Sağlıklı Gözler İçin En İyi 10 Yiyecek 

Sağlıklı Gözler İçin En İyi 10 Yiyecek

İnsanlar genellikle görme yetersizliğinin yaşlanma veya göz yorgunluğunun kaçınılmaz bir sonucu olduğuna inanır. Aslında, sağlıklı bir yaşam tarzı göz sağlığı problemleri riskini önemli ölçüde azaltabilir.

Gözleri korumak için onları sağlıklı tutmak için önemlidir. Göz sağlığınız için ilk başta suyu ihmal etmeyin. Bol miktarda su içmek dehidrasyonu önleyebilir ve bu da kuru göz semptomlarını azaltabilir .

Göz sağlığınız için harika olan yiyecekler nelerdir? Sağlıklı Gözler İçin Neler Yemeli?

Göz Sağlığı için 10 Süper Yiyecek:

1- Havuç

Havuç

 

Havuç, A vitamini deposudur ve göz sağlığı için en iyi süper gıdalardan biridir.

Retinanın uygun şekilde çalışmasına ve göz bozuklukları riskini azaltmasına yardımcı olan A Vitamini ve Beta Karoten içerir.

Çalışmalar, beta karotenin diğer antioksidanlarla kombinasyon halinde maküler dejenerasyon veya yaşa bağlı görme kaybından kaynaklanan görme kaybı riskini de azaltabileceğini göstermiştir.

2- Turunçgiller

Portakal

 

Turunçgiller, bağışıklık fonksiyonu ve sağlıklı dokular için gerekli olan doğal C vitamini ile doludur. C vitamini, göze yerleştirilmiş sağlıklı kan damarlarının korunmasını sağlar.

C Vitamini, kan ve besin maddelerini oksijeni vücudumuzun dokularına kanımız üzerinden taşıyan minik yapılar olan sağlıklı kılcal damarların çalışmasına yardımcı olur. Kılcal damarlar gözlerde bol miktarda bulunur, bu nedenle C vitamini göz sağlığı için gereklidir.

Turunçgiller,  C vitamini bakımından zengindir, bu da gözleri çevreleyen kasların içindeki kolajeni yeniler ve korur.

Portakal ve greyfurt gibi meyveler maküler dejenerasyon ve katarakt gelişme riskini azaltan yüksek miktarda C vitamini içerir.

3- Yumurta

Yumurta

Yumurtalar, yaşa bağlı görme kaybı riskini azaltabilecek mükemmel bir lutein ve zeaksantin kaynağıdır. 

Yumurtalar ayrıca iyi C ve E vitaminleri ve çinko kaynaklarıdır.

Ayrıca yüksek omega 3 ve çinko içeriği nedeniyle yumurtalar göz sağlığı için en iyi gıdalardan biridir.

Bir yumurta sarısı, yüksek miktarda A Vitamini, lutein, zeaksantin ve çinko içerir. A vitamini korneanın korunmasına yardımcı olur.

Lutein ve zeaksantin, maküler dejenerasyon ve katarakt oluşumu riskini azaltır.

Retinanın sağlığı için çinko gereklidir. Ayrıca,  kuru gözler ve gece körlüğü riskiyle mücadelede yardımcı olur.

4- Yeşil Yapraklı Sebzeler

Ispanak

 

 

Yeşil yapraklı sebzeler hem lutein hem de zeaksantin bakımından zengindir. Aynı zamanda iyi bir göz dostu C  vitamini kaynağıdır.

Araştırmalar, lutein ve zeaksantin gibi anti oksidanlar içermesi nedeniyle makula dejenerasyonu ve katarakt gibi göz hastalıkları gelişme riskini azalttığını göstermiştir.

Lahana, pazı, ıspanak, brokoli gibi yeşil yapraklı sebzelerin tümü göz sağlığınızı artırır.

Ayrıca, gözlerimizin ultraviyole ışığından korunmasına yardımcı olan lutein gibi başka vitaminler de sağlarlar.

Zeaksantin, görsel olgunlaşmaya katkıda bulunurken. Bunlar görüşünüz için mükemmel.

5- Balık

Uskumru

 

Somon, ton balığı, sardalya, alabalık ve uskumru gibi balıklar retinanın gelişmesine, korunmasına ve çalışmasına yardımcı olan yüksek oranda omega 3 yağ asidi içeriğine sahiptir.

Omega 3 yağ asitleri makula dejenerasyonuna ve kuru gözlere karşı korunmaya yardımcı olur. 2009 yılında yapılan bir çalışma, en yüksek omega 3 yağ asitleri alımına sahip bireylerin, ileri maküler dejenerasyon formuna ilerlemelerinin% 30 daha az olduğunu bulmuştur.

6- Kuruyemiş

Ceviz

 

Kuruyemişler, vücudunuzu sağlıklı tutmaya yardımcı olan mükemmel bir besin kaynağıdır çünkü vücudunuzun düzgün çalışmasına yardımcı olan mineraller ve vitaminler içerirler.

Badem, ceviz, antep fıstığı ve yerfıstığı, göz sağlığınızı iyileştiren ve koruyan yüksek miktarda omega 3 yağ asidi ve E vitamini içerir. Araştırmalar, E vitamininin maküler dejenerasyonu ve kataraktları azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

B vitamini içeriği nedeniyle, göz kaslarınızı güçlendirip vizyonunuzu önemli ölçüde iyileştirerek göz çevresindeki kas dejenerasyonunu da önleyebilirler.

7- Biberler

Biber

 

Biber görme duyunuzu iyileştirmede yardımcı olabilir. Optimum göz sağlığı için diyetinize biber ekleyebilirsiniz. Biber mükemmel bir A ve C vitamini kaynağıdır. A Vitamini göz hücrelerinin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Ayrıca, C vitamini göz enfeksiyonu riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir ve hücresel yaşlanmaya karşı güçlü bir antioksidandır.

Biberler ayrıca lutein, B6 vitamini, zeaksantin, beta-karoten ve likopen de yüklenir. Tüm bu besinler göz sağlığınızı güçlendirmede yardımcı olabilir.

8- Çilek

Çilek

 

Çilek, gözlerinizi sağlıklı tutmak için vücudunuzun ihtiyaç duyduğu bir antioksidan olan C vitamini içermektedir.

Çileklerde bulunan çeşitli antioksidanlar, maküler dejenerasyon, kuru gözler ve görme bozukluğu gibi göz problemlerinden korunmaya yardımcı olmaktadır. Her gün çilek yemek, yaşa bağlı göz problemleri riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

9- Süt Ürünleri

Süt

 

Süt, peynir ve yoğurt gibi süt ürünleri A vitamini ve çinko içerir. A Vitamini gözün korneasını korurken, çinko gece görüşünün artmasına yardımcı olur ve kataraktları önler.

10- Omega3 İçeren Tohumlar

Keten Tohumu

 

Omega-3, gözlerinizdeki hücrelere yapısal destek sağlar. Sonuç olarak, gözlerinizi en iyi durumda tutmaya yardımcı olurlar.

Omega-3, lutein, zeaksantin ve C vitamini bakımından yüksek diyetlerin maküler dejenerasyon riskini önemli ölçüde azaltabileceği öne sürülmektedir.

Keten tohumu, kabak çekirdeği ve chia tohumu da dahil olmak üzere omega3 yağ asitleri bakımından zengin bir çok bitki vardır. Bu tohumların salatalara veya yoğurda ekleyerek tüketebilirsiniz.

Bu yiyecekleri diyetinize eklemek, gözlerinizi çok daha uzun süre sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilir.

2 Yorum

  1. Nurten Poyraz 24 Mart 2019 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 25 Mart 2019 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir