Mide, Karın Şişkinliğine İyi Gelen Doğal Tedavi YöntemleriMide, Karın Şişkinliğine İyi Gelen Doğal Tedavi Yöntemleri

Mide şişkinliği zaman zaman hepimizin başına gelen rahatsız edici bir sorundur. Genellikle belirli yiyecekleri çok fazla yedikten sonra oluşan hazımsızlık hissi geçici olsa da bazen daha ciddi rahatsızlıkların da habercisi olabilir.

Karın ağrısı, gaz ve karın şişkinliğine neden irritabl bağırsak sendromu ilk başta gelen rahatsızlıklardandır.

Lakin, sürekli bir şişkinlik olmuyor 2 – 3 günde geçiyorsa buna sebep olan nedenler kabızlık, adet döngüsü, su tutma bir olağan şüphelerdir.

Sebebi ne olursa olsun kişiye rahatsızlık verir ve şiş bir karınla dolaşmasına neden olur. Gündelik yaşamı etkileyen bu durum genellikle ne yediğinize ve nasıl yediğinize bağlıdır, yani birkaç basit değişiklik rahatsızlığınızı azaltabilir.

Peki mide şişkinliğine ne iyi gelir? Mide şişkinliği nasıl geçer? İşte bu sorunun cevabı yazımızda. Gelin yazımıza bir göz atalım.

Mide Şişkinliğine İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Mide şişkinliği için faydalı olan 13 doğal besin vardır. Bunlar sebzeler, meyveler ve şifalı otlardır.

Mide Şişkinliğine Karşı 13 Doğal Tedavi

1- Kivi

Kivi

Araştırmacılar, kivinin sindirimi hızlandırmaya yardımcı olan actinidin adlı başka bir enzim içerdiğini söylüyor. İki kivi, sadece 90 kaloridir. Ayrıca mükemmel bir potasyum ve lif kaynağıdır.
Yapılan araştırmalarda, dört hafta boyunca günde iki kivi yiyen İrritabl Bağırsak Sendromu hastalarının semptomlarının ve kabızlık sorunun azaldığını tespit edilmiştir.

2- Nane Çayı

Nane Çayı

 

Nane yüzyıllar boyunca sindirime yardımcı olan ve mideyi rahatlatan gaz, şişlik ve diğer sindirim sorunlarının en doğal ilaçlarındandır.
Aşırı şişkinlik, hazımsızlık ve gazı gidermek için günde 2 fincan nane çayı tüketebilirsiniz.

3- Zencefil

Zencefil

En eski bitkisel ilaçlardan biri olan zencefil, antienflamatuar özellikleri ile şişkinlik ve gaz üzerinde harikadır.

Zencefil; zingibain denilen ve vücudun proteinleri parçalamasına yardımcı olan bir sindirim enzimi içerir.
Bağırsaklar üzerinde güzel bir rahatlatıcı etkiye sahiptir. Kolon iltihabını azaltıyor, bu da yediğiniz yiyeceğin sisteminizden daha kolay geçmesine yardımcı oluyor ve ardından şişkinliği ve gazı azaltıyor.

4- Zerdeçal

Zerdeçal

Zerdeçal da zencefil gibi sindirim sisteminin dostudur. Araştırmacılar bunun sebebini içerdiği kurkumine bağlamaktadır.

5- Rezene

Rezene

Rezene, ayrıca bağırsak gazının kesilmesine yardımcı olabilecek doğal bir idrar söktürücüdür. Rezene tohumlarındaki anethole, fenson ve östragol bileşikleri, bağırsak kasını gevşeten ve gazın dağılmasını sağlayan antispazmodik ve anti-enflamatuar özelliklere sahiptir.

6- Muz

Muz, iyi bağırsak bakterilerini beslemeye ve sindirimi iyileştirmeye yardımcı olan iyi bir prebiyotik lif kaynağıdır.
Yapılan bir araştırmada, 60 gün boyunca öğün öncesi atıştırmalık olarak günde iki kez muz yiyen kadınların iyi bakteri seviyelerinde bir artış ve şişkinlikte % 50 azalma olduğunu keşfetti.

Ek olarak, muzlar, normal su tutma sebebi olan diyetinizdeki sodyumun etkilerini dengeleyen bol miktarda potasyum içerir.
Gün boyunca muz gibi potasyum bakımından zengin yiyecekleri yemek, şişkinliği azaltmaya yardımcı olacaktır.

7- Limonlu Su

Limonlu su

Limon suyu, mide şişkinliği, bağırsak enfeksiyonları ve diğer hazımsızlık semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Gaza bağlı şişkinliklerden kurtulmak için bir bardak suya, yarım limon suyu eklenerek hazırlanan limonlu suyu içerek şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz.

8- Yoğurt

Yoğurt

Yoğurt, probiyotiklerle doludur; sağlıklı bir sindirim sürecini destekler. Probiyotikler, canlı mikroorganizmalar olduğundan çoğunlukla “iyi” bakterilerdir.
Probiyotikler, özellikle şişkinlik ve gazınız olduğunda, bağırsak sağlığının büyük önem taşır.

Bağırsak sağlığı, şişkinlik ve gaz sorunlarından kurtulmak için yoğurt gibi probiyotik olan; kefir ve lahana turşusu tüketmenizi öneririz.

9- Salatalık

Salatalık

Salatalık, bol miktarda su içerir. Bu da çıkan gazı temizlemeye yardımcı olmaktadır. Salatalık, vücudun en iyi şekilde çalışması için günlük ihtiyaç duyduğu antioksidanları ve mineralleri içerir. Dahası, salatalık kükürt ve silikon içerir, bu da doğal diüretik görevi görür.

10- Kuşkonmaz

Kuşkonmaz

Kuşkonmazdaki amino asit asparagini, su tutulumunu azaltmaya yardımcı olan bilinen başka bir diüretiktir.
Kuşkonmaz aynı zamanda bağırsaklarınızdaki probiyotikleri beslemek ve sindirim sisteminizi çalışır durumda tutmak için iyi olan prebiyotik lif içerir.

11- Enginar

Enginar

Enginar, güçlü bir idrar söktürücü etkiye sahiptir. Enginar ayrıca sindirim sistemi için iyidir. Ayrıca vitaminler ve minerallerle doludurlar, böylece fazla sıvıdan kurtulmaya yardımcı olurken vücudu besliyor ve işlevlerini optimize ediyor.

12- Papaya

 Papaya

Papayada bulunan papain enzimi, yediğiniz yiyeceklerin parçalanmasına ve iltihapla mücadeleye yardımcı olan başka bir enzimdir. Sindirim süreci için, özellikle adet döngüsü sırasında, çok etkilidir.
Bu tropikal meyvede ayrıca sisteminizde atıklara neden olan şişkinlik için mükemmel olan yüksek lif içeriğinin yanı sıra anti-enflamatuar özelliklere de sahiptir.

13- Ananas

Ananas, şişkinliğe karşı diyetin önemli bir parçası olan potasyum içerir, aynı zamanda bromelain içerir.
Bromelain, proteinlerin sindirimine yardımcı olan bir enzimdir. Ananastaki bromelainleri meyvenin suyu ile alabilirsiniz.

İlgili makaleler… 

Hazımsızlık – Dispepsi İçin Doğal Tedavi Önerileri

Hazımsızlık Zencefil Ve Limon İle Nasıl Tedavi Edilir?

Mide Asidini Düzenleyen Etkili 7 Besin

2 Yorum

  1. pelin SS 16 Mart 2019 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 16 Mart 2019 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir