Argan Yağının İnanılmaz 10 FaydasıArgan Yağının Faydaları

Sıvı altın olarak adlandırılan argan yağı, dünyadaki en nadir yağlardan biridir. Fas’ta besleyici ve iyileştirici özellikleri nedeniyle binlerce yıldır kullanılmaktadır.

Argan Yağı Nedir?

Argan, Fas halkı tarafından “Hayat Ağacı ” olarak adlandırılır ve sayısız iyileştirici yararı için “Sıvı altın” ünvanını almıştır.

Argan ağacının çekirdeklerinden üretilen bu yağ Fas’a özgüdür. Faslı kadınlar tarafından M.Ö. 12’den beri güzellik sırrı olan Argan yağı, zeytinyağına benzer. Kozmetikte cilt ve saç bakım ürünlerinde kullanılan kalite bir yağdır.

Argan yağı tamamen doğaldır, kolayca emilir ve tahriş edici değildir. Doğrudan cilde uygulanabilir veya diğer kremler, merhemler veya taşıyıcı yağlarla karıştırılabilir. Birçok insan yağı doğrudan saç üzerinde de kullanır.

Argan yağı, salata sosları ve çorbalar gibi yiyeceklere lezzet katmak için de kullanılabilir.

Argan Yağının Faydaları Nelerdir?

Argan yağı; sağlıklı omega-6 yağ asitleri ve linoleik asit, vitaminler, mineraller ve antioksidanlarla doludur.
A vitamini ve E vitamini bakımından zengindir. Doymamış yağ asitleri kaynağıdır.

Argan yağının en önemli sağlık yararları arasında yara iyileşmesini hızlandırma, cildi nemlendirme, yaşlanmayı yavaşlatma ve kolesterol seviyesini düşürme etkisi vardır.

Ayrıca kanseri önlemeye, saç sağlığını iyileştirmeye, sindirimi optimize etmeye, iltihaplanmayı azaltmaya, karaciğeri korumaya, diyabeti yönetmeye, tırnakları güçlendirmeye ve kalp sağlığını artırmaya yardımcı olabilir .

Argan Yağının Faydaları Nelerdir

Argan Yağının Cilt, Saç Ve Sağlık İçin 10 İnanılmaz Faydası

1- Kardiyovasküler Hastalık Riskini Azaltabilir.

Yapılan çeşitli araştırmalarda argan yağının kardiyovasküler hastalığın önlenmesine yardımcı olabileceği tespit edilmiştir.

Doymamış yağ asitleri dahil, bol miktarda besin maddesi ile yağ, kan kolesterolünün düzenlenmesine ve kan basıncının düşmesine yardımcı olur. Çalışmalar, vücuttaki kan dolaşımını iyileştirmeye, HDL kolesterol seviyesini artırarak, ateroskleroz, kalp krizi, felç ve kolesterolün neden olduğu diğer ciddi kalp sorunlarının önlenmesine yardımcı olduğunu göstermiştir.

2- Kanseri Önleyebilir.

Argan yağının yüksek antioksidan içeriği, vücuttaki hücresel hasarı onarmaya yardımcı olur ve bu da kanser hücrelerinin üreme riskini azaltır.
Son çalışmalar, prostat kanseri hücrelerinin çeşitli tiplerinin büyümesini yavaşlatmak mümkün olduğunu ve prostat kanserini önlemede önemli bir rol oynayabileceğini ortaya koymuştur. Antioksidanların bolluğu nedeniyle, argan yağının diğer kanser türlerine karşı da koruma sağlaması mümkündür.

3-İnsülin Direncini ve Diyabet Riskini Azaltır.

Argan yağı, Fas’ta diyabeti tedavi etmek için düzenli olarak kullanılıyor ve çalışmalar, diyabet gelişiminde genellikle ilk adım olan insanlarda insülin direncini azalttığını ortaya koydu.
Argan yağı, yüksek şeker diyetleri tüketen kişilerde metabolik değişiklikleri tersine çevirerek diyabetle mücadeleye yardımcı olduğunu göstermiştir. Argan yağının, tip 2 diyabet hastaları için iyi sonuçlar vermektedir.

4- Antienflamatuar Özelliğe Sahiptir.

Argan yağı, egzama, sedef hastalığı, böcek ısırıkları ve cilt döküntüleri gibi durumları tedavi etmek için cilde topikal olarak da uygulanabilir.

Argan yağının iyileştirici gücü, zengin A ve E vitaminlerinin yanı sıra antioksidanları, omega-6 yağ asidi ve linoleik asidinden gelir. Araştırmalarda, sorunlu bölgelere doğrudan argan yağı uygulandığında, iltihapları hafiflettiği tespit edilmiştir.

Cildinizde bir yara veya başka bir aşınma varsa; sadece iyileşmesini hızlandırmakla kalmaz, ayrıca enfeksiyonları da önler. Cilde topikal olarak argan yağı uygulayın.

5- Bağışıklık Sistemini Güçlendirir.

Argan yağındaki güçlü antioksidanlar, uygun bağışıklık fonksiyonunu uyararak bağışıklık sistemini güçlendirir. Araştırmacılar, zeytinyağı gibi argan yağının bağışıklık hücreleri üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu buldu.

6- Yaşlanma Karşıtı Özelliklere Sahiptir.

Yüksek E vitamini içeriği, cildin nemli kalacağı anlamına gelen cildin dış katmanından nemin buharlaşmasını önler. Argan yağı içeriğinin yüzde sekseni, sağlıklı cilt hücrelerini koruyarak kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olan esansiyel yağ asitlerinden de oluşur.
E vitamini ince kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olabilir.
Cildin düzgün çalışmasını, kollajen üretmesini, suyu tutmasını ve genellikle dolgun ve genç kalmasını sağlar. Argan yağındaki antioksidanlar, cildi zararlı çevresel toksinlerden koruyan serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olarak cilde de fayda sağlar ve korur.

7- Cildi Güneş Hasarlarından Korur.

Cildin yaşlanma karşıtı faydalarının yanı sıra, argan yağı cildi ultraviyole ışınlarından korumak için koruyucu bir kozmetik yağ olarak kullanılabilir.
Yağda doğal olarak bulunan karotenoidler güneşin zaralı ışınlarından korurken, içerisindeki steroller cildin metabolizma sürecini iyileştirerek nemin tutulmasını sağlayan iltihaplanmanın azaltılmasına yardımcı olur. Sadece bu değil, aynı zamanda kuru bir yağdır, yani gözenekleri tıkamaz.

8- Sindirim Sistemi İçin Yararlıdır.

Argan yağındaki organik bileşikler midede pepsin seviyelerini artırabilir ve ayrıca daha verimli sindirim ile sonuçlanan mide sularını artırabilir.
Mutfak sınıfı ekstra sızma argan yağı tüketmenin sindirim sürecini hızlandırdığı anlamına gelir.
Bu nedenle sağlıklı bir sindirim sistemini için salata soslarında, yemek pişirmede kullanmak için yararlı bir yağdır. Daha iyi sindirim, daha fazla enerji, daha az açlık ve daha kolay kilo kaybı demektir!

9- Saç Sağlığına Son Derece Faydalıdır.

Argan yağı iyi bir cilt nemlendiricisi olmasının yanı sıra iyi bir saç nemlendiricidir.
Fas’ın bu muhteşem argan yağındaki, linoleik ve oleik asitler saçın nemi hapsederek doğal parlaklığını arttırır.

Kıvırcık saçların kontrol altına alınmasına ve düzeltilmesine yardımcı olabilir, ayrıca saçlara bukle vermek veya düzleştirmek için kullanılan sıcak saç maşası ve düzleştiriciler gibi cihazların neden olduğu hasarı onarabilir.

10- Tırnak Kalitesini Artırır.

Sağlıksız tırnaklar sadece çekici değildir; bunlar ayrıca bakteri ve mantar enfeksiyonları için üreme alanıdır.

Argan yağı, tırnak yataklarınızı çok çeşitli enfeksiyonlardan koruyabilen ve tırnaklarınızın görünümünü ve rengini artırabilen doğal antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir