 dakikada 425 kalori yakmak mümkün. Yağ yakımını arttırması için 1 dakika yüksek, 1 dakika orta tempoda dönüşümlü olarak kayılması daha yararlı oluyor. Bu sporu yaparken, elbette yaş, kilo gibi özel durumların göz önünde bulundurulması gerekiyor.

Spor

Koşu 30 dakikada 374 kalori yaktırarak, yağ yakım hızında ikinci sırada yer alıyor. Koşarken, kolların vücuda yakın sallanması ve ayakların zemine yakın tutulması daha doğru. Yağ yakımını artırmak içinse; dönüşümlü olarak hızlı-yavaş koşmak etkili oluyor.

İp atlama da yağ yakımında etkili olan sporlardan biri… İp atlarken, ayakların hafifçe ayrılıp, vücudun dik tutularak sıçranması, doğru olacaktır. Fazla yükseğe sıçramaya ise gerek yok. Bu hareketler ipsiz yapılarak da aynı fayda sağlanabilir. Daha çok yağ yakmak içinse, hız düşük-yüksek, stil ise, tek ayak- çift ayak atlama olarak dönüşümlü şekilde belirlenebilir. Hafif koşarak atlamak da, daha fazla yağ yaktırır.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir