Hamilelikte Sırt Ve Bel Ağrısını Hafifletmenin YollarıHamilelikte Sırt Ve Bel Ağrısını Hafifletmenin Yolları

Genellikle, hamilelik sırasında bir çok anne adayının yaşamak zorunda olduğu şeylerden biri sırt ve bel ağrısıdır.

Sırt ve bel ağrısı sadece hamile kadınların değil, yaşamlarının bir aşamasında hemen hemen her insanın başına gelebilir.

Gebelikte bel ve sırt ağrısı, vücudunuzda büyüyen bebekle birlikte vücut değiştiği için çok yaygın olabilir. İyi haber şu ki, hamilelik sırasında aktif ve formda kalarak , bel ağrısı en aza indirilebilir.

Umarım, bu ipuçları sırt ağrısını hafifletmenize ve hamilelik sırasında mümkün olduğu kadar rahat olmanıza yardımcı olur.

Hamilelik sırasında sırt ağrısına sebep olan nedir?

Hamilelik sırasında sırt ağrısının ortaya çıkmasının birkaç nedeni olabilir ve bu belin farklı kısımlarını etkileyebilir.

Gebelikte sırt ağrısının yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır:

1- Postural değişiklikler:

Gebelik sırasında ağırlık merkeziniz değişir ve vücudunuzdaki büyümekte olan bebeği destekleme talebiniz de artar. Bu da sırtınıza baskı uygulayabilir.
Ayrıca bebek büyüdükçe, sırtınızın desteklemesi gereken ağırlıkta bir artış olur. Bu, bel kaslarınızın gerilmesine neden olabilir.

2- Bebeğinizin pozisyonu:

Özellikle doğum tarihi yaklaştığında, bebek sinirleri sıkıştırabilir ve bu da ağrıya neden olabilir.

3- Stres:

Stres hormonlarının salınmasıyla, sırt kasları tamamen gevşeyemeyebilir, bu yüzden gerginlik durumunda kalırlar.

Her hamilelik farklıdır. Bazı insanlar bellerinde bir gerginlik hissederken, bazıları hassasiyet veya gerginlik hissettiğini fark eder.

Sırt ağrısının nedeni; hareket etme şekli, hamileyken ne kadar uyuduğunuz ve egzersiz yapıp yapmamanızın etkisi olabilir.

Hamilelik sırasında sırt ağrısını nasıl hafifletirsiniz?

Gebeliğin sırt ağrısını tamamen önlemek mümkün olmayabilirken, en aza indirmenin ve hafifletmenin yolları vardır.

Aşağıda bazı ağrı kesici hamilelik ipuçlarını bulabilirsiniz.

Hamilelik sırasında sırt ve bel ağrısını hafifletmenin 5 yolu

1. İyi duruşu koruyun.

Hamilelik sırasında kendinizi eğrilmekten kaçınmak zor olsa da, kendinizi düzeltmeye ve mümkün olduğunca iyi bir duruş sergilemeye çalışın. Bu sırtınızdaki yükü azaltmanıza yardımcı olabilir.

Ayakta dururken, dik durmaya çalışın. Bu vücudunuzu aynı hizada tutar.

Oturuyorsanız, sandalyenin arkasında, alt kısımda düz oturmaya çalışın. Ayrıca sırtınızı desteklemek veya ayaklarınızı bir tabure ile yükseltmek için küçük bir yastık veya minder kullanabilirsiniz.

2. Egzersiz

Hamilelik sırasında düzenli aktivite yapılması belinizi korumanıza ve sırt ağrısını en aza indirmenize yardımcı olabilir.
Herhangi bir egzersiz yapmadan önce, sağlık uzmanına danışmayı ihmal etmeyin Egzersizin uygun olduğunu söylerlerse, güvenli bir hamilelik egzersizi, sırtınızı kuvvetlendirmek ve iyi bir duruşa yardımcı olmak için iyi bir yol olabilir.

3. Uyku sırasında sırtınızı destekleyin.

Çoğu sağlık uzmanı hamilelik sırasında yan uyumayı önerecektir (mümkünse sol tarafınız). Bunu yapmak, kanın alt uzuvlarınıza daha kolay akmasını sağlarken belinizden stres atmanıza yardımcı olabilir.

Hamilelik sırasında rahat bir şekilde uyumak için , bir bacağımı desteklemeye yardımcı olmak için hamilelik yastığı kullanmayı öneririm. Çünkü bu sırtınızdaki gerilimi azaltabilir.

Hamilelik sırasında, arkanızda bir yastıkla yatmak size ek destek de verebilir. Bir yastıkla yatmak, yorgunluğunuzu azaltabilir ve bel ağrısı riskini azaltarak sizin rahat uyumanızı sağlar. Uyku, vücudunuzun kendisini onarmasıdır, bu yüzden önemlidir.

4. Yavaşça ısı uygulayın.

Sıkı ve sert bir kası tedavi edebileceğiniz gibi, ısı uygulamak da sırt ağrısını tedavi etmeye yardımcı olabilir.

Isı, ağrıyan kaslara kan akışını uyarmaya yardımcı olabilir. Belinize 10-15 dakikada uygulandığında, ilave kan akışına ve gergin kasların gevşemesine yardımcı olabilir. Aşırı ısınmamaya dikkat edin.
Sıcak bir duş veya banyo, sırt ağrısı hamilelikte ağrılı kasları gevşetmek için de yararlı olabilir.

5. Streç

Bazı hafif, hamilelik dostu gerilmeler sırt ağrısını azaltmada bir fark yaratabilir ve yardımcı olabilecek gerdirmelerde sizi şaşırtabilir.

Örneğin, baldır esnemeleri yapmayı düşünmeyebilirsiniz, ancak sıkı baldırlar yürüme şeklinizi değiştirebilir ve bu da bel ağrısına neden olabilir.

Baldır germe
Bu ağrıyan bacaklar ve sıkı baldırlara yardımcı olabilir.

Her iki ayağını da kalça genişliğine yerleştirin.
Sol bacağınızı serbest bırakın ve büyük bir adım atın. Sağ topuğunuzu yerde tutarak vücut ağırlığınızı ileri doğru kaydırın ve hafifçe sol dizinizi bükün. Doğru yapılırsa, sağ baldır kasındaki gerginliği hissetmelisin.
Bu şekilde 20-30 saniye durun. Diğer taraf içinde tekrarlayın.

Hamilelikte sırt ağrısı için ne zaman yardım alınmalı?

Herhangi bir zamanda şiddetli bel ağrınız varsa,günlük rutininizi engelliyor ve iki hafta boyunca sırt ağrınız devam ederse bir sağlık uzmanına danışın.

Şiddetli olan bel ağrısı bazen devam eden başka bir şeyin işareti olabilir, bu yüzden zihninizi rahatlatmak için kontrol ettirmeniz en iyisidir.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir