Mevsimsel Alerji İle Mücadele İçin 8 Muhteşem GıdaMevsimsel Alerji İle Mücadele İçin 8 Muhteşem Gıda - www.viphanimlar.com

Mevsimsel soğuk algınlığı, hapşırma, nezle ve kaşıntı gibi alerji belirtileri varsa endişelenmeyin, mevsimsel alerjik belirtileri ile mücadele ederek alerji belirtilerini hafifletecek bazı yiyecekler vardır.

Hiçbir gıda alerjiler için kanıtlanmış bir tedavi değildir, ancak meyve ve sebzeler tüm vücudunuz için iyidir. Bu besinler sizi sağlıklı tutabilecek besinlerle doludur. Ayrıca sizi mevsimsel alerjilerden koruyabilirler.

Bunun nedeni, antioksidanlar ve fito besinler açısından zengin diyetlerin bağışıklık sistemimizi desteklemesi ve vücuttaki iltihaplanmayı azaltabilmesidir ve bunların hepsi alerji semptomlarını da azaltabilir.

Mevsimsel Alerjileri Azaltmaya Yardımcı Olabilecek Yiyecekler Nelerdir?

Mevsimsel Alerjiye Karşı 8 Doğal Besin

1. Elma

Günde bir elmanın doktoru uzak tuttuğunu biliyordunuz, ama alerjik reaksiyonları uzak tutabildiğini biliyor muydunuz?

Elma, doğal antihistamin ve anti-enflamatuar özelliklere sahip bir flavanoid olan Quercetin (Kuersetin) bakımından zengindir.

Araştırmacılar, Quercetin’in immün hücrelerin, alerjik reaksiyonlara neden olan histamin reaksiyonlarını azaltabilir.

Bu nedenle quercetin, burun akıntısı, sulu gözler, kurdeşen ve yüz ve dudak şişmesi gibi alerji semptomlarının azaltılmasına yardımcı olacaktır.

Atıştırmalık olarak elma yiyebilir,  meyve salatasına ekleyebilirsiniz.

Quercetin içeren diğer yiyecekler arasında turunçgiller, soğan bulunur.

2. Somon

Omega-3 yağ asitleri içeren yağlı balıkların, Avrupa’daki çeşitli araştırmalarda Akdeniz diyetinin kalp sağlığındaki faydasının yanı sıra alerjilerin ve astım semptomlarının iyileştirilmesine yardımcı olduğu düşünülüyor.

Omega-3’ler antienflamatuar özelliklere sahiptir ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye ve alerjilerinize sakinleştirmeye yardımcı olabilir.
Ayrıca somon, akciğer fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir, böylece tıkanıklık, soğuk algınlığı semptomları ve astım gibi alerji semptomlarının yoğunluğunu azaltır.

Haftada en az 2 porsiyon somon yiyebilir ve alerji mevsimi boyunca 3 porsiyona kadar yükseltebilirsiniz. Somonun yanı sıra, diyetinize alabalık, uskumru, sardalya ve ringa balığı da dahil edebilirsiniz.

3.  C Vitamini İçeren Meyveler Ve Sebzeler

Portakal, limon, limon, greyfurt, çilek, kivi ve kırmızı biber gibi meyveler ve sebzeler, C vitamini bakımından yüksektir.

Yapılan araştırmalarda C vitamini eksikliğinin kanda histamin düzeylerini yükselttiğini göstermiştir.

C vitamini takviyesinin ise;  histamin seviyesini % 38 oranında azalttığını tespit edilirken, diğer çalışmalara göre Ananas C vitamini içermez, fakat bromelain adı verilen bir enzim içerir. Bromelain, alerjiye bağlı astımda yardımcı olabilecek antienflamatuvardır .

4. Sarımsak

Sarımsak şifa verici bir süper gıdadır ve çok çeşitli rahatsızlıklar için çare olarak kullanılmıştır. Araştırmalar, kanseri önleme ve tedavi etme, kalp sağlığını iyileştirme ve yüksek tansiyonu azaltmada etkili olduğunu bildirir.

Günlük olarak sarımsak tüketmek, alerjik reaksiyonların önlenmesinde de yardımcı olabilir.

Sarımsağın alerjiler üzerindeki faydalı etkileri, sarımsağın, enflamatuar tromboksanlar ve prostaglandinler üreten bazı enzimlerin aktivitesini inhibe etme kabiliyetinden kaynaklanmaktadır.

5. Bal

Bal, antialerji diyetinizin bir parçası olması gereken harika bir besindir. Her mevsim 2 çay kaşığı bal almak, alerjileri tedavi etmek ve alerjileri uzak tutmak için iyi bir çaredir.
Ayrıca, bal kalsiyum, potasyum, fosfor, magnezyum, riboflavin, tiamin, niasin, B6 vitamini ve selenyum içerir.

6. Zerdeçal

Zerdeçal alerjileri önlemeye yardımcı güçlü silah olarak bilinir. Anti-enflamatuar bir bileşik ve alerjilerle savaşmaya yardımcı olan güçlü bir antioksidan olan aktif bileşen kurkumin içerir. Ayrıca, birçok alerjik reaksiyon semptomunu hafifletebilecek bir dekonjestan* olarak da işlev görür.

*Burun mukozasındaki damarları büzerek mukozada kanlanmayı ve ona bağlı şişkinliği gidermek) 

Alerjiye Karşı Zerdeçalı Nasıl Kullanmalı?

1 çay kaşığı zerdeçal tozu 1 bardak sıcak süt ile karıştırılır. Günde bir kez içebilirsiniz.

Ayrıca zerdeçalı yemek yaparken de kullanabilirsiniz. 

7. Magnezyum İçeren Besinler

Magnezyum kasları gevşeten ve daha kolay nefes alabilmeniz için hava yollarının açılmasına yardımcı olan bir mineraldir.

Magnezyum aynı zamanda alerjiniz ile savaşmak için de iyidir. Kabak çekirdeği, badem, kaju fıstığı, soya peyniri ve avokado magnezyum bakımından yüksektir.

8. Collard Yeşillikler

Düzenli olarak koyu yeşil yapraklı yeşilliklerin tüketimi, alerji mevsimi boyunca alerjik reaksiyonların önlenmesinde de yardımcı olabilir. Bu koyu yeşil yapraklı  sebzelerin alerjik reaksiyonları hafifleten karotenoidler olarak bilinen fitokimyasallar bulunur .

Ayrıca, yeşil lahana, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olabilecek diğer birçok önemli besinle birlikte iyi bir C vitamini kaynağıdır.

Karotenoid seviyeleri yüksek olduğu için  yeşil yapraklı sebzeleri alırken koyu renkli olanları seçin. Anti alerji avantajlarından tam olarak yararlanmak için, bunları zeytinyağı gibi kaliteli bir yağ kaynağında hafifçe pişirebilirsiniz.

Araştırmalar, brokoli, ıspanak, lahana gibi sebzelerin tıkalı sinüsleri temizledikleri göstermiştir.

Alerjik Rinit İçin Ev İlaçları

Kış Alerjilerinin Belirtileri Ve Alınması Gereken Önlemler

Limon Ve Limon Suyunun Astıma Faydası Nedir?

2 Yorum

  1. E.Atalay 24 Şubat 2019 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 24 Şubat 2019 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir