Yarıyıl Tatilinde Çocuklar Nasıl Beslenmeli ?Yarıyıl Tatilinde Çocuklar Nasıl Beslenmeli ?

 Obezite ile ilgili başarılı çalışmalar yapan Dr.Fevzi Özgönül yarıyıl tatilinde çocukların beslenmeleri ile ilgili bilgiler verdi. Çocuklarınızda kilo problemi varsa düzenli beslenme ve hareket zamanı.Okul zamanı düzenli beslenemediğine inandığınız çocuklarınızı şimdi kendi gözetiminizde sağlıklı besleyebilirsiniz.

Onların sindirim sistemini harekete geçirebilmek için uyandıklarında çok güzel doyurucu bir kahvaltı verin. Kahvaltıda çok kolay sindirilebilecek yiyecekler yerine çocukların tercihine bağlı değişik alternatifler yaratabilirsiniz. 

Yarıyıl tatilinde çocuklar nasıl beslenmeli

Çocuklara besleyici kahvaltı alternatifleri

– Okula gittiği için zamanı olmadığından hiç yiyemediği omlet ve çeşitlerini şimdi onlara yapın.

– Dilediği ve sevdiği peynir ve çeşitlerini sofranıza koyun.

– Besleyici bir ekmek seçin ama sakın kepekli olmasın. Tam tahıllı, çavdar veya köy ekmeği olabilir ( Kepek bağırsaktan demir ve kalsiyum emilimini engellediği için çocuklar için uygun bir yiyecek değildir.)

– Mevsimine uygun domates, salatalık, marul, kırmızıbiber, maydanozu eksik etmeyin.

– Sofrada biraz da mevsim meyvesi olsun.

– Ona süt veya taze sıkılmış bir meyve suyu da ikram edin.

– Zeytin seviyorsa yemek için tam zamanı.

– Sofranıza çiğ badem, ceviz ve fındık ta ekleyin, istediğini istediği kadar yesin.

Kahvaltısı bittikten sonra onun ev dışında hareket etmesini sağlamaya çalışın, hiç bir şey yapamıyorsanız bir alışveriş merkezine gidin ve dolaşın. Tabii ki en güzeli, açık havada gezinmektir. Sabah kahvaltısı ve öğlen yemeği arasında en azından 5-6 saat vakit bırakın ve çocuğunuzun sindirim sisteminin yediği tüm besinleri sonuna kadar sindirmesini sağlayın.

İki yemek arası vereceğiniz 5-6 saatlik aralık sindirim sisteminin güçlenmesini sağlar. Sindirim sistemi ne kadar güçlenirse yediğiniz gıdaları o kadar iyi parçalar ve içerdiği protein, yağ, vitaminler ve mineralleri o kadar iyi sindirir. Böylece bedeni güçlendirmiş olur, böylece lüzumsuz acıkmalar ve ara atıştırmaların önüne geçmiş olur. Aynı zamanda çocuklarımızı tatlı isteği ve abur cubur isteğinden de kurtarmış oluruz.

Fastfood tercih etmeyin

Öğle yemeği vaktinde lütfen ona fastfood tarzı yiyecekler yerine geleneksel Türk yemeklerinden vermeye çalışın. Öğle yemeğinde çorba tercih edilecekse mutlaka yemeğin üstüne, en son çorba içilmesi böylece sindirim sisteminin daha rahat edeceğini bilin. Her gün değişik yemekler tatmalarını sağlayın. Mümkün olduğunca yemekle doymalarını ekmek yerine daha çok yemek yemelerini öğütleyin.

Akşam yemeğinde iyice acıkmalarını tavsiye edin, iyice acıktıktan sonra öncelikle çorba içerek aşırı açlığı azaltmalı sonrasında halen açlık hissediliyorsa hazmı kolay pişmiş sebze yemeklerini tercih etmeliler. Yatarken mutlaka bir bardak süt içmelerini tavsiye edelim. Çocuklarımız, düzenli ve kaliteli beslenerek, hareketli olarak bedenlerini güçlendirecek ve daha sağlıklı bir bedenle ikinci döneme başlayacaklar.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir