Cilt Sağlığı Ve Genç Görünüm İçin 12 Bitkisel ÇayGenç Görünüm İçin 12 Bitkisel Çay

Bitkisel çaylar, sağlıklı vücut için yararlıdır. Doğal çaylar vücudu hem içten hem de dıştan korur.

Bazı çaylar kötü kolesterolü azaltabilir ve kalp hastalığı riskini düşürebilirken, diğerleri anti-bakteriyel özelliklere sahiptir. Ayrıca uyku sorunları ile mücadele edebilir.

Bitkisel çayların cildimiz için de harika olduğunu biliyor muydunuz?

Cildinizin güzel görünmesini sağlamak için seçebileceğiniz çok sayıda bitkisel çaylar vardır. Her birinin kendine özel faydaları vardır.

Ayrıca bu çayların faydalarından yararlanmak için içebilir veya doğrudan cildinize uygulayabilirsiniz.

Bitki çayları günlük cilt bakımda harikadır. Yeşil, siyah ve nane gibi aromatik çaylar canlandırıcıdır ve gözenekleri sıkılaştırmaya yardımcı olabilir. Papatya ve lavanta çayları sakinleştiricidir ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir.

Cilt İçin En İyi Çaylar Nelerdir? Bitkisel Çayların Cilt İçin Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı Ve Genç Bir Cilt İçin 12 Bitkisel Çay

1. Papatya Çayı

Papatya Çayı, serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olan antioksidanlarla doludur ve cildin her gün maruz kaldığı toksinlerden temizler. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir, stresle mücadele eder. Rahat ve derin uykuya yardımcı olur.

Topikal olarak uygulandığı zaman kuru, kaşıntılı cildi ve saç derisini rahatlatmaya yardımcı olabilir.

Uykusuz bir gece geçirdiniz ve  sabah göz altlarınızda koyu renkli halkalar görüyorsanız, şişkinliği ve yorgun görünümü sakinleştirmek için gözlerinize papatya çayı koyun. Ayrıca rahatlatıcı özellikleri ile kırmızı, tahriş olmuş ciltler için harika bir çaydır.

2. Yeşil Çay

Yeşil çay, serbest radikaller ile mücadele eden ve antioksidan bakımından zengin bir çaydır.  Bu nedenle, erken yaşlanmaya karşı fayda sağlar.

Yeşil çaydan  sadece bir veya iki bardak içmenin, cildin güneşe maruz kalmasından kaynaklanan hasarlardan koruduğu, yeni kırışıklıkların oluşmasını önlediği ve cilt kanserini önlediği bulunmuştur.

Cilde uygulandığında tanenler cildi aydınlatır. Saç derisine ve saça topikal olarak uygulandığında, yeşil çayın saç uzamasını hızlandırmaya yardımcı olur.

3. Karahindiba Çayı

Karahindiba çayı, vücutta iltihaplanma ve bunun yanı sıra sindirime yardımcı olan sakinleştirici etkileri ile bilinir. Aynı zamanda, karaciğeri temizlemeyen, sağlıklı görmeyi, ve cildi koruyarak erken yaşlanmaya karşı önemli bir antioksidan olan A vitamini ile doludur.

4. Yasemin Çayı

Yasemin sadece güzel kokmakla kalmaz. Yasemin çayı aslında bağışıklık sisteminizi sağlıklı tutmak için antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Yaşlanma belirtilerini önleyebilir ve hatta yağ üretimini azaltarak ve hormonları dengeleyerek egzama ve akne gibi cilt durumlarını tedavi edebilir.

5. Rooibos – Red Bush Çayı

Red Bush Çayı olarak da bilinen rooibos , Güney Afrika’da binlerce yıldır kullanılmaktadır. Rooibos çayı içerseniz sadece kendinizi iyi hissetmekle kalmaz, cildiniz de iyi görünür.

Birçok antioksidan ve mineralle dolu olduğu için, rooibos çayı, çay sevenler için son derece sağlıklı bir seçimdir. Kanser, depresyon ve astımla savaşma kabiliyetinin yanı sıra, rooibos çayı içmenin güzellik içinde faydası vardır.
Çalışmalar, rooibos çayının egzama ve akne gibi çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde yardımcı olduğunu göstermiştir.
Rooibos çayında vücudu istenmeyen patojenleri yok etmeye teşvik eden yüksek düzeydeki flavonoidler olabileceğine inanılmaktadır. Sebep ne olursa olsun, rooibos çayı sık görülen cilt rahatsızlıklarından muzdarip olanlar için daha sağlıklı bir cilde katkıda bulunur.

Rooibos çayı, süperoksit dismutaz enzimi ile zengindir. Bu enzim mükemmel bir yaşlanma karşıtı maddedir.
Sağlıklı cilt üreten hücrelerin üretimi için süperoksit dismutaz gereklidir ve yüksek enzim seviyeleri, rooibos içenler için daha sağlıklı bir cilt sağlar.

Ayrıca, yaşlanma sürecini yavaşlatmak isteyenler için harika olan serbest radikalleri etkisiz hale getirerek kırışıklıklar ile de savaşır. İnce çizgilerin görünümünü yavaşlatmak için çalışır.

Rooibos çayının bir başka yararı da hipoalerjenik olmasıdır. Bu, cilt bakım dünyasında ümit verici bir özelliktir.
Çayın antibakteriyel yapısı, ciltteki bakteriyel enfeksiyonları tedavi edip hafifletmesi iyi bir avantajdır.

6. Siyah Çay

Antioksidanlarla dolu siyah çay vücutta serbest radikallerle savaşır ve yaşlanma belirtilerini yavaşlatır. Ayrıca anti-enflamatuar özelliklere sahiptir.
Cildimizi olumsuz yönde etkileyen soğuk algınlığı ve virüsleri önleyebilen yüksek kafein seviyeleri nedeniyle sağlıklı bir bağışıklık sistemi sağlar. Siyah çayı içmenin yanı sıra, bir bardak çay  serinledikten sonra doğrudan yüzünüzü durulamayı deneyebilirsiniz.

7. Zencefil Çayı

Zencefil çayı , sindiriminize ve cildinize yardımcı olacak antienflamatuar güçlerle doludur. Zencefil ayrıca bağışıklık sistemlerimizi zayıflatacak ve dış güzelliğimizi etkileyebilecek soğuk algınlığının önlenmesine yardımcı olur.

8. Nane Çayı

Mide rahatsızlığına birebir faydalı olan nanenin içeriğindeki mentol, ciltte yağ üretimi yavaşlatır ve yağlı ciltler için mükemmel bir seçimdir.
Nane çayı ile ölü cilt hücrelerinden kurtulur ve cildinizin sürekli parlak kalmasını sağlarsınız. Ayrıca bazı insanlarda östrojen düzeylerini artırabilir, bu da sivilce ve hormonal problemlerle mücadele edebilir.

9. Oolong Çayı

Oolong çayı, yeşil çay ve siyah çay arasında ve diğer çaylardan farklı olarak eşsiz bir tada sahiptir. Sağlık ve güzellik yararları ile doludur.
Oolong çayı cildinizin rengini iyileştirebilir, güneş ve sigara hasarına karşı savaşmanıza yardımcı olabilir. Bu faydaları için çayı denemeye değer.

10. Kombucha Çayı

Fermente siyah çaydan yapılan Kombucha çayı , cildi detoksifiye etmek için mükemmeldir. Bol miktarda antioksidan ve probiyotik içerir ve cildin canlı görünmesini sağlamak için ince çizgileri azaltmak ve cilt elastikiyetini geliştirmek için harikadır. Topikal büzücü ve güneş yanığı tedavisi için bile kullanılabilir.

11. Matcha Çayı

Matcha, gölgede yetiştirilen çay ağacı yapraklarının yine gölgede kurutularak toz haline getirilmesiyle elde edilir.
Gölgede kurutulmasının sebebi daha fazla klorofil salgılamasını sağlamaktır.
Klorofil, çaya parlak yeşil rengini vermekte ve kuvvetli bir tada sahip olmasını sağlıyormuş.
Japonya’da önemli bir yeri olan Matcha, çay seromonilerinde içilir.

Bu parlak yeşil çay, besin bakımından zengindir ve cildi detoksifiye ettiği bilinmektedir. Bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olmak için kateşin ile birlikte antioksidanlar, klorofil ve doğal antibiyotikler içerir.
Matcha tozu, yüz maskeleri, kremler ve losyonlarda çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Faydalarından yararlanmak için günde bir bardak içmeye devam edebilirsiniz!

12. Beyaz Çay

Beyaz çay, yeşil çaydan daha fazla antioksidan içerir ve en yüksek kateşin içeriğine sahiptir. Bunun nedeni en az işlenmiş çay çeşidi olmasıdır. Çeşitli cilt koşullarıyla mücadele edebilecek mükemmel antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Beyaz çay, antiseptik ve antioksidan özellikleri sayesinde sağlıklı bir cilde yardımcı olabilir.

Antioksidan bakımından zengin beyaz çay, ayrıca pigmentasyon ve kırışıklıklar dahil erken yaşlanma belirtilerine yol açabilecek serbest radikallerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Beyaz çay antioksidanlarının anti-enflamatuar özellikleri, egzama veya kepek gibi cilt hastalıklarının neden olduğu kızarıklığı ve iltihabı azaltmaya da yardımcı olabilir.

 

Göz Çevresindeki Kırışıklıklar Nasıl Önlenir?

Cildi Arındırma Zamanı – Eksfoliasyon Nedir?

Kırışıklıkları Önlemek İçin Doğal Çözümler

Kırışıklıklara Muz Maskesi

Yüzde Oluşan Kırışıklıkların 9 Nedeni

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir