Yüz Tipinize Göre Gözlük Çerçevesi Seçimi Nasıl Olmalı?Yüz Tipinize Göre Gözlük Çerçevesi Seçimi

Neden bazı gözlükler optik mağazada çekici görünüyor, fakat denediğiniz zaman o kadar iyi değildir?  Bazı çerçeveler, yüz şekliniz için yanlış seçim olabilir.

Yüz Tipinize Göre Gözlük Çerçevesi Seçiminiz Nasıl Olmalı?

Gözlük seçerken hem şık hem de yüzünüzün şekline uygun seçimler yapmalısınız.

Yüz Şekline Göre Gözlük Nasıl Seçilir?

Yüz şekliniz, belirli bir gözlük stilinin size yakışıp yakışmadığı konusunda önemli bir rol oynuyor.

Hangi yüz şekline sahibim?

Yüzünüze  en çok yakışacak gözlük stilini belirlemek için, saçınızı yüzünüzden çekin ve doğrudan aynaya bakın. Yüzünüzün ve kafanızın genel şekline ve kıvrımlarına yakından bakın.

Yüz şeklinizi tanımlamak, kusursuz çerçeveyi bulmanıza yardımcı olur. İşte 6 ana yüz şekli ve her yüz biçiminde en iyi görünen gözlük çerçevesi türü:

Yüz şekilleri ve gözlük seçimi:

Oval Yüz Şekli

Yüzünüz oval şeklindeyse, gözlük seçiminde şanslısınız.

Oval yüz şekli dengeli oranları nedeniyle ideal olarak kabul edilir. Oval bir yüz şeklinin doğal dengesini korumak için, yüzün en geniş kısmı kadar geniş (veya daha geniş) gözlük çerçevelerine bakın. Çok derin veya dar olmayan ceviz biçimli çerçeveler çok iyi bir seçimdir.

Üçgen Şeklinde Yüz

Üçgen şeklinde bir yüzü olanlar , genişliğini azaltmak için, alt tarafı daha geniş çerçeveleri seçmelidir. Hafif, havadar bir görünüme sahip ince, açık renkli çerçeveler ve çerçevesiz gözlükler iyi seçimlerdir.

Dikdörtgen Yüz Şekli

Dikdörtgen bir yüz şekli, genişliğinden daha uzun ve düz bir yanak çizgisine sahiptir. Dikdörtgen bir yüzün daha kısa ve daha dengeli görünmesini sağlamak için genişlikten daha fazla derinliğe sahip kareleri deneyin. Dekoratif çerçeveler yüze genişlik katar.

Kare Yüz Şekli

Kare bir yüz şekli güçlü bir çeneye ve geniş bir alına sahiptir ve yüzün genişliği ve uzunluğu kabaca aynı oranlardadır. Kare bir yüzün daha uzun görünmesini sağlamak ve açılarını yumuşatmak için, dar çerçeve stillerini, derinlikten daha geniş olan çerçeveleri ve dar ovalleri deneyin.

Elmas Yüz Şekli

Elmas şeklindeki yüz, alın ve çenede sivrilip şakaklarda genişleyen bir yüze sahiptir. Çene dardır ve  geniş elmacık kemiklerine sahiptir. Bu nadir yüz şeklidir. Gözleri vurgulamak ve elmacık kemiklerini yumuşatmak için, detaylı veya belirgin kaş çizgileri olan çerçeveleri deneyin. Oval veya kedi gözü şekilli çerçevesiz gözlükler iyi seçim olabilir.

Yuvarlak Yüz Şekli

Yuvarlak bir yüz şekli, aynı oranlarda,  açıları olmayan genişlik ve uzunluktaki eğri çizgiler içerir. Yuvarlak bir yüzün daha ince ve daha uzun görünmesini sağlamak için, yüzünü uzatmak için açısal dar gözlük çerçeveleri deneyin. Açık köprülü çerçeveler ve derinlemesine daha geniş olan dikdörtgen çerçeveler de iyi seçimler olabilir. Ayrıca ince çerçeveli modeller de yuvarlak bir yüzün şıklığını arttırabilir.

Gözlük Camı Nasıl Temizlenmelidir?

Kışın Kuruyan Gözler İçin Neler Yapılmalıdır?

Sağlıklı Gözler İçin En İyi 10 Yiyecek

Bir yorum

  1. Melehat eğilme z 6 Nisan 2019 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir