Saçların Beyazlaşmasını Doğal Olarak Azaltmanın YollarıSaçların Beyazlaşmasını Azaltma

İnsanlar yaşlandıkça saç renginin değişmesi normaldir. Fakat beyaz saçlar hayatın hemen hemen her anında ortaya çıkabilir. 20’li yaşlardaki gençlerde bile beyaz saç telleri görebilirsiniz.

İnsan vücudunun milyonlarca kıl folikülü vardır. Foliküller melanin içeren saç ve renk veya pigment hücreleri üretir. Zamanla saç kökleri pigment hücrelerini kaybederek beyaz saç rengine yol açar.

Bu yazıda, erken yaşlarda saçın  grileşmesini yavaşlatma veya önleme yollarına değineceğiz.

Saçların Beyazlaşmasını Yavaşlatmanın Veya Azaltmanın  Doğal Yolları Nelerdir?

Piyasada beyaz saçı kaplayan çok sayıda saç boyası vardır, ancak bunların çoğu erken grileşmeye katkıda bulunur ve alerjik ve advers reaksiyonlara neden olabilir.

Doğal ilaçlar, vücuda zarar vermeden veya daha fazla saç pigmenti hasarına neden olmadan saç beyazlamasını yavaşlatmak için bir alternatif sunar.

Beyaz Saçları Azaltmanın 8 Doğal Yolu

1- Adaçayı Yaprakları

Adaçayı yaprakları, saçlarınızın grileşmesini önleyen doğal bir renk koruyucudur. Bazı durumlarda, pigmentin beyaz saç tellerine geri yüklenmesine de yardımcı olur.

Bir demet adaçayı yaprağını 1 su bardağı suya ekleyip iyice demlenene kadar kaynatın. Soğumaya bırakın ve sonra sıvıyı bir sprey şişesine alıp tüm saçınız ıslanan kadar sıkın. Çayı yaklaşık 2 saat açık bırakın. Saçınızı yumuşak bir şampuanla yıkayın ve saç kremi uygulayıp durulayın. Haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz.

2- Siyah Çay

Siyah çay, saçları antioksidanlarla yeniler ve beyaz saçların büyümesini engellemeye yardımcı olur. Ayrıca parlaklık verir ve  saç renginin koyulaşmasına da yardımcı olur.

2 yemek kaşığı siyah çay, 1 su bardağı su ile demlenir ve soğutulur. Soğuduktan sonra sıvıyı süzün ve saçınıza ve saç derinize uygulayın. Saç derinize birkaç dakika masaj yapın ve saçınızdaki çay ile yaklaşık bir saat bekleyin. Saçınızı yumuşak, sülfatsız bir şampuanla yıkayınız ve saç kremi uygulayıp durulayın . Haftada 2 – 3 kez tekrarlayın.

3- Köri yaprakları

Köri yaprakları, saç foliküllerindeki melanin pigmentini restore etmeye yardımcı olur. Aynı zamanda hayati bir saç uzaması ve pigmentasyon vitamini olan zengin bir B vitamini kaynağıdır.

Bir avuç köri yaprağını, 3 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ile kaynatın. Yağı soğumaya bırakın.
Soğuduktan sonra, yağı süzün ve saç derinize masaj yapın ve saçınızın uzunluğu boyunca yayın.
Yaklaşık 15 dakika masaj yaptıktan sonra, yağı 30 dakika daha saçınızda bırakın. Alternatif olarak, yağı gece boyunca bırakabilirsiniz.
Hafif sülfatsız bir şampuanla yıkayınız ve saç kremi ile bitiriniz. Haftada 2-3 kez uygulanabilir.

4- Hindistan Cevizi Yağı Ve Limon Suyu

Limon B ve C vitaminlerini içerir ve ayrıca mineral fosforun zengin bir kaynağıdır. Bunlar saç foliküllerindeki pigment hücrelerinin bakımı için hayati öneme sahiptir.

2 çay kaşığı limon suyunu 2 yemek kaşığı hindistancevizi yağının içine dökün ve karışımı, biraz ılık olana kadar birkaç saniye ısıtın. Bu karışımı saç derinize uygulayın ve saçlarınızın uçlarına kadar uygulayın. Yaklaşık 30 dakika bekletin. Saçınızı yumuşak, sülfatsız bir şampuanla yıkayınız ve saç kremi ile durulayın. Haftada iki kez uygulayın.

5- Amla Tozu – Bektaşi Üzümü

Bektaşi Üzümü, amla olarak da adlandırılır. Bektaşi üzümü pigmentasyonu teşvik ederek erken grileşmeyi tersine çeviren bir bitki takviyesidir. Yaşlanma karşıtı yararları olan ve saç foliküllerinizdeki pigmenti canlandıran bir antioksidan olan zengin bir C vitamini rezervine sahiptir.

Bektaşi üzümü, zarar görmüş saçları onarır. Ayrıca, siyah saçınıza parlaklık kazandırmaya yardımcı olan bir saç toniği olarak da çalışır. Ayrıca kurutulmuş amlayı bir gece suya batırabilir ve ertesi sabah bu suyla saçınızı durulayabilirsiniz. Alternatif olarak, saç derisine düzenli olarak uygulanabilecek yumuşak bir karışım hazırlamak için kurutulmuş bektaşi üzümü tozunu limon ve badem yağıyla karıştırın.

Amla tozu, hindistancevizi yağı ile karıştırılabilir ve doğrudan kafa derisine uygulanabilir.
Haftada 3 -4 kez uygulanabilir.

6- Hardal Yağı ve Hint Yağı

Hardal yağı, saçınızın sağlığını ve rengini korumaya yardımcı olan mükemmel bir mineral kaynağıdır. Bu karışım foliküllerin beslenmesini ve grileşmeyi engellemek için sağlıklı kalmasını sağlar.

1 yemek kaşığı Hint Yağı (Jojoba, Kalonji veya Blackseed yağlarını da kullanabilirsiniz)
2 yemek kaşığı Hardal Yağı

Yağları birleştirin ve karışımı biraz ılık olana kadar birkaç dakika ısıtın. Bu yağ karışımını saç derinize ve saçınızın uçlarına kadar uygulayın. Saç derinize yaklaşık 15 dakika masaj yaptıktan sonra, 30 dakika saçınızda bekletin.  Saçınızı yumuşak, sülfatsız bir şampuanla yıkadıktan sonra saç kremi uygulayıp durulayın.

7- Çemen Tohumu

Çemen otu, C vitamini, demir, potasyum ve lizin gibi besinler bakımından zengindir. Bu besinler sadece erken ağarmayı engellemekle kalmaz, aynı zamanda saçların uzamasına ve saç derisinin kurumasını önler.

2 yemek kaşığı çemen tohumunu, 1/4 su bardağı suyun içine ekleyip bir gece suda bekletin. Sabah, tohumları pürüzsüz, tutarlı bir macun elde etmek için yeterli su ile öğütün.
Bu karışımı saçınıza ve saç derinize uygulayın ve yaklaşık 45 dakika bekletin. Saçınızı yumuşak bir şampuanla yıkayınız ve saç kremi uygulayıp durulayın. Haftada 1 -2 kez uygulayabilirsiniz.

8- Susam Yağı ve Hindistan cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı saçınızı yumuşatmaya yardımcı olan zengin bir yağ asidi kaynağına sahip en etkili yağlardanbiridir.
Susam tohumu yağı ile birlikte melanosit aktivitesini arttırmaya yardımcı olur ve her bir saç telinin derin pigmentli olmasını sağlar. Susam tohumu yağı da düzenli kullanımla saçınızın renginin koyulaşmasına yardımcı olur.

2 yemek kaşığı Susam Yağı
2 yemek kaşığı Hindistan Cevizi Yağı
Sıcak Havlu

İki yağı birleştirin ve karışımı biraz ılık olana kadar ısıtın. Yağı saç derinize uygulayın ve ardından saçınızın uzunluğu boyunca yayın. Yaklaşık 15 dakika masaj yaptıktan sonra, saçınızı sıcak bir havluyla örtün ve 30 dakika bekleyin.
Saçınızı yumuşak bir şampuanla yıkayıp, saç kremi uygulayın ve durulayın. Haftada 2-3 kez uygulanabilir.

Beyazlayan Saçlar İçin Ne Yapmalı?

Beyazlayan Saçları Doğal Boyama Yöntemleri

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir