Bacak Çatlakları Neden Olur Ve Nasıl Geçer?

Bacak Çatlakları Neden Olur Ve Nasıl Geçer - www.viphanimlar.com

Bacaklarda oluşan çatlaklar bir çok kadının ortak sorunudur. Bacaklarda oluşan çatlaklar sağlık açısından sorun olmasa da görünüm itibariyle can sıkıcı bir durumdur.

Bacak çatlaklarının nedenleri

Bacaklarda oluşan çatlak, derinin en üst tabakasının aşırı gerilmesiyle karşılaştığı zaman yırtılmalara karşı kendini koruması ile ortaya çıkan cilt açılmalarıdır. Bacak çatlakları her mevsim olabileceği gibi her yaşta her insanda görülebilir.

Bacaklarda oluşan çatlaklar, genellikle  ergenlik ve hamilelik gibi dönemlerde hızlı kilo alıp verme, çeşitli kas yapıcı ürünlerin kullanımı sonrası kasların birden büyümesi ile yeterince esnek olmayan derinin yırtılmasına neden olmaktadır.
Bacaktaki çatlakların oluşması derinin kuru olup aniden gerilip gevşemesi sonucunda meydana gelir. Bu çatlakların tanımı ise deride yırtılma olarak dile getirilir.

Bacaklarda oluşan çatlaklar neden ilerler?

İlk çatlak oluştuğu zaman çatlakların izlerinde oluşan renk pembedir. Tedavi edilmezse zamanla çatlaklarda ilerleme olur ve rengi mora döner çatlakların derinliği artar tedavisi git gide zorlaşabilir. Bacak çatlakları evrelerinde ara dönemler vardır ve bu dönemlerde renkler beyaza dönük olabilir fakat bacaklardaki çatlak oluşumları sadece renk ayrımına göre değil derinliğine ve çatlakların yoğunluğuna göre değişebilir.

Bacak çatlakları şimdiye kadar anlatılan durumlar ve nedenler dışında bir de hamilelik döneminde alınan ani kilolar, bazı hastalıklar ve kortizon ilaç kullanımı gibi nedenlerin bağ dokusunu tutan deriye zarar vermesi nedeniyle oluşur.

Bacak çatlakları kimlerde görülür?

Bacaktaki çatlak oluşumu kişinin kilosu ve yaşı ile alakalı değildir. Her kiloda veya her yaş grubunda çatlak görülebilir. Bacaklardaki çatlamanın en önemli sebebi diğer bölgelerdeki çatlamalar gibi cildin aşırı kuru olması ve kalıtımsal durumda önemlidir. Adrenalin hormonunun fazla salgılanması sonucu olumsuz etki yapar ve çatlak oluşur.

Bacak çatlakları oluştuğu anda müdahale sonradan müdahale etmekten daha az risk taşır. Çünkü pembe ile başlayan çatlaklarınızın yayılmasını hatta geçmesini sağlayabilirsiniz. Ancak tamamen beyaz dönmüş çatlağı geçirmek çok zaman ve sabır gerektirir. Erken tedavi etmek bu sebeple çok önemlidir.

Bacaktaki çatlaklar için neler yapılabilir?

– Sigara içmemekle işe başlayabilirsiniz.
– Protein içeren gıdaları tüketmeye çalışın.
– Bol su tüketin cildiniz nemsiz kalmasın.
– Yosun kürleri uygulayın haftada bir kez.
– Banyoda haftada 1 veya 2 kez vücut peelingi yapın.
– Beslenmenize dikkat ederek diyetlerde uzmanlardan yardım alın. Aşırı kilo alıp vermeyin.
– Güneşten bacaklarınızı mutlaka koruyun.
– A, C ve E vitaminleri alın.
– Düzenli olarak bacaklarınıza doğal yağlarla düzenli olarak masaj yapın ya da yaptırın.
– Bacaklarınızı sürekli esnetin düzenli egzersiz yapmaya özen gösterin.
– Buğday ve susam yağını her banyo sonrası uygulayın.

 

Göbek Eriten Egzersizler

Düz Bir Karın İçin 10 Adım

Selülitlerden Kurtulun

Varisten Doğal Yollar İle Korunma

2 Yorum

  1. Yonca 11 Şubat 2019 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 12 Şubat 2019 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir