Düz Bir Karın İçin 10 AdımDüz Bir Karın İçin 10 Adım

Düz ve sıkı  bir karına sahip olmak hiçte zor değil. Uygulanması gereken bir kaç adım ile karnınız istediğiniz bir görünüme sahip olacaktır.

Sıkı ve düz bir karın için uygulayacağınız 10 adım ile fit ve sağlıklı bir vücuda sahip olacaksınız…

Sıkı ve düz bir karın için yaşam tarzını düzene koymak ve düzenli  egzersiz yapmak gerekiyor. Gelin sıkı ve düz bir karın için neler yapılmalı?

1- Yediklerinize Dikkat Edin.

Yediklerinize dikkat etmediğiniz takdirde ne kadar egzersiz yaparsanız yapın, karnınızı istediğiniz şekle sokamazsınız. Unutmayın tıka basa dolu olması düz bir karına sahip olmanızı engelleyecektir.

2- Stresten Uzak Durun. 

Tempolu iş hayatı, maddi zorluklar hepimizi bir şekilde yoruyor ve strese sokuyor. Ancak stres metabolizmanızın, beyninizin hatta tüm vücudunuzun en büyük düşmanı. Stres olunduğunda böbrek üstü bezinden salgılanan kortizol hormonunun salınımı arttığı için karın bölgesindeki yağlanma daha çok tetikleniyor. Bazı kişiler stresli olduğunda kendini yemeğe vererek stresini bu şekilde azaltmaya çalışıyor. Haliyle bu durumda fazla kilo alımına neden oluyor. Stresinizi azaltacak, kafanızı dağıtacak birtakım aktiviteler ile karın bölgesi yağlanmasına engel olabilirsiniz..

3 – Duruşunuza Dikkat Edin.

Ayakta dururken daha iyi bir duruş karın kaslarının doğru çalışmasını sağlar. Kulaklarınız omuz hizasında olmalı ve dizlerinizi kırmamalısınız. Omuzlarınızın ön kısmı askıya gömlek astığınız gibi düz olmalıdır. Öne doğru eğik durursanız kamburunuz çıkar ve zamanla kalıcı olabilir. Ağırlığınızı topuklarınıza verin. Bu sayede hem düzgün bir duruşa hem de sağlıklı karın kaslarına sahip olacaksınız.

4 –  Egzersiz Yaparken Dikkat Edin.

Karın kaslarınızı çalıştırırken vücudunuzun diğer bölümlerini ihmal etmeyin. Sıkı bir karın için örneğin sırt ve bel bölümünde bulunan kasların da durumu oldukça önemlidir. Ayrıca dengeli bir biçimde tüm vücudu çalıştırmazsanız karnınız sıkı ancak diğer yerler gevşek kalacaktır.

5- Kano Dönüşü Uygulayın.

Dik durun, ayaklarınızı omuz hizasında ayırın. Ellerinizi birleştirin ve kürek çektiğinizi hayal edin. Sağ ve sol tarafınıza doğru birleştirdiğiniz ellerinizi kanoda oturur gibi kürek hareketini 20 kere yapın. Hareketleri yaparken derin nefes almaya dikkat edin.

6-  Kedi Tekmesi

Ayaklarınızı birleştirip dik durun. Kollarınızı uçak kanatları gibi açın. Nefes verin ve aynı zamanda bacağınızı kaldırabildiğiniz kadar yukarı kaldırın. Kollarınız önünüzde paralel olrak durmalı. Her bir bacak için 20 kez aynı hareketi yapın. Bu sayede bu bölgede bulunan kaslarınızın çalışacak ve yağ yakımı artacaktır.

7 – Esneme Hareketini İhmal Etmeyin.

Dik durun, topuklarınızı birleştirin ve ellerinizi karnınızın altında kilitleyin. Nefes verin ve kollarınızı esnetebildiğiniz kadar aşağı doğru itin. Aynı zamanda parmak ucunuza kalkmaya çalışın. Bu şekilde 10 kez aynı hareketi tekrarlayın.

8 – Uykuya Dikkat!

Düzensiz ve kalitesiz bir uyku ile metabolizmanızda kortizol seviyesinin artmasına izin verdiğiniz anlamına geliyor. Kortizol seviyesinin artması tıpkı stres faktöründe olduğu gibi karın ve bel bölgesinde fazlalıklara neden oluyor.

Zaten gece yavaşlayan metabolizma yüzünden karın ve bel bölgeniz bu durumdan daha da etkileniyor. Yapmanız gereken şey ise en az altı-sekiz saat uyumak. Uyku problemi çekenlerdenseniz yatmadan önce melisa çayı, papatya çayı içerek rahatlıkla uykuya dalabilir, kaliteli bir uyku çekebilirsiniz.

9 – Kendinizi Kandırmayın.

Genleriniz vücudunuzun şeklinde önemli bir rol oynar. Ancak nasıl olsa ailemdeki herkes kilolu diye tatlılara ve hamur işlerini yemekte doğru değildir. İstediğiniz takdirde ve gerçekçi hedefler koyduğunuzda motive olduğunuzu ve çarpıcı bir vücuda sahip olmanın o kadar da zor olmadığını göreceksiniz.

10 – Acele Etmeyin ve Sabırlı Olun.

Kimse bir günde muhteşem bir karına kavuşmuyor. Sabırla çalıştığınızda ve günde sadece 20 dakikanızı ayırdığınızda çok zaman geçmeden istediğiniz ölçülere ulaşacaksınız. Unutmayın! Her şeyin başı sabır…

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir