Kaktüs Bakımı Nasıl Yapılır?Kaktüs Bakımı Nasıl Yapılır - www.viphanimlar.com

Çöl ortamında susuzluğa dayanıklılığı olan kaktüsler artık evlerde, ofislerde de yetiştirilmektedir. Kaktüsler yaşam alanlarını güzelleştiren dikenli saksı bitkileridir.

Kaktüsler, birçok ülkede yetişen popüler bitkilerdir. Bu sert ve dikenli bitkiler, iç mekanlarda, dış mekanlarda yetişebilir. Koşullar uygun olduğunda, yetiştirilmeleri kolaydır. Çoğu kaktüs bitkisi kaplarda en iyi şekilde yetişir. Küçük plastik ve seramik kaplar küçük bitkiler için uygundur. Eğer uygun koşularda yetiştirilirse çiçek açan kaktüslere sahip olursunuz.

Kaktüsün en önemli özelliği radyasyon emici olmalarıdır. Bu sebep ile bilgisayar, televizyon ve mikro dalga gibi radyasyon yayan ortamlarda kullanımları iyi olmaktadır.

Bulundukları ortama ayrı bir hava katan ve her ortama kolayca uyum sağlayabilen kaktüsün bakımı da çok kolaydır. Gelin kaktüs çiçeğinin bakımı nasıl yapılır bir göz atalım…

Kaktüs Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Kaktüs Nasıl Yetiştirilir?

Boyları 20 cm ile 60 cm arasında değişmekte olan kaktüsler rüzgarlı yerlerden uzak tutulmalıdır. Rüzgar kaktüs çiçeğini salladığı için bitkinin sapında oynamaya ve toprağın köküne hava akımı girmesine sebep vermektedir. Bu da ömrünün azalmasına, yapraklarında sararmaya ve çiçeklerinin solmasına sebep olur.
Örneğin; kapı ağzı veya pencere açılan yerlerde yani rüzgar alan yerlerden kesinlikle uzak tutulmalıdır.

Kaktüs çiçeği aşırı sıcaklara dayanıklıdır. Direk gün ışığını sevdiği için bol güneş alan yerlerde yetiştirebilirsiniz.

Bitkilerin çoğu doğrudan güneş ışığına uygundur ancak bazıları aşırı sıcak havalarda güneş yanığı çekmektedir. Güneşe maruz kalan alanların yüzeyinde koyu lekeler oluşmaya başlar. Bu da bitkiyi çürümeye ve öldürmeye başlar.

Gün ışığı aldığı yöne doğru eğilim gösterebilir, belirli aralıklarla gün ışığı almayan yönü gün ışığına doğru çevrilmelidir. Böylelikle çiçeğin bir yöne doğru eğilimi ve yapraklardaki çürümeyi, sararmaları engelleyebilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken ikinci durum ise; kaktüs çiçeğinin az ışık almasıdır. Az ışık aldığı zaman yeteri kadar beslenemeyeceği için çiçeklerinde solma ve kararma meydana gelecektir.

Kaktüs Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır - www.viphanimlar.com

Kaktüs Çiçeği Nasıl Sulanmalıdır?

Kaktüslerin çoğunun, suyun kıt ve seyrek olduğu doğal çöl ortamında bulunduğunu unutmayın. Ancak, bu bitkileri sularken farklı koşulların göz önünde bulundurulması gerekir.

Küçük saksılardaki bitkiler, daha büyük olanlardan daha hızlı kuruma eğiliminde olduklarından daha sık sulanmalıdır.

Düşük nemli sıcak bölgelerde yetişen bitkiler, nemli bölgelerde yetişen bitkilerden daha hızlı kurur.

Soğuk ülkelerde yetişen bitkilerin, kışın sık sık sulanması gerekmez, çünkü bitkiler soğuk havalarda uykuya dalma eğilimindedir.

Genel olarak kaktüs bitkisi yazın haftada iki kere, kış aylarında ise haftada 1 kere saksının üstünden sulanmalıdır.

Sulama için kullanılan su kabı hep aynı olmalı ve çiçeğe dökülen su saksının dibinde tabakta biriken su dökülmelidir. Böylelikle bitkinin toprağında koku ve haşerelerin oluşmasına engel olunacaktır.

Sulamadan önce bitkinin toprağı kontrol edilmeli kurudukça su verilmeli, toprağının kuru yada sulu olduğunu anlamak için; toprağına parmağımıza batırarak kuru veya ıslak olduğunu anlayabilirsiniz.

Kaktüs Toprağı Ne Zaman Değiştirilmeli?

Kaktüs çiçeğinin toprak değişimi 5 – 6 yılda ve Nisan aylarından yapılmalıdır.Toprak değiştirirken dikkat edilmesi gereken husus, değiştirmek istediğiniz çiçeğin saksısının en fazla bir numara büyüğüne dikilmelidir.

Bitki ile ilgilenirken dikenlere dikkat edin. Kaktüs bitkileri ile çalışırken mutlaka eldiven kullanın.

 

Difenbahya Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Siklamen Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır

Büyüleyici Güzellikteki Petunya Bakımı Nasıl Yapılır?

Maranta Çiçeği – Dua Çiçeği Bakımı

Gala Çiçeği – Zantedeschia

Afrika Menekşesinin Bakımı Nasıl Yapılır

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir