İş Yerinde Stresi Azaltmanın Yollarıİş Yerinde Stresi Azaltmanın Yolları - www.viphanimlar.com

İşyeri stresi,  hem kariyerinizde hem de sağlığınızda uzun vadeli kötü bir etki yaratabilir. Daha az stresli bir iş için işten ayrılmak yerine, mevcut işinizde iş stresini azaltmak için uygulayabileceğiniz birkaç strateji vardır.

İş yerinde strese neden olabilecek birçok faktör vardır. Öfkeli bir patron, sinir bozucu iş arkadaşları, hata yapma korkusu, güvenliğin az olması, çalışma saatleri,  işsizlik korkusu stresi arttıran başlıca sebeplerdir.

İş yerinde Stresi Azaltmak İçin  Çözümler Nelerdir?

Sağlığınızı tehlikeye atmak  yerine, hissettiğiniz stresi en kısa sürede azaltmanın yollarını aramanın tam zamanı. İşte sizlere işteki stresinizi azaltmak için birkaç harika yöntem.

İş Yerinde Stresi Azaltmanın 10 Yolu 

1- Düzenli olun.

Dağınık bir masa veya ofis alanı stres hormonlarını tetikleyebilir. Tüm ofisi kendi başınıza temizlemek zorunda değilsiniz, ancak kendi masanızı temizlemek gibi basit bir şeyle başlayabilirsiniz. İşleri düzenli tutmak  karar verme konusunda kendinizi daha çevik hissetmenizi sağlayacaktır.

2- Bir göreve odaklanın.

Çoğu kişi aynı anda birçok işi yapabilir. Patronunuz işe olan bağlılığınızdan etkilenmiş olsa da, aslında uzun vadede çok fazla stres yaşamaya başlarsınız. Stresin hayatınızı yönetmesini önlemek istiyorsanız, yapılacak en iyi şey bir seferde bir işe odaklanmaktır.

3- Günlük bir program ayarlayın.

Günün başında görevlerinizi nasıl halledeceğinize dair zorlu bir program hazırlayın. Verimliliğinizin artması için kendinizi yenilemek için mola vermeyi unutmayın.

4- Kısa bir yürüyüşe çıkın.

Ofis hayatı zaman zaman dayanılmaz olabilir. Bununla baş etmek için, her gün yalnız kalabileceğiniz, sessizlik içinde dinlenebileceğiniz ve sakince düşünebileceğiniz bir zaman bulun. Birkaç dakika için bile iş ortamından çıkın ve ofisinizin etrafında bir yürüyüşe çıkın. Bu, zihninizi temizlemeye ve stres düzeyinizi azaltmanıza yardımcı olacaktır.

5-Derin nefes almayı unutmayın.

Rahatlamaya ihtiyacınız olduğunda, daha sık nefes almaya çalışın. Yavaş, uzun ve sakin nefesler alıp verin. Havayı burnunuzdan çekin ve 5 saniye kadar tutun. Ağzınızdan yavaş bir şekilde bırakın. Bu işlemi arka arkaya 5-6 kez tekrarlayın.

6- Çatışmadan uzak durun.

Kişiler arası çatışmalar fiziksel ve duygusal sağlığınızı etkilediği için, işyerinde çatışmayı mümkün olduğunca önlemek iyi bir fikirdir. Bu, dedikodu yapma, din ve politika hakkındaki kişisel görüşlerinin çoğunu paylaşma ve renkli ofis mizahından uzak durmaya çalışın. İşyerinde başkalarıyla iyi anlaşamayan insanlardan uzak durmaya çalışın.

7- Ofisinizde müzik dinleyin.

Sheffield Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, ofis tabanlı bir çalışma ortamında müzik dinlemenin, çalışanların genel çalışma performanslarını iyileştirdiğini ve daha olumlu bir ruh hali yarattığını keşfetti.

8- Bileğinize bir damla lavanta yağı sürün.

Lavanta rahatlama sağlayan bir aromaya sahiptir. Bileğinize bir kaç damla lavanta yağını sürdükten sonra, gözlerini kapatıp bileğinizdeki kokuyu derinden burnunuza çekin. Koku sizi rahatlatacaktır.

9- Ofisinize bitkiler alın.

Araştırmalar ofiste bulunan bitkilerin işyeri stresini önemli ölçüde düşürdüğünü ve üretkenliği artırdığını ortaya koyuyor.

10- Önceden plan yapın.

Bir liste yapın, her bir öğenin yanına kutular yerleştirin ve listede ilerlerken kutuları işaretleyin. Hiçbir şeyi unutmayacak ve işe odaklanarak daha verimli olacaksınız.

 

Stresten Kurtulmak İçin Neler Yapılabilir

Çalışan Kişiler İçin Sağlıklı Beslenme Alışkanlıkları

Çocuklarda Stresin Belirtileri Nelerdir?

2 Yorum

  1. Yağmur Han 10 Mart 2019 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 10 Mart 2019 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir