Abur Cubur Çocukları Nasıl Etkiler?Abur Cubur Çocukları Nasıl Etkiler?

Abur cubur, çocuklar için çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilecek fast food yiyecekler, atıştırmalık yiyecekler, alkolsüz şekerli içecekler ve diğer yüksek yağlı, yüksek şekerli yiyeceklerin toplamıdır.

Abur cubur kolaylık, fiyat ve lezzet gibi çeşitli nedenlerle çekici olabilir. Yeme alışkanlıklarının sağlık sonuçlarını anlamayan çocuklar için abur cubur özellikle iştah açıcı görünebilir.Bununla birlikte, düzenli olarak abur cubur tüketmek çocuklarda bağımlılık ve şişmanlık yapar. Obezite, kronik hastalık, düşük özgüven ve hatta depresyon gibi komplikasyonlara yol açabilir.  Ayrıca okulda ve ders dışı etkinliklerde performanslarını etkiler.

Fast Food, Çocuk Sağlığını Nasıl Etkiliyor?

Çocuklar büyümek için yeterli kaloriye ve besine ihtiyaç duyarlar ve çok fazla hızlı yemek yiyerek çocuğun sağlığına çok zarar verebilir.
Kalori, gıdadaki enerjinin ölçüsüdür. Abur cubur genellikle normal ev yapımı yiyeceklerden çok fazla kaloriye sahiptir. Sağlıksız yiyecekler aşırı kalorileri arttırır ve sağlıklı beslenmeyi azaltır.

Fast food genellikle normal yiyeceklerden daha az besine sahiptir. Çok fazla abur cubur yiyen çocuklar daha az meyve, sebze ve süt yeme eğilimindedir. Meyve, sebze ve süt, çocukların ihtiyaç duyduğu önemli besinleri içerir, abur cubur yiyenler beslenme yetersizlikleri yaşayabilir. Çok şişmanlarlar, ancak yeterince güç ve güçleri yoktur.

Abur Cubur Tüketiminin Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Fast food tüketimi çocuklarda kilo alma ve diğer sağlık problemlerini geliştirme riski daha yüksektir. Abur cubur yemek sağlıksız olsa da, aynı zamanda çocukları mutlu eder. Fast food ve alkolsüz içecekler kullanan çocuklar mutlu olma eğilimindedir. Bu değişim, çocuklar ve fast food arasında sadece fiziksel sağlık ve beslenmeyi değil aynı zamanda zihinsel sağlığı ve mutluluğu da içeren karmaşık bir ilişki olduğunu gösteriyor. Bu tür çocuklar asla evde pişmiş yemek yemiyorlar, çünkü onlara mutluluk vermediğini düşünüyorlar. Bu yüzden fast food sizi psikolojik olarak da etkiler.

Abur Cuburun Çocuklar Üzerindeki Olumsuz Yönleri

Kilo Alımı ve Obezite

Abur cubur şişmanlığa yol açar bu fazla kilolu olmakla aynı şey değil. Obezite vücudumuzdaki istenmeyen yağlara katkıda bulunur.

Düzenli abur cubur alımı obezite, duygusal problemler ve sonraki yaşamda kronik hastalıklar gibi uzun vadeli sağlık sorunlarına yol açar. Tek bir fast-food yemeği, gençler ve küçük çocuklar için günlük kalori alımına  160 ve 310 ekstra kalori ekleyebilir.

Vitamin Ve Mineral Eksiklikleri

A ve C gibi vitaminlerin ve magnezyum, kalsiyum gibi minerallerin eksikliğine neden olur. Vitamin ve mineral eksiklikliği hastalıkları ve osteoporozun yanı sıra daha yüksek şeker alımına bağlı diş çürümelerinin gelişimini teşvik eder.

Kalp Krizi Riski

Son zamanlarda küçük yaşta çocukların kalp krizi geçirip hayatını kaybetmektedir. Bunda fast food tüketimini etkisinin yüksek olduğu düşünülmektedir.

Bir haftada dört ya da daha fazla kez abur cubur tüketen insanlar kalp krizinden ölme riskini istemeden artırırlar. Bunun arkasındaki neden, hızlı yiyeceklerin doymuş yağ içermesidir. Bu yağlar arterleri tıkayabilir ve zamanla yüksek kolesterol seviyelerine katkıda bulunabilir.

Atopi

Atopi, alerjik bünyeye sahip olmaktır. Haftada üç kereden fazla fast-food alımı astım, egzama veya rinit gibi atopik bozuklukların oranlarıyla ilişkiliyken, astım şiddeti gençlerde neredeyse % 40 ve küçük çocuklarda % 25’ten fazladır.

Abur cubur haftada 4-6 kez yemek, çok fazla abur cubur yemeyen çocuklarla karşılaştırıldığında matematik ve okuma becerilerinin azalmasına yol açar.

Kabızlık

Tekrarlanan öğünlerdeki aşırı kalori, yağ, şeker ve diğer karbonhidrat dozları çocuğun besin isteklerini değiştirir ve çocuğun lif, meyve, süt ve sebze yemesi olasılığını azaltır. Bu daha fazla kabızlık riskine neden olabilir.

Bağımlılık

Çocukluk çağında çok sayıda fast-food yemek, daha sonraki yaşamlarda sağlıklı beslenmeyi de zorlaştırır.

Depresyon

Obezite, özgüvenin düşmesine ve depresyona neden olabilir. Abur cubur yiyen bazı çocuklar obezite olmadan bile depresyon geliştirme riski altındadır. Depresyon, büyüme ve gelişme parametrelerini, akademik performansı ve sosyal ilişkileri etkiler. Aynı zamanda daha yüksek bir intihar riski yaratır.

Ülser

Fast food, peptik ülser hastalığının oluşmasına neden olabilir. Neredeyse 100 yıldır doktorlar stresin, baharatlı yiyeceklerin ve alkolün ülserlerin çoğuna neden olduğuna inanıyorlardı. Ülserin neden olabileceği Fast Food’lar, pizza, patates cipsi vb. olabilir.

Fast food kullanımının diğer zararlı etkileri arasında para israfı, iştahsızlık, temel besin eksikliği ve stres sayılabilir.

Çocukların Abur Cubur Tüketimine Karşı Ne Yapılabilir?

Fast food alımının çocuklarda kesinlikle iyi kontrol edilmesi gerekir, çünkü hiçbir yararı yoktur ve çok fazla zararı olabilir. Panzehir mi? Şaşırtıcı bir şekilde, meyve alımındaki basit bir artış ruh halini iyileştirebilir ve atopik hastalıkların ciddiyetini azaltabilir.

Abur cubur tüketimini mümkün olduğu kadar en aza indirmeliyiz. Ev yapımı yiyecek ve sebzelere yemek çok faydalıdır. Haftada bir kez fast-food tüketimi olabilir. Meyve ve taze sebzeler sağlıklı ve uzun ömürlü olmasını sağlar.

 

Abur Cubur Bağımlılığından Kurtulmak İçin İpuçları

Hareketsiz Yaşam Obezite Nedeni!

Çocukların Daha İyi Odaklanmasına Yardımcı Olmanın Yolları

Çocukların Beyin Gelişimi İçin 15 Süper Gıda

Çocuklarda Güçlü Kemikler Ve Dişler İçin Süper Gıdalar

Süt Sevmeyen Çocuklara Dondurma

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir