Gün Boyunca Enerjik Olmak İçin En İyi 7 GıdaGün Boyunca Enerjik Olmak İçin En İyi 7 Gıda

Dengeli bir diyet uygulamak, bol miktarda enerji almanızı sağlamak için harika bir yoldur, ancak bazen biraz daha fazlasına ihtiyacınız vardır.

Özellikle yeni bir egzersize başladıysanız ihtiyacınız olan destek için yemeklerinize enerji bakımından zengin yiyecekler eklemek sizin için iyi olacaktır.

Gün boyunca enerji dolu olmak için en iyi yiyecekler nelerdir?

Enerji Veren 7 Muhteşem Besin

1- Badem

Badem

Özellikle biraz tükendiğinizi hissederseniz, çiğ ve tuzsuz bademler harika bir atıştırmalıktır. Badem, vücudunuzun yiyecekleri enerjiye dönüştürmesine yardımcı olan birkaç B7 vitamini içerir.

Badem ayrıca kaslarınızın en iyi şekilde çalışması için gerekli olan magnezyum içerir. Düşük magnezyum seviyeleri, egzersiz yaparken kendinizi daha hızlı yorgun hissetmenize neden olabilir.

2- Yulaf

Yulaf ezmesi

Güne bir kase yulaf ile başlamak, uzun süreli enerjik olmanıza yardımcı olabilir!

Yulaf çözünür bir lif şekli olan beta-glukan içerir. Bu, vücudunuzun glikozu (şekeri) bu kadar çabuk emmediği anlamına gelir, böylece yavaş bir enerji salınımı elde edersiniz.

Yulaf, vücudunuzun enerjik olmasına yardımcı olan çeşitli B vitaminleri bakımından da zengindir.

3- Ispanak

Ispanak

Ispanak, vücudunuzun enerji üretmek için ihtiyaç duyduğu iyi bir demir kaynağıdır.

Ispanaktaki demire ‘hemsiz’ demir adı verilir, bu vücudumuz kolayca emmez. Ispanak veya diğer yeşil yapraklı sebzelerden en iyi şekilde yararlanmak için, aynı yemeğe C vitamini yüksek gıdalar eklemeyi deneyin. Örneğin, bir ıspanak salatası için biraz kırmızı biber (biber) veya biraz portakal dilimleri ekleyebilirsiniz.

4- Yumurta

Her gün bir yumurta yiyin

Yumurta tam bir protein kaynağıdır. Yani doku oluşturmak ve enerji üretmek gibi görevler için vücudumuzun ihtiyaç duyduğu tüm amino asitleri içerdikleri anlamına gelir. Yumurtalar ayrıca, enerji seviyenizi yüksek tutmaya yardımcı olabilecek iki mineral olan demir ve çinko içerir.

5- Esmer pirinç

Esmer Pirinç

Kahverengi pirinç, vücudunuza enerji vermek için protein ve karbonhidratları parçalamalarına yardımcı olan bir mineral olan manganez içerir.

Kahverengi pirinç aynı zamanda bir lif kaynağıdır ve düşük glisemik indekse sahiptir, bu da vücudunuzun daha uzun bir süre boyunca yavaş bir enerji salımı alması anlamına gelir.

6- Elma

Elma

Elma, beyninize ve kaslarınıza sürekli glikoz sağlar, bu da enerjinin daha uzun bir süre boyunca salındığı anlamına gelir.

Hareket halindeyken atıştırmak için mükemmel olan elma, daha uzun süre daha dolgun hissetmenizi sağlayacak bir çözünür lif kaynağıdır.

7- Somon

Somon

Enerji için en iyi gıdalardan biri olan somon balığı, protein kaynağı, omega 3 yağ asitleri ve B vitaminleri içermektedir. Özellikle somon balığı, yemeğinizi enerjiye dönüştürmenize yardımcı olan B6 vitamini, niasin ve riboflavin kaynağıdır.

Diyetinize somon eklenmesi ayrıca, yorgunluk hissine neden olabilecek iltihabı azaltmaya yardımcı olan bir besindir.

 

Evde Enerji İçeceği Nasıl Hazırlanır

Enerji İçeceklerinin Zararları Nelerdir

Sağlığınız İçin 7 Faydalı Tohum

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir