Kepekten Kurtulmak İçin Kına Nasıl Kullanılır?Kepekten Kurtulmak İçin Kına Nasıl Kullanılır - www.viphanimlar.com

Kına, faydalı özellikleri nedeniyle yıllardır kadınlar tarafından kullanılmaktadır. Bu bitki saçlara doğal renk vermekte ve aynı zamanda mükemmel bir şekilde saçları beslemektedir. 

Kınanın saç sağlığına faydaları bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek. Kına, saçlara renk vermesi ve beslemesinin yanı sıra inatçı kepekten kurtulmak için de kullanılmaktadır.

Kına, saçları kökünden besleyerek saçları güçlendiren doğal özelliklere sahiptir, böylece saç dökülmesi en aza indirir ve saçların sağlıklı uzamasını sağlamaktadır.

Kepek Sorunu İçin Kına Nasıl Kullanılır?

Düzenli olarak kullanıldığında size gereken sonuçları verecek kınadan yapılmış çok etkili saç maskeleri var. Bu nedenle saç kepeği için size kesin sonuçlar verecek 3 kına maskesi tarifimiz.

Kına ile hazırlanan bu saç maskeleri  haftada bir uygulanmalıdır. Kına saçınızı kuruyabileceği için, çok sık kullanmaktan kaçının.

Kepek oluşumunun önlemesine yardımcı olan maske tarifleri:

Kepekten Kurtulmak İçin Kına İle Hazırlanan Saç Maskeleri:

1- Kepeğe Karşı Kına ve Yumurta Karışımı

Yumurtanın saç derisini daha fazla zarar görmekten koruyan oksidasyon önleyici özellikleri vardır. Bu da kepekten kurtulmak için yardımcı olacaktır.

2 çorba kaşığı kına tozu
2 yumurta akı
1 çorba kaşığı zeytinyağı

2 çorba kaşığı kına tozunu; iki yumurta akı ve 1 çorba kaşığı zeytinyağı  ile bir karışım yapın. Sonra bu karışımı saçınızın ve saç derinizin köklerine uygulayın ve en az yarım saat bekletin. Bu karışım kısa sürede kepeklerden kurtulmanıza destek olacaktır.

2- Hardal Yağı ve Kına 

Hardal yağı; kepekleri kontrol altına alabilen en etkili yağlardan biridir. Saç dökülmesini önlemeye yardımcı olan ve kepeklenmeyi ortadan kaldıran kına ve hardal yağı  saç derinize mükemmel bir katkı sağlar.

250 gr hardal yağı
Yarım tatlı kaşığı çemen otu tohumu
2 avuç taze kına yaprağı

Bir wok tavasına 250 gram hardal yağını alıp ısıtın. İçine  taze kına yaprağını ve çemen tohumlarını ekleyin. Kına yapraklarının rengini değiştirene kadar yağda ıslanmasına izin verin ve yağı soğumaya bırakın. Ardından karışımı uygulayın ve en az bir saat boyunca saçınızı açık bırakın, ardından yumuşak bir şampuanla yıkayabilirsiniz ve isterseniz bir de kremi kullanabilirsiniz.

3- Kına, Misket Limon ve  Lor İle Kepeğe Son

Limon, C vitamini özelliklerine sahiptir. Kına ve lor ile birleşince saç derisinde oluşan kepek ile savaşmaya yardımcı olan çok farklı bir saç maskesidir.

8 tatlı kaşığı kına tozu
1 misket limonu
1 yemek kaşığı lor (yoksa yoğurt)

Kına tozunu bir bütün misket limonun suyuna karıştırın. Karışıma loru ekleyin. Topakları önlemek için iyice karıştırın. ve pürüzsüz bir macun yapın. Bu karışımı saç diplerinden uçlara doğru uygulayın. 15 – 30  dakika bekletin. Hafif SLS içermeyen bir şampuanla yıkayın. Eğer kuru saçlarınız varsa, bir saç kremi ile takip etmeniz gerekebilir. Kepek için en kısa sürede en iyi sonucu almak için bu karışımı haftada 1 kere kullanın.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir