Doğum Sonrası BeslenmeDoğum Sonrası Beslenme

Anne olarak önceliğiniz yeni doğmuş bebeğinizdir. Bebeğinizin iyi bakıldığından ve iyi beslendiğinden emin olmak istersiniz. Ancak, özellikle bebeğinizi emziriyorsanız, kendi bedeninize ve sağlığınıza odaklanmak da aynı derecede önemlidir .

Doğum sonrası beslenme annenin ve bebeğin sağlığı için çok önemlidir. Emziren annelerin dengeli, sağlıklı  beslenmesi, bebek için daha fazla ve kaliteli süt üretiminde önemli rol oynamaktadır.

Doğum Sonrası Beslenmenin Önemi

Hamilelik sonrasında emzirdiğiniz için düzenli ve sağlıklı beslenmeye dikkat etmelisiniz. Protein, kalsiyum ve demir alımınızı artırmanın yanı sıra enerji seviyelerini korumak için kalori tüketiminizi hafifçe artırmanız gerekeceğini unutmayın.

Doğum Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı? Hamilelik Sonrası Alınan Kilolar Nasıl Verilir?

Gün boyunca rutin olarak sağlıklı besinler yemek, muhtemelen yeni bir anne olarak sahip olduğunuz az miktarda enerjiyi en üst düzeye çıkaracaktır.

Hamilelik sonrasında alınan kilolar anneleri biraz zorlar. Emziren anneler, aldıkları kiloları vermek isterken uyguladıkları diyet programları ile süt seviyesinin azalmasına sebep olmaktadır. Uzmanlar emziren annelere ilk 6 ay diyet önermemektedir.

Vücudun kaliteli süt üretmesi için her gün yaklaşık ekstra 500 – 700 kaloriye ihtiyaç vardır. Bu hamilelikte ihtiyacınız olandan daha fazlasıdır.

Sadece sağlıklı bir beslenme programı ve egzersiz, hem aldığınız fazla kiloları kaybetmenize hem de bebeğinizi daha kaliteli süt ile beslemeniz için yardımcı olacaktır.

Doğumdan Sonra Sağlıklı Beslenme İpuçları

Çeşitli yiyecekler yiyin.

Her gün düzenli olarak meyve, sebze, tahıl, protein yemeye çalışın.

Kolayca sindirilebilir yiyecekler yiyin.

Kolayca sindirilebilir yiyecekler vücudunuzda fazla şişkinlik hissetmenizi önler. Tavuk çorbası gibi çorbalar sadece sıcak ve rahatlatıcı değildir, aynı zamanda sindirimi kolaydır ve vücudunuz için bir dizi değerli besin sunar.

Bol miktarda sıvı için.

Özellikle bebeğinizi emziriyorsanız, vücudunuzun çok fazla sıvıya ihtiyacı vardır.
Emziren bir annenin günde yaklaşık 6-10 bardak su içmesi en iyisidir. Bu sadece vücudunuzu nemlendirmek ve hücre sağlığını gençleştirmek için değil, bebeğiniz için yeterli anne sütü üretmek için sıvı almak gerekir.
Çoğunlukla su, süt ve taze sıkılmış meyve suyu için. Çay, kahve, meşrubat ve alkolden uzak durun.

Kolajen bakımından zengin yiyecekleri yiyin.

Doğum sonrası saç dökülmesinden muzdaripseniz, diyetinize kolajen bakımından zengin yiyecekler eklemelisiniz. Kemik suyu gibi besinler, yemeklerinize kolayca ekleyebileceğiniz harika, doğal bir kolajen kaynağıdır. Et ve tavuk suyunun haricinde turuncu ve kırmızı sebzeler, yumurta beyazı, turunçgiller kolajen içeren gıdalardır.

Protein içeren yiyecekleri diyetinize ekleyin.

Protein yönünden zengin besinler doğumdan sonra iyileşmenize ve vücudunuzu güçlü tutmanıza yardımcı olur. Özellikle de 18 yaşın altındaysanız veya hamilelikten önce zayıfsanız, daha fazla protein yemelisiniz.
Süt, peynir, yumurta, yoğurt, et, balık ve fasulye gibi protein içeren yiyecekleri yiyin.

Taze meyveler ve sebzeler tüketmeye dikkat edin.

Taze meyve ve sebzelerde sizi sağlıklı tutan vitamin ve mineraller bulunur. Ayrıca kabızlığın önlenmesine yardımcı olan lifler içerirler. Meyve ve sebzeleri yemeden önce, akan soğuk su altında bolca yıkadığınızdan emin olun.

Kalsiyum içeren yiyecekleri eksik etmeyin ve mutlaka tüketin.

Hamilelik sırasında vücut bebeğin büyümesini desteklemek için annenin kemiklerinden kalsiyum alır ve emzirme sırasında vücut anne sütünden kalsiyum çekmeye devam eder. Yeterince kalsiyum almak uzun vadede kemik kaybını ve osteoporozu önlemede önemlidir.

Süt, peynir, yoğurt, susam, küçük kemikli balıkları (sardalye), baklagiller, soya peyniri gibi kalsiyum içeren besinler yenmelidir. Kalsiyum içeren besinler için TIKLAYIN…

B vitaminleri içeren besinler tüketilmelidir.

Folat, biotin, B6 ve B12 gibi vitaminler vücut için çok önemlidir. Bu vitaminlere almak, enerjinizi artırmanıza, düşük mod ve muhtemelen depresyon hissini önlemenize yardımcı olabilir. Ayrıca, folik asit ile beraber biyotin alınması, saçın sağlıklı büyümesinde rol oynar.
Hormonal içerikli doğum kontrolü B vitamini seviyelerini azaltabilir, bu nedenle hapa yeniden başlıyorsanız, bu vitaminleri almanızda yarar vardır.
Kepekli tahıllar, fındık, yumurta, baklagiller, kırmızı et ve yeşil yapraklı sebzeler iyi miktarda Biotin içerir.

Demir eksikliğine dikkat edilmeli.

Demir eksikliği doğum sonrası kan kaybettiğinizden dolayı oluşması muhtemel bir sorundur.

Demir seviyelerinizin düşük olmadığından emin olun, çünkü düşük seviyeler kuru, kırılgan tırnakların ve saçın yanı sıra yorgunluğa da neden olur. En yakkın sağlık kuruluşuna giderek kan tahlili yaptırın.

Demir içeren besinlerin başında kırmızı et (kuzu ve dana eti), mercimek, karaciğer, kepekli tahıllar, ıspanak, pekmez ve fındık bulunmaktadır.

Demir Eksikliğine İyi Gelen Besinler İçin TIKLAYIN…

İlgili makalelerimiz… 

Anne Sütünü Arttırmanın Doğal Yolları

Emzirmeden Kesme Kademeli Olarak Ayarlanmalı

Emziren Anneler İçin Beslenme Önerileri

Bebeklerin Sağlıklı Gelişimi İçin En Önemli 4 Besin

Demir İçeren 13 Meyve

2 Yorum

  1. Meryem Akgün 11 Nisan 2019 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 11 Nisan 2019 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir