Uyurken Kalori Yakılır Mı?Uyurken Kalori Yakılır Mı - www.viphanimlar.com

Uyanıkken daha fazla kalori yakmaya odaklanırken , vücudumuzun uyurken kalori yakma yeteneğinin ne kadarının farkındayız?

Kalorileri yakmayı düşündüğünüzde, uyku çoğu zaman akla gelmez. Ama vücudunuz hala uyurken bile kalori yakıyor. Araştırmalar, beynin tükettiğimiz kalorilerin yaklaşık yüzde 20’sini kullandığını ve bu işlemin gece boyunca sabit olduğunu gösteren bilimsel kanıtlar var.

Araştırmalar vücudumuzun derin uykuda veya REM (uykunun rüya görülen evresidir) aşamasındayken maksimum kalori miktarını yaktığını gösteriyor . Bu aşamada, vücut glukozu daha yüksek bir seviyede işler, böylece yakılan kalori sayısını artırır.

Vücudunuz gece boyunca neden bu kadar aktif olur? 

Kaloriler, vücudun nefes alma, kalbin pompalanması ve gece boyunca optimum vücut sıcaklığının korunması gibi temel işlevlerini sürdürmek için tüketilir .

Uykusuz kaldığınızda ne olur?

Uyurken vücudumuzun kalori yaktığını gösteren yeterli kanıt olduğu gibi, vücudun uykudan yoksun kaldığında nasıl tepki verdiğini gösterecek bir kanıt vardır.
2012 yılında yapılan bir araştırma , her gece beş saatten daha az uyuyan erkeklerin, daha fazla uyuyanlara göre obez olma riskinin daha yüksek olduğu sonucuna varmıştır .

Akşamları yediğimiz yiyecekler de uyku kalitesinde rol oynamaktadır. Gece geç saatte veya büyük porsiyonlar tüketerek vücuda aşırı yüklendiğimizde, sindirim yavaşlayabilir, mide yanmasına neden olabilir.

Ayrıca, uyku eksikliğinin açlık hissi uyandırmasına neden olabileceği ve özellikle de yağ bakımından zengin gıdalar için isteklere yol açabileceği belirtilmiştir.

Geceleri Kalori Yakmak İçin Sağlıklı Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır

Daha hafif yemekler yiyin ve mümkün olduğunca erken yiyin.

Belirlenmiş bir düzeniniz olsun ve her gün aynı saatte yatın ve aynı saatte uyanın.

Uzmanlar, vücut ısısını düzenlemeye ve yakılan kalori miktarını artırmaya yardımcı olduğundan çıplak uykuyu tavsiye ediyorlar. Kıyafetlerinizi ince tutmayı da tercih edebilirsiniz ya da aynı etki için oda sıcaklığını düşürebilirsiniz.

Yatmadan önce üç saate kadar alkol tüketimini durdurun. Alkol REM uykusunu engelleyebilir.

Eğer yatak odanızı karanlık tutarsanız ve gecede önerilen 7-8 saat uyursanız, uyurken birkaç yüz kalori yakmanız daha olasıdır.

Vücudunuza enerji vereceği ve uykuyu geciktirebileceğinden yatmadan hemen önce yorucu egzersiz yapmayın. Bununla birlikte, vücudun daha iyi rahatlamasını ve daha iyi uyumasını sağlamak için meditasyon veya yoga yapmayı düşünebilirsiniz.

Dengeli bir diyet ve düzenli egzersiz ile zaten sağlıklı bir yaşam tarzı izlerseniz, gece boyunca maksimum kalori yakmak için en iyi uykuyu aldığınızdan emin olun.

 

Uykudan Kilo Vermeye Ve Daha Fazlası İle Nane Çayı

Uykunuz Ne Kadar Kaliteli

Kaliteli Ve Rahat Bir Uyku İçin Neler Yapılmalı

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir