Zayıflatıcı ÇaylarZayıflatıcı Çaylar

Diyet ile birlikte bitkisel çaylardan yardım alarak zayıflamak isteyenler için zayıflatan çay önerileri. Bitkisel çaylar metabolizma hızlandırarak ya da vücuttaki suyu atarak zayıflamaya yardımcı olurlar.

Zayıflatıcı Çaylar

Yeşil Çay: Yeşil çayın zayıflatan çaylar arasında ilk sırada gösterilmesinin nedeni, kafein ile metabolizmayı hızlandırırken içerdiği kafeinler (bir antioksidan çeşidi) vücuttaki yağ oranını azaltması. 35 erkek üzerinde yeşil çayın zayıflama etkisi hakkında yapılan 3 aylık bir araştırmaya göre, düzenli olarak yeşil çay içenlerin içmeyenlere oranla daha fazla kilo (2.5 kiloya 1.3 kilo ortalamasıyla) verdikleri tespit edilmiş. Kilo vermenin yanı sıra, yeşil çay içenlerin kötü kolesterolünde düşme kaydedilmiş. Yeşil çayın zayıflamaya etkisi alanında yapılan araştırmalar oldukça fazla ve hepsinin sonucu ortak “yeşil çay kilo vermeye yardımcı”. Yeşil çayla zayıflama yazısında yeşil çay ve kilo verme hakkında, yeşil çayın faydaları sayfasında ise yeşil çayın diğer faydaları, nasıl demlendiği ve yan etkileri ile ilgili daha geniş bilgiler bulunuyor.

Pu-Erh Çayı: Puer çayı olarak da bilinen “Pu-Erh” çayı Dr. Mehmet Öz’ün zayıflatan çaylar listesinde ilk sırada yer alıyor. Pu-Erh çayının zayıflamaya etkisi, sabahları içildiğinde yağ hücrelerini küçültmesinden ve uzun dönemde vücuttaki yağ oranını azaltmasından kaynaklanıyor. Çayın adı biraz garip olabilir ancak Dr. Öz dışında pek çok kaynakta “zayıflatıcı çaylar” listelerinde yer alıyor. En azından bir kaç hafta denemeye değer.

Beyaz Çay: Yine Dr. Mehmet Öz’ün kilo vermek isteyenlere tavsiye ettiği bir diğer çay olan “beyaz çay” gıdalar yoluyla alınan yağın vücut tarafından emilmesini azaltarak depolanmasını önlüyor. Öğle yemeğinde 2 fincan beyaz çay içerek yağın depolanmasını önleyebilirsiniz.

Kuş Otu Çayı: Hafif müshil etkisi bulunan kuş otu çayı, şişliği önler ve fazla suyun vücuttan atılmasına yardımcı olur. Potasyum ve magnezyum bakımından zengin olan bitki bağırsakları temizleme özelliğine sahip. Akşamüzeri 1 bardak kuş otu çayı içerek mide şişliği ve ödem gibi sorunları azaltabilirsiniz.

Yabanmersini Çayı: Yabanmersini çayının en büyük özelliği kan şekerini dengeleyerek yemek masasına oturmadan önce açlığınızı hafifletmesi. Akşam yemeğinden önce 1 bardak yabanmersini çayı içerek yemek sırasında aşırıya kaçmadan daha az kaloriyle masadan kalkabilirsiniz.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir