Havuç Suyunun Güzellik FaydalarıHavuç Suyunun Güzellik Faydaları - www.viphanimlar.com

Havuç, tarih boyunca en çok tüketilen tatlı ve alternatifli  sebzelerdendir. Havucu mutfaklarımızda salatalarda, tatlılarda, yemeklerde kullanırız.

Havuç, toksinleri yok etmeye yardımcı olur. İdrar söktürücü özellikleri ile sindirim fonksiyonunuzu ve metabolizmanızı düzenler.

Ayrıca havuç, hücreleri yenileyen ve erken yaşlanmayı önleyen önemli bir antioksidan kaynağıdır.

Havuç , genel sağlık ve güzellik için faydalı olmasının nedeni, içerdiği yüksek mineral ve vitamin içeriğidir.

Havuç; A vitamini, C vitamini, K vitamini, B kompleks vitaminleri, demir, magnezyum, potasyum, fosfor içermesinin yanı sıra lif kaynağıdır.

Havuç Suyunun Güzellik İçin Faydaları Nelerdir?

Havuç suyu sadece sağlık vermekle kalmaz aynı zamanda birçok cilt, saç ve tırnak bakımını destekler.  Peki havucun etkileyici güzellik sırları neler?

Güzellik İçin Havuç Suyunun 9 Faydası:

1- Kuruluğu ve İzleri Azaltır.

Havuç suyundaki potasyum, cildin kurumasını azaltır, aynı zamanda yara izlerini ve lekeleri de azaltır. Ayrıca cildinizi bir bütün olarak temizlemenize yardımcı olurken nemlendirici etkisi ile cildin nemlenmesini sağlar.

2- Akneyi Önler.

Pahalı ürünler kullanmak yerine, inatçı sivilcelerden doğal yoldan kurtulabilirsiniz. Havuç suyu esansiyel yağlarda yüksek olduğu için, vücudunuzu detoksifiye ederek sivilce oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Sivilceniz varsa; yatıştırmaya yardımcı olabilir.

3- Güneş Hasarını Önler.

Bitkilerde fotosenteze yardımcı olan meyve suyundaki beta karotenoidler, güneş yanığını azaltmaya ve cildinizin güneş hasarına karşı direncini artırmaya yardımcı olabilir.

4- Yaşlanmaya Karşı Mücadele Eder.

Havuç suyu yaşlanma sürecini yavaşlatabilir. Havuç suyundaki beta karotenoidler vücudunuza girdiğinde hücre dejenerasyonunu azaltabilecek ve vücudunuzun yaşlanmasını yavaşlatan A vitaminine dönüşür. Aynı zamanda cildinizdeki kollajen miktarını artıracak ve sarkma ve kırışıklıkların önlenmesine yardımcı olarak  gözle görülebilir yaşlanma belirtilerini azaltacaktır.

5- Cildinize Vitamin Desteği Verir.

Havuç suyu cildiniz için bir vitamin takviyesi görevi görür ve parlamasını sağlar. Cildinize sağlıklı bir destek verecek ve A vitamini eksikliğinden kaynaklanan egzama gibi durumların önlenmesine yardımcı olacaktır.

6- Tırnakları Güçlendirir.

Sağlıklı tırnaklar istiyorsanız havuç suyundaki güçlü besinler, tırnaklarınızı güçlendirir.

7- Saçların Uzamasını Hızlandırır.

Düzenli olarak havuç suyu içmek, saçlarınızı güzel ve sağlıklı yapar. Havuç suyu saçların sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Ayrıca saç dökülmesini  ve kepeklenmesini önler.

8- Ağız Ve Diş Bakımı

Havuç, dişleriniz ve diş etleriniz içinde yaşayan bakterilerle savaşma kabiliyeti de dahil olmak üzere bağışıklığı iyileştirmeye yardımcı olan besin maddeleri içerir. Havuçtaki bazı mineraller anti bakteriyel olabilir ve ayrıca diş çürüklerini ve diş çürümelerini önlemeye yardımcı olur.

9- İltihabı Azaltır.

Havuçtaki antioksidan özelliği, iltihaplanma, yaralar, döküntüler ve kesikler gibi küçük cilt hastalıklarını tedavi eder.

 

Havuç Suyunun Faydaları Nelerdir?

Kuru Ciltlere Havuç Maskesi

Papaya’nın Cildiniz İçin Yararları Nelerdir?

Yumurta İle Güzellik Sırları

Zerdeçalın Cilt Ve Saç İçin İnanılmaz Faydaları

Yoğurdun Cilde İnanılmaz Faydaları

Gül Suyunun Cilt Ve Sağlık İçin Faydaları

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir