Uyku Apnesine Karşı 8 Etkili ÇareUyku apnesi - Horlama

Uyku apnesi, dünyadaki milyonlarca insanı etkileyebilen yaygın bir uyku bozukluğudur.

Uyku apnesi nedir?

Uyku apnesi , uyurken kısa süre nefes almayı engelleyen bir durumdur. Uyku apnesi olan insanlar. Bu zamanlarda soluk alamamalarına ve uyanıklarına neden olur.

Gece boyunca uyku apnesi olan biri defalarca onu saatte 30 kez nefes almayı durdurabilir. Uyku apnesi horlamaya sebep olur.

Horlama sizi yüksek tansiyon, stres ve diğer sağlık sorunları riskine sokabilir, sorun değil, uykuyu alamazsınız. Neyse ki, bu noktada hafifletmek için orada istersen vardır.

Uyku Apnesi İçin Etkili Çareler Nelerdir? Uyku Apnesine Karşı Neler Yapılabilir?

Uyku Apnesini Önlemek  İçin 8 Etkili Çare 

Alkol ve sigara içmekten kaçının.

Yaşam tarzı tasarımı sağlığınızı iyileştirilebilir ve daha iyi uyku alışkanlıklarını öğrenme yapabilir. Uyku apnesi komplikasyonlarını temizlemek için alkol ve sigarayı bırakmayı düşünün.

Alkol, nefesinizi kontrol eden boğaz kaslarını gevşetir. Bu horlamaya ve kesintisiz bir uyku döngüsüüsüne yol açabilir. Ayrıca, hava akışınızı engelleyerek hava yollarında iltihaplanmaya neden olabilir.

Alkole benzer şekilde, tütün kullanımı da solunum yolunda iltihaplanma ve şişmeye neden olabilir. Bu horlamanızı ve uyku apnesinizi kötüleştirebilir.

Nemlendirici kullanın.

Nemlendiriciler , havaya nem katan cihazlardır. Kuru hava vücudu ve solunum sistemini tahriş edebilir. Bir nemlendirici kullanmak, hava yollarınızı açabilir, tıkanıklığı azaltabilir ve daha net nefes almayı teşvik edebilir.

Ek faydalar için, bir nemlendiriciye lavanta , nane veya okaliptüs yağı eklemeyi düşünün . Bu üç uçucu yağ, bilinen anti-enflamatuar ve yatıştırıcı yararlara sahiptir.

Uyku pozisyonu

Küçük bir değişiklik olsa da, uyku pozisyonunuzu değiştirmek uyku apnesi semptomlarını azaltabilir ve gece uykunuzu iyileştirebilir.
Sırtüstü yattığınız zaman solunum sisteminizin solunum yolu tıkanması gibi uyku apnesi semptomlarını telafi etmesi çok daha zordur. Boğazın dili ve yumuşak dokusu, sırtüstü uyurken doğal olarak ağzın arkasına düşer, böylece havayolunu tıkar ve horlamaya neden olur. Dizleriniz arasında bir yastıkla yatmak uyurken yanınızda kalmanıza yardımcı olabilir.

Akupunktur

Uyku apnesi için alternatif tıp söz konusu olduğunda, akupunktur kullanımı yardımcı olabilir. Akupunkturun uyku apnesine etkileri üzerine yapılan araştırmaya katılanlar birkaç seans sonrasında iyileşme belirtileri göstermiştir.

Yoga

Düzenli egzersiz enerji seviyenizi artırabilir, kalbinizi güçlendirebilir ve uyku apnesini iyileştirebilir. Yoga , solunum gücünüzü iyileştirebilir ve oksijen akışını teşvik edebilir.

Kilonuzu koruyun.

Doktorlar genellikle uyku apnesi olan kişilere kilo vermelerini tavsiye eder. Obezite, özellikle üst vücutta, hava yolu tıkanıklığı ve dar burun geçişleri riskini artırabilir. Bu engeller, aniden veya uyku sırasında uzun süre nefes almanıza neden olabilir .

Sağlıklı bir kiloyu korumak, solunum yollarınızı temiz tutar ve uyku apnesi semptomlarını azaltır.

Yatak takımlarını değiştirin.

Geceleri deli gibi horlamanızın bir başka olası nedeni yataklarınızdaki alerjenlerden kaynaklanır. Yatak takımlarınız gece horluyor olmanızın suçlusu için endişeleniyorsanız, durumunuzda herhangi bir iyileşme olup bittiğini görmek için her hafta çarşaflarınızı değiştirmeye dikkat edin. Alerjenlerin varlığını açıklamak evcil hayvanlarınızı yatak odası olduğu yerde da tutabilirsiniz.

Uyku saatlerini düzenleyin.

Bazı insanlar geceleri çok yorgun olduklarında kötü horlarlar. Bu sırada, günlük olarak uyuyor, bir uyku rutini istiyor. Bu, zihninizi ve bedeninizi istediğiniz bir zamanda uyumak ve kalkmak için ihtiyacınız olacaktır.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir