Şeftalili Ekmek KadayıfıOktay Usta’dan bayram için harika tatlı tarifi…

Şeftalili Ekmek Kadayıfı

Şeftalili Ekmek Kadayıfı

 

MALZEME LİSTESİ:

yarım ekmek kadayıfı
1 kg toz şeker
yarım limon
6 su bardağı su
2 şeftali

 

HAZIRLANIŞI:

Ekmek kadayıfının bir katını, pişireceğimiz büyük bir tepsiye alıyoruz. Soğuk su dökerek ekmeği ıslatıyoruz. Bir süre suyunu çektikten sonra, üzerine elimizle dikkatli bir şekilde bastırarak suyunu sıkıyoruz.

5 çorba kaşığı şekeri tavanın zeminine dökerek kısık ateşte erimeye bırakıyoruz. Şeker tamamen eriyip karamelize olunca, 6 su bardağı suyu tencereye döküyoruz. Toz şekeri içine döküyoruz ve yarım limonu da koyup kaynamaya bırakıyoruz.

Tepsiyi kısık ateş üzerine alıyoruz. Tam ortasına bıçakla bir çizik atıyoruz. Ekmek kadayıfına aralıklarla 8 tane kürdan ya da çöp şiş batırıyoruz ki şerbeti daha iyi çeksin. Hazırladığımız şerbeti ekmek kadayıfının üzerine kepçeyle döküyoruz. Kısık ateş üzerinde şerbeti çekmeye bırakıyoruz. Kaşık şeklindeki çelik kepçeyle tepsinin kenarındaki şerbeti ekmeğin üzerine döküyoruz. Şeftalileri soyuyoruz, dilimliyoruz ve şeftalileri kadayıfın etrafına diziyoruz. Tenceredeki şerbeti ara ara dökmeye devam ediyoruz. Şerbet ağdalaşana kadar devam ediyoruz. Şerbetini tamamen çekince altını kapatıyoruz ve soğumaya bırakıyoruz.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir