Osteoporozu Egzersizlerle Önleyin.Osteoporoz ve egzersiz

Osteoporozun önlenmesi ve tedavisi için egzersiz yapmak çok önemlidir. Egzersiz sadece kemik sağlığınızı iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda genel sağlık için de önemlidir.

 

Osteoporozu Önleyen Egzersizler Nelerdir?

Osteoporozu önlemede etkili egzersizler;  yürüyüş, ağırlık çalışması, tempolu yürüyüş, tenis, koşu, dans,  yüzme ve  bisiklete binmek.

Osteoporozu Önlemek Ve Tedavide Destek Olan Egzersizler

1. Dans

Dans, çok yönlü bir egzersiz olarak kabul edilir. Nabzınızı yükseltir ve en önemlisi kaslarınızı, kemiklerinizi ve kalbinizi güçlendirir.

2. Aerobik

Aerobik sağlam olan kemikleri güçlendirmeye yardımcı olacaktır. Düşük etkili aerobik, şiddetli osteoporozu olan bireyler için daha güvenli bir seçimdir.

3. Hızlı Yürüyüş

Hızlı bir şekilde, kısa süre için bile olsa yürümek, sağlığınız için iyi olmasının yanı sıra, kemiklerinize iyi yararlar sağlayacaktır. Günde üç kısa yürüyüş, bir uzun yürüyüş kadar iyidir. Kaldırım kazaları veya diğer tehlikeler konusunda endişeleriniz varsa, koşu bandı iyi bir alternatiftir.

4. Ağırlıklar ile Kas Yapın

Ağırlık kaldırmak kemik ve kas kütlesi oluşturacaktır. Her ana kas grubunu haftada en az iki kez çalışmayı planlayın. Ağırlık kaldırmaya yeni başlıyorsanız, bir eğitmenle çalışın veya doktorunuza danışın.

5. Yoga

Yoga aynı zamanda kemikleri güçlendirirken esnekliği ve duruşunuzu geliştirir. Bazı yoga pozisyonları osteoporozu olan insanlar için uygun olmayabilir. Doktorunuza ya da fizyoterapistinize danışın.

6. Denenecek diğer egzersizler

Koşu, tenis, ip atlama ve merdiven çıkmadır.

Osteoporozu Önlemek İçin Ne Sıklıkta Egzersiz Yapılmalı?

Kemik sağlığını artırmak için, mümkünse, haftada en az 4 gün, en az 30 dakika boyunca yürümek veya dans etmek gibi egzersizleri denenebilir.

İsterseniz zamanı 10-15 dakikaya bölebilirsiniz. Ardından haftada en az iki kez kas geliştirmenize yardımcı olacak egzersizler ekleyin.

Günlük rutininizde küçük değişiklikler yapmak kemik sağlığınıza da fayda sağlayabilir. Mümkün oldukça günlük rutininize fiziksel aktiviteler ekleyin.

Araba kullanmak yerine yürümeyi, asansör yerine merdivenleri kullanmayı deneyin. Herhangi bir egzersiz veya fiziksel aktiviteye başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Yürüyüş Yapmanın Sağlık İçin 10 Faydası

Göbek Eriten Egzersizler

Egzersiz Yapmadan Önce Yenmemesi Gereken Yiyecekler

Hamilelikte Egzersiz Ve Spor Yapılır Mı

Gebelikte Hangi Egzersizler Yapılır?

2 Yorum

  1. gonca güler 12 Mart 2019 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 13 Mart 2019 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir