Giysilerden Deodorant Lekesi Nasıl Çıkar?Giysilerden Deodorant Lekesi Nasıl Çıkar

Günlük yaşamda özellikle de yaz aylarında ter kokusu için parfüm, roll on ve deodorantlar kullanılır. Fakat bunlar bazen giysilerde lekelere neden olur.

Deodorant ve rool on kullanıldığında giysilerde lekelere neden olur. Deodorantlar bir de ter lekesi ile birlikte kötü sarı lekelere sebep olabilmektedir.

Lekeli olan giysiyi asla ütülemeyin. Çünkü ütülemek giysideki lekenin iç dokusuna kadar işlemesine neden olur ve çıkmasını zorlaştırır hatta asla çıkmayabilir.

Peki giysilerden deodorant lekesi nasıl çıkar?

Giysilerden Deodorant Lekesini Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?

Deodorant Lekesini Çıkarmak İçin 7 Pratik Öneri

1. Kabartma tozu

4 çay kaşığı kabartma tozu, 1/4 bir su bardağı ılık su ile karışılarak macun kıvamına getirilir. Lekeli bölgeye sürülür. Yıkamadan önce iki saat kurumasını beklenip ılık su ile yıkanır. Bu, kurumuş, deodorant lekeler için mükemmel bir çözümdür.

2. Sirke

Sirke mükemmel bir leke çıkarıcıdır.

Bir kabın içine eşit oranda sirke ve suyu karıştırın ve deodorant lekesi olan giysinizi bu karışımın içinde 1 saat bekletin. İnatçı lekelerde fırça ile fırçalayabilirsiniz.
Sirkeli sudan alıp ılık su ile durulayın. İsterseniz çamaşır makinesinde de durulayabilirsiniz. Leke ve izlerin tamamen yok olduğu göreceksiniz. Bu karışım renkli ve beyaz giysiler için uygundur.

3. Limon

Limon, ter önleyici lekelerini giysilerinizden uzaklaştırmak için doğal ağartıcıdır. Ek olarak, limon sitrik asidi ve düşük PH seviyesi varlığı nedeniyle doğal bir temizleyicidir.

Limonu sıkıp bir kaba alın. Lekeli bölgeyi limon suyuna daldırın. Kuruması için 15 dakika bekletin. Leke üzerine sofra tuzu serpin. Lekeyi çıkarmak için tuz ile hafifçe fırçalayın. Lekeyi tamamen gidermek için giysiyi ılık su ile durulayın ve doğrudan güneş ışığında kurutun.
Not: Koyu renkli giysiler için limon suyunu eşit miktarda suyla seyreltmek en iyisidir.

4. Tuz

Tuz, özellikle renkli giysilerinizdeki inatçı deodorant lekelerinden kurtulmak için mükemmel bir çözümdür.

2 tatlı kaşığı salamura tuzu (kalın tuz), 1 litre sıcak suda eritip lekeli giysileri tuzlu su karışımına ıslatın. 20 – 30 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın.

5. Amonyak

Beyaz kıyafetlerde 1,5 çay kaşığı bulaşık deterjanı ve bir çay kaşığı amonyak karıştırılır ve deodorant lekeleri amonyağa batırılan bir pamuk veya bez ile silinir. 15-20 dakika beklenir. Ilık su kullanarak durulanır.
Renkli giysilerdeki deodorant lekelerinde renklerin solmaması için amonyak ve su %50 oranında karıştırılarak kullanılmalıdır.
Not: Bu çözüm ter lekeleri için de mükemmel sonuç verir.

Deodorant lekelerini giysilerden çıkarmak için kullanılan en basit çözümlerden biri nemli bir bezdir. Nemli bez lekeleri giysiden herhangi bir güçlük çekmeden çıkarmak için mükemmeldir.

Bir bezi ılık suya batırın. Fazlalığı sıkın. Deodorant lekesini gidermek için nemli bezi giysinize sürün. Bezi iyice sıktığınızdan emin olun ki kıyafetleriniz çok ıslanmasın.

7. Aspirin

Aspirin, deodorant lekelerini giysilerinizden çıkarmak için yardımcı olan salisilik asit içerir.
Bir kabın içinde 3-4 aspirin tabletini yarım bardak su ile eritin. Lekeli giysiyi 15 dakika bu suda bekletin. Ilık su ile durulayın.

İnatçı Ter Lekeleri Kıyafetten Nasıl Çıkar

Makyaj Malzemelerinin Neden Olduğu Lekeler Nasıl Çıkar?

Domates Sosu Lekesi Nasıl Çıkar?

Giysilerdeki Yağ Lekeleri Nasıl Çıkar

Giysilerden Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

2 Yorum

  1. Raziye polat 31 Mart 2019 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 31 Mart 2019 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir