Karnabaharın Sağlık İçin Faydaları Nelerdir?Karnabaharın Sağlık İçin Faydaları Nelerdir - www.viphanimlar.com

Karnabahar, önemli bir besin kaynağı olan son derece sağlıklı bir sebzedir. Aynı zamanda kalp hastalığı ve kanser de dahil olmak üzere çeşitli hastalıkların riskini azaltabilecek benzersiz bitki bileşikleri içerir.

Karnabahar, kalorilerde çok düşük, vitaminlerde ise çok yüksektir. Aslında karnabahar, ihtiyacınız olan hemen hemen her vitamin ve minerali içerir.

Karnabahar, brokoli gibi turpgillerdendir. %85’i sudan oluşmakla beraber içeriğinde çok az karbonhidrat, protein ve yağ bulunur ve kalorisi düşüktür. Peki karnabaharın yararları nelerdir? İşte bu sorunun cevabı yazımızda…

Karnabaharın Faydaları Nelerdir?

Karnabaharın Sağlık İçin 8 Faydası - www.viphanimlar.com

Karnabaharın Sağlık İçin 8 Faydası:

1. Vitamin Ve Mineral Deposudur. 

Karnabahar, C  vitamini, K vitamini, B6 vitamini, folat, pantotenik asit, potasyum, manganez, magnezyum, fosfor gibi değerli vitamin ve mineraller içerir.

Karnabahar iyi bir K vitamini kaynağıdır. Bu vitamin yağda çözünürdür, yani yağla birlikte bağırsaklara emilir, bu nedenle karnabaharın örneğin hindistan cevizi yağı, saf zeytinyağı gibi sağlıklı yağlarla birlikte tüketilmesi sağlık yararlarını daha çok arttırmaktadır.

K Vitamini iskelet yapısını sağlıklı tutar ve osteoporoz gibi kemik mineral yoğunluğu kaybına neden olan koşulların önlenmesine yardımcı olur. Vücuttaki iltihaplanmanın, kemik kireçlenmesinin ve kanın pıhtılaşmasının önlenmesine yardımcı olur.

2. Sindirim Sağlığı 

Karnabahar, lif yönünden zengindir. Diyetlerde rahatlıkla tüketilebilir. Sindirim sistemi sağlığı ile gerekli olan lifi içermektedir. Bu lif bileşenleri sayesinde, diyabet, hipertansiyon ve ülser gibi olası kronik hastalıklardan muzdarip risk faktörlerini azaltır.

Glikozinolatlar ayrıca mide zarının korunmasına yardımcı olur ve sindirim bozukluklarını önler. Sulforaphane  , bağırsak mikroflorasındaki Helicobacter pylori’nin bakteriyel çoğalmasını önleyerek iyi bakterilerin gelişmesini sağlar.

3. Güçlü Antioksidan Kaynağıdır.

Karnabahar, hücrelerinizi zararlı serbest radikallerden ve iltihaplardan koruyan mükemmel bir antioksidan kaynağıdır .
Karnabahar, kansere karşı etkileri olan ve kalp hastalığı da dahil olmak üzere diğer bazı hastalıkların riskini azaltabilen karotenoid ve flavonoid antioksidanları da içerir.
Karnabahar, antioksidan görevi gören yüksek miktarda C vitamini içerir. Bağışıklık sağlığını artırabilen ve kalp hastalığı ve kanser riskini azaltabilen antienflamatuar etkileri ile bilinir

4. Kanserle Mücadele

Karnabahar içinde glukozinolat adı verilen kükürt içeren bileşikler vardır. Böyle bir bileşik, Sulforaphane’dir. Bu, tümör gelişimini yavaşlatan kanser kök hücrelerini öldürmek için yapılan kanser çalışmalarında gösterilmiştir.

Araştırmalar ayrıca, bu bileşiklerin, akciğer, karaciğer, meme, mide ve kolon gibi organlarda kanser gelişimini inhibe etmek için faydalı olduğunu göstermiştir.

5. Kalp Sağlığına Yardımcı Olur

Sulforaphane sadece kanseri önlemeye yardımcı olmakla kalmaz, kalbinizi sağlıklı tutmaya da yardımcı olabilir. Bu kükürt bileşiği kan basıncını ve böbrek fonksiyonunu önemli ölçüde artırır.

6. Beyin Hastalıkları Riskini Azaltır.

B vitamini olan Choline, beyin gelişimindeki rolü ile bilinen karnabaharda bulunur. Bilişsel işlevi artırabilir, öğrenmeyi ve belleği geliştirebilir ve yaşa bağlı bellek düşüşünü de azaltabilir.

7. Kilo Vermeye Yardımcıdır. 

Karnabahar kalori bakımından son derece düşüktür, neredeyse hiç yağ içermez, çok düşük miktarda karbonhidrat ve şekere sahiptir, ancak lif bakımından yüksektir. Yüksek miktarda lif ayrıca kabızlığı da azaltır.

8. Göz Sağlığı

Araştırmalarda, karnabaharın içindeki sülforapanın, hassas retina dokularını oksidatif strese karşı koruduğu gösterilmiştir. Bu körlüğü, kataraktı ve daha fazlasını önler.

Karnabaharın Faydalarından Nasıl Yararlanabilirim?

Artık karnabaharın vücudunuz için ne kadar yararlı olduğunu öğrendik. Düzenli bir şekilde  karnabahar tüketmek gerekmektedir.

Karnabahar satın alırken, sebzenin taze olduğundan emin olun. Darbe, çürük veya renk lekesi olmayan düzgün bir dokuya sahip olmalıdır.

Karnabaharı, buharda pişirerek, kızartarak ve zeytinyağlı yemeğini yaparak tüketebilirsiniz. Karnabar ve brokoli ile yapılan tariflerimize aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz…

Sağlıklı günler dileriz… 

 

Zeytinyağlı Karnabahar Yemeği

Karnabahar Mücveri

Sodalı Karnabahar Kızartması

Diyettekiler İçin Yoğurtlu Brokoli Salatası

Zeytinyağlı Brokoli Yemeği

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir