Detoks Etkisi Yapan Ve Vücudu Temizleyen 9 BesinDetoks Etkisi Yapan Yiyecekler Nelerdir - www.viphanimlar.com

Detoksifikasyon, vücudunuzun içten dışa doğru temizlenmesi, dinlenmesi ve beslenmesi sürecidir. Bu işlem vücudunuzu hastalıklardan korur.

Detoksifikasyon karmaşık bir işlem değildir. Bu, diyetinize detoks gıdaları ekleyerek yapılabilir.
Karaciğerin, vücudunuzu temiz ve sağlıklı tutmasına ve zararlı toksinleri elimine etmesine yardımcı olabilecek birçok detoks gıda vardır.

Vücuda Detoks Etkisi Yapan Yiyecekler Nelerdir? Vücuda Detoks Etkisi Yapan Ve Temizleyen Besinler

Detoks Özelliğine Sahip 9 Yiyecek

1. Elma

Elma, pektin olarak bilinen yüksek miktarda çözünür lif içerir. Vücudunuzda biriken gıda katkı maddelerinin ve metallerin yıllar boyunca detoksuna yardımcı olur.

2. Pancar

Pancar vücudun detoksuna yardımcı en güçlü gıdalardan biri olarak bilinir. Sindirim sistemini ve karaciğeri korumaya yardımcı olan pektin ve betain içerir. Bu kimyasallar vücudu temizlemeye yardımcı olabilir, böylece taşıdığınız toksin miktarını azaltır. Ayrıca, kanın asit-alkali dengesinin (pH) dengelenmesine yardımcı olur ve bu da sağlıklı detoksifikasyonu destekler.

Bu kırmızı ve sağlıklı sebze aynı zamanda, magnezyum, demir, kalsiyum ve çinko kaynağıdır. Ayrıca pancardaki yüksek miktarda lif sindiriminizi artırır.

3. Avokado

Avokado, oksidatif hasara neden olan ve karaciğer yolu temizliği için önemli olan bağırsakların belirli yağların emilimini engellemeye yardımcı olan bir bileşik olan glutation ve kalp sağlığına sahip tekli doymamış yağ asitleri sağlar.

4. Brokoli

Brokoli, antioksidanlarla doludur, bu da onlara eşsiz bir hücresel seviyede detoksifikasyon enzimlerini uyarma yeteneği verir.

5. Havuç

Havuç, onları en güçlü detoks yapan sebzelerden biri yapan glutatyon bakımından zengindir. Ayrıca, kardiyovasküler faydaları olan ve bağışıklık fonksiyonunun iyileştirilmesine yardımcı olan A vitamini ve beta karoten ile doldurulur.

6. Zencefil

Zencefil en iyi detoksifiye edici bitkilerden biri olarak bilinir. Zencefilde bulunan shogaoller ve gingeroller olarak bilinen bileşikler detoksifikasyona neden olur. Bu, gıdaların bağırsaklardan geçmesini hızlandırır. Bu da zararlı toksinlerin ve atıkların karaciğer, kolon ve diğer organlardan uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

Zencefilin detoksifikasyon özelliğinden faydalanmanın en iyi yollarından biri, zencefil çayı içmektir. 2 çay kaşığı taze rendelenmiş zencefilin bir bardak sıcak suya en az 5-10 dakika tutulmasıyla çay hazırlayabilirsiniz.

7. Sarımsak

Sarımsak en iyi detoks yapan gıdalardan biri olarak bilinir. Karaciğerinizi, sindirim sisteminizdeki toksik kalıntıları filtrelemeye yardımcı olan detoksifikasyon enzimleri üretmeye teşvik eder . Herhangi bir detoks diyetine yardımcı olacağı için uygun bir yemeğe pişmiş veya dilimlenmiş sarımsak ekleyebilirsiniz.

8. Yeşil Çay

Yeşil çay, antioksidanlarda, hepsi aynı bitkiden gelmesine rağmen, siyah, beyaz ve oolong çaylarından daha yüksektir. Yeşil çaydaki kafein içeriği de bu enerji verici içeceğe idrar söktürücü bir etki verir. Bu, su tutmasını önleyerek şişkinliği azaltmaya yardımcı olur.

9. Limon

Limon, antioksidanlar ve vitaminlerle doludur. Bilinen en güçlü  detoksifiye meyvesidir. Limonda bulunan C vitamininin büyük bir kısmı, vücudunuz tarafından glutation olarak bilinen bir bileşik yapmak için gereklidir. Glutatyon karaciğerin detoksifikasyon sürecinde yardımcı olur.

Ayrıca asitli olsa da limon, vücudunuz üzerinde alkali bir etkiye sahiptir, bu da vücudunuzun pH seviyelerini geri kazanmaya yardımcı olur.

Limon, vücudunuzdaki toksik birikim belirtilerinin bir kısmıyla mücadelede yardımcı olan doğal bir enerji verici görevi görür. Ayrıca, sindirim sistemine yardımcı olur.

Yarım limonun suyunu bir bardak ılık suya kadar sıkabilir, ardından her sabah her gün aç karnına içebilirsiniz.

Detoks için önerilerimiz…

Sonbahar İçin Aromalı Yağ Yakıcı Detoks İçeceği

Sonbahar İçin Aromalı Yağ Yakıcı Detoks İçeceği

Elma Sirkesinin Detoks İçin Faydaları

Limon Detoksunun Faydaları

Lezzetli Detoks İçeceği Tarifi

Vücudu Arındıran Yenileyen Detoks İçeceği

Kilo Vermeye Yardımcı Düşük Kalorili Yiyecekler

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir