Sağlıklı Cilt İçin ÖnerilerSağlıklı Cilt İçin Öneriler - viphanimlar.com

Sağlıklı, ışıldayan ve parlak bir cilt için dikkat etmeniz gereken ufak ama etkili çözümler vardır…

Gün içinde uygulayacağınız  birkaç küçük işlem ve basit adımlar cildinizin daha pürüzsüz ve ışıltılı görünmesini sağlayacaktır.

Cildin Parlak Ve Işıltılı Görünmesi İçin Neler Yapılmalı?  Parlak Ve Işıltılı  Bir Cilt İçin Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Akneleri sıkmayın.

Akneleri Sıkmayın - viphanimlar.com

Kesinlikle aknelerinizi sıkmayın! Aknelerin sıkılması, o bölgelerde leke ve iz kalmasına neden olacaktır.

Makyajla uyumayın.

Makyajı temizlemek - viphanimlar.com

Mümkün olduğunca az makyaj yapın, gece yatmadan önce mutlaka temizleyin.

Yatmadan önce yüzünüzü mutlaka yıkayın.

Yüzünüzü temizlemeden uyumak gözenekleri tıkanıp, akne ve siyah noktaların oluşumuna neden olur. Üstelik cildin cansız ve sağlıksız görünmesine de yol açar. Özellikle akneye eğilimli bir cilde sahipseniz daha çok dikkat etmelisiniz.

Sigarayı bırakın.

Sigara içmek cilde oksijen gitmesini azaltıyor ve cildin daha çabuk yaşlanmasına neden oluyor. Sigara kolajen üretimini azaltarak cildin sarkmasına neden olmaktadır. Sigara içiyorsanız zamanla cildinizde daha derin ve çok kırışıklık sarkmalar ve  renk bozuklukları oluşabilir.

Hormon tahlilli yaptırın.

Akne şikâyetleriniz haricinde adette düzensizlik ve tüylenme artışı gibi yakınmanız varsa, hormonal kökenli akneleriniz olabileceğini unutmayın. Mutlaka hormon tahlili yaptırın.

Uyku düzenine dikkat edin.

Uyku - viphanimlar.com

Uykusuzluk bağışıklık sistemini zayıflatır, strese neden olur.  Uykusuzluk aynı zamanda cildimizi de cansızlaştırır. Uyku sırasında vücut gün boyunca meydana gelen hasarı tamir etmek için uğraşır. Cildin kendini doğal bir şekilde yenilemesinin tek yolu kaliteli uykudur. Unutmayın, uykusuzluk cildinizin cansız, yorgun ve yaşlı görünmesine neden olur.
Kaliteli Uyku Nasıl Olur Tıklayın….

Tonik kullanın.

Cildinizi akneli ciltler için uygun olan temizleyicilerle günde iki defa temizleyin. Cildi çok yağlı olanlar, temizlemenin ardından, yağlanma baskılayıcı özelliği olan toniklerle tedaviyi devam ettirmeli.

Yediklerinize dikkat edin.

Sağlıklı Beslenme - viphanimlar.com

Beslenmenize dikkat edin! Gıdalar aknenin tek nedeni olmasa da akneyi alevlendirici sebep olabilmektedir. Akneli hastalar yüksek glisemik indeksli gıdalardan uzak durup, düşük glisemik indeksli gıdaları tercih etmeli. Yoğun karbonhidratlı, bol şekerli ve yüksek glisemik indekse sahip besinler kan şekerini ve insülini yükseltiyor. Yüksek düzeyde insülin bazı hormonların üretimini artırabiliyor ve bu artış yüzdeki yağlanmayı ve akne oluşumunu hızlandırıyor.

Egzersiz yapın.

Egzersiz yapmak - viphanimlar.com

Egzersiz yapmak kan dolaşımını artırır ve stresi azaltır. Kan dolaşımının artması dokuların kendini yenilemesine yardım eder.  Spor yapmak stres ile baş etmede en etkili silahlardan biridir.  Ayrıca sağlıklı bir bedene sahip olmak insanı mutlu ettiği için daha taze bir cilde sahip olursunuz.

Doğru yağı kullanın.

Omega 3, omega 6 tüketimini arttırın. Balık, yeşil yapraklı sebzeler, soya yağı, deniz ürünleri bu açıdan yoğun gıdalardır.

Yağlı sütten uzak durun.

Akne üzerinde diğer etkili olan gıda çeşidi yağlı süt ürünleridir. Yağlı süt ürünleri hormon içeriklerinden dolayı akneleri alevlendirebilir. Süt ürünlerinin yarım yağlı olanlarını tüketmeye özen gösterin.

Sağlıklı Ve Parlayan Ciltler İçin Yararlı Kuruyemişler

Parlak Cilt İçin Pırasa Maskesi

Pırıl Pırıl Bir Cilt İçin 7 İksir

Cilt İçin Üzüm Çekirdeği Yağının 5 Faydası

Yüzünüzü Soğuk Suyla Yıkamanın Yararları

Kimyonun Güzellik İçin İnanılmaz Faydaları

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir