Akne Sivilcelerden Kurtulmanın YollarıAkne Sivilcelerden Kurtulmanın Yolları

Akneli sivilceli bir cilt ile güzelliğinizi bozmak istemiyorsanız dikkat etmeniz gereken pek de açığa çıkmayan kurallar var.

akneye neden olan faktörler

Asidik gıdalar 

Şeker, rafine nişasta, domates, portakal, greyfurt ve çilek gibi asidik gıdalar cildinizin aknelenmesine neden olabilir. Her ne kadar bu besinler sağlıklı olsalar da bazı insanlarda sivilcelenmeye neden olurlar. Limon ve misket limonu gibi asidik gıdalar, yenildikleri zaman alkali olurlar. Bunları tüketerek sivilcelerinizden kurtulabilirsiniz.

Nemlendiriciniz 

Bazı nemlendiriciler, ne kadar iyi marka olurlarsa olsunlar, sizin cildinize iyi gelmeyebilirler. Cildinize uygun bir nemlendirici bulmayı deneyin.

Fazla meyve tüketmek 

Meyve, sağlıklı beslenmenin anahtarıdır ama karbonhidratlara karşı hassas olanlarda meyve akneye neden olabilir. Limon, taneli ufak meyveler, avokado ve salatalık ise cildinizi temizler ve sağlıkla ışıldamasını sağlar.

Makyaj fırçanız

Düzenli olarak yıkanmayan makyaj fırçaları cildinizde akneye neden olabilir. Fırçanızın bakteriyle dolmaması için sıcak su ve şampuanla düzenli olarak yıkamayı ihmal etmeyin.

Buğday 

Pek çok insanın buğdaya hassasiyeti vardır ama bunun farkında değildirler. Buğdayı beslenmenizden çıkartarak hem daha enerjik olursunuz hem de cildiniz daha sağlıklı olur.

Yoğun program 

Eğer sürekli hareket halindeyseniz ve bir türlü dinlenecek vakit bulamıyorsanız cildiniz buna tepki gösterebilir. Yoğun hayatın getirdiği stres, yorgunluk, sağlıksız beslenmek ve uyku eksikliği cildinize kötü yansır. Kendinize mutlaka dinlenecek ve sağlıklı beslenecek vakti ayırmalısınız.

Fazla kafein

Kafein alımınız ne oranda? Siyah çay ve diğer kafein içeren ürünler cildinizin dışarı vermesine neden olabilir.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir