Bebeklerde Kulak AğrısıBebeklerde Kulak Ağrısı - www.viphanimlar.com

Bebeğiniz durmadan ağlıyor, siz ise bu durum karşısında bir şey yapacağınızı bilemiyorsunuz?

Bebeğinizin neden ağladığını çoğu zaman anlayamazsınız. Henüz konuşamayan bir bebekte kulak ağrısını anlamak biraz güç olabilir.

Peki, bebeklerde kulak ağrısı olduğu nasıl anlaşılır? Belirtileri nelerdir ve tedavisi nasıl yapılır?

Bebeklerde Kulak Ağrısının Belirtileri Nelerdir?

Henüz konuşamayan bebeklerde kulak ağrısının olup olmadığını anlamak biraz güç olsa da, bunu bebeğinizin davranışlarından anlamak mümkündür. Bebeğiniz, kulak ağrısını farklı yollarla belli eder:

– Kulağı ağrıyan bebek sürekli ağlar.

– Sürekli kulağını çekiştirir ve ellerini yüzlerinde gezdirirler.

– Ayaklarıyla sağa sola tekmeler atarlar.

– Kulak ağrısının verdiği sıkıntıdan kurtulmak için başlarını iki yana sallarlar.

– Kulak ağrısı çeken bebekler yatırıldıkları zaman  daha şiddetli ağlayabilirler. Nedeni yatay pozisyonda iken kulak iltihabının denge organcıklarına daha fazla baskı yapmasıdır.

Bu belirtilerin haricinde, özellikle hafif ateş, iştah kaybı, çiğnenebilir yiyecekleri kabul etmemek gibi belirtiler gösterir.

Eğer sizin de bebeğinizde bu belirtiler varsa, bebeğinizde kulak ağrısının olduğu muhtemeldir. Bu ihtimali artırmak için, bebeğinizin kulağının ön tarafına parmağınızla hafif bir şekilde bastırıp bırakınız. Bebeğinizde ani bir ağlama ve acı hissi olursa kulak ağrısı ihtimali biraz daha artar.

Bebeklerde Kulak Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

Orta Kulak İltihabı:  Genellikle 3 yaşını görmüş her çocuk bir kere orta kulak iltihabı geçirmiştir. Bu durumda kulak akıntısı gerçekleşebilir. Orta kulak iltihabı, bebeğin sigara dumanına maruz kalması, eksik emzirme, yalancı emzik kullanımı veya herhangi bir aşıdan dolayı gerçekleşir.

Kulağın Su ile Teması:  Bebeğiniz banyoda çok uzun süreli kalmışsa veya herhangi bir sebeple kulağına su kaçmışsa, kulağında enfeksiyon oluşabilir. Bu durumda da kulak akıntısı görülür.

Süt Dişi Çıkarma:  Çoğu defa bebeğin süt dişlerini çıkarması kulak ağrısına yol açabilir.

Kulağa Yabancı Bir Cisim Kaçması:  Bizler bazen farkında olamasak da bebeğimizin kulağına küçük yabancı cisimler girebiliyor. Bebekler eline geçirdiği küçük bir tahıl tanesini, bir oyuncak parçasını veya gömlek düğmesini kulağına sokabilirler. Bu durumda vakit kaybetmeden doktorunuza gitmelisiniz. Hele de kulakta şişebilecek bir cisimse doktorunuza danışarak, sağlık kuruluşuna gidene kadar doktorunuzun tavsiye edeceği müdahalede bulunabilirsiniz.

Rüzgâr veya Cereyana Maruz Kalma:  Bebeğinizi rüzgarlı ve cereyanlı ortamlardan uzak tutunuz. İlle de böyle bir yerde bulunma zorunluluğunuz olursa, bebeğinizin kulağını koruyunuz.

Bebeklerde Kulak Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Bu konuda kesinlikle önce doktorunuza başvurmalısınız. Bebeklerde kulak ağrısı olması durumunda doktorun önereceği kulak damlasını damlatınız. Papatya veya ıhlamur suyu da ağrıya iyi gelir.

Unutmayın bebeklerde kulak ağrısını gidermenin kesin yolu, sebebi ortadan kaldırmaktır. Bunun için de bebeğinizi bir sağlık kuruluşuna göstermeyi ihmal etmeyin.

Çoğu kulak enfeksiyonu kendi kendine geçer. Ancak şiddetli vakalar antibiyotikle tedavi edilmelidir. Aslında iltihabın ilk nedeni genelde virüs olduğu için antibiyotiklerin fayda etmeyeceği düşünülebilir, ancak çoğu zaman hemen sonrasında bakteriyel iltihap da söz konusu olabilmektedir.

Son zamanlarda bazı doktorlar bakteriye dirençli hastalık gelişmesi kaygısı ile antibiyotik vermenin uygun olmayacağını düşünmektedirler.  Uzman doktorlar, ağrı kesici ile süreci yönetmenin daha uygun olduğunu ifade ediyorlar. Ancak şiddetli vakalarda antibiyotik kullanımı kaçınılmaz olabildiğini ifade ediyorlar.
Bebeğinize kesinlikle aspirin vermeyin. Bebeklerde nadiren de olsa Reye sendromuna yol açmaktadır. Ölümcül olabilir.

Bebeğe Suyu Vermeye Ne Zaman Başlanmalı

Bebeklerin Sağlıklı Gelişimi İçin En Önemli 4 Besin

Bebeklerde Aknenin Nedenleri Ve Tedavisi

Çocukların Tuvalet Eğitiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebeğe Masaj Ne Zaman Ve Nasıl Yapılmalı

Çocuğunuzun Konuşması Düzelmiyorsa Dikkat

Stresli Annelerin Bebeklerinde Gaz Sorunu

Çocuklarda Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür

2 Yorum

  1. Merve Çetin 13 Mayıs 2017 Alıntıla
  2. Betül ÖzYönetici 13 Mayıs 2017 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir