Bağışıklık Sisteminizi KuvvetlendirinBağışıklık Sisteminizi Kuvvetlendirin

Hastalıklardan korunmanın en iyi yolu bağışıklık sisteminin kuvvetli olmasından geçiyor.

Hasta olduktan sonra alınan gıdalar sadece iyileşmek için yararlı olmaktadır.

Hastalığı kapmamak için önceden besinlerden destek alınmalı. Kahvaltınızı biraz değiştirerek bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmeniz mümkün.

İşte bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirecek gıdalar.

Meyve salatası

Soğuk algınlığını yok etmek ve sağlıklı kalmak için C vitamini mucizesinden yararlanmalısınız. Portakal, greyfurt ve mandalina gibi narenciye meyveler, yüksek oranda C vitamini içermeleri ile bilinir; ancak papaya, çilek ve kivi gibi meyvelerde de bol miktarda bu vitamini bulabilirsiniz.

Kırmızı biberli omlet

Bir kâse kırmızıbiberde, bir portakaldan iki kat daha fazla C vitamini bulunduğunu biliyor muydunuz? A vitamini deposu da olan kırmızıbiber, bakterilere karşı savaş açar. Sabah kahvaltısı için hazırlayacağınız omletlerinize, kırmızıbiber ekleyin, soğuk algınlığına yakalanmayın.

Kabak çekirdekli, meyveli ve yulaflı yoğurt

Güne vitamin ve mineral deposu bir kahvaltıyla başlamak için, kabak çekirdekli, meyveli ve yulaflı yoğurdu deneyin. Kabak çekirdeği; çinko, E vitamini ve demir açısından zengin bir besindir. Meyveler, vitamin ve mineral deposudur. Yulafın içeriğindeki beta-glukan lifi ise vücudun bakteriyel enfeksiyonlara karşı verdiği tepkiyi destekleyerek bağışıklık sistemini güçlendirir. Kahvaltıda tüketeceğiniz bu yoğurtlu karışım, sizi hastalıklara karşı korurken, aynı zamanda tok da tutacaktır. Üstelik kalorisi de oldukça düşüktür.

Buğday rüşeymli yoğurt

Türkiye’de son yıllarda yaygınlaşan ve ekmek ürünlerinde kullanılan rüşeym, aslında buğdayın kalbi sayılıyor. Rüşeym, yüksek miktarda çinko, lif, folik asit ve demir içerir. Kahvaltıda tüketeceğiniz bir kâse rüşeymle yoğurt, hem uzun süre tokluk sağlayacak hem de bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir.

Bu konularda ilginizi çekebilir….

Soğuklarda Bağışıklık Güçlendirici Şifa Kaynakları
Çocukların Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir
Bağışıklık Sistemi Anne Karnında Başlıyor
Süt Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Aç Karnına Su İçmenin 10 Nedeni

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir