Horlamanın Nedenleri Nelerdir?Horlamanın Nedenleri Nelerdir - www.viphanimlar.com

Horlama, herkesi etkileyebilecek yaygın bir durumdur, ancak erkeklerde ve fazla kilolu kişilerde daha sık görülür. Horlamanın yaşla birlikte kötüleşme eğilimi vardır.

Horlama Neden Olur?

Horlama, boğazınızdaki rahat dokulardan hava aktığında meydana gelen ve nefes alırken dokuların titreştiği, sert bir sestir. Horlama herkeste olabilir.

Ara sıra horlama genellikle çok ciddi değildir. Bazen ciddi bir sağlık sorunları da görülebilir. Çoğunlukla eşinizi veya odanızı paylaştığınız kişiyi rahatsız eder.

Kilo vermek ve  yaşam tarzı değişiklikleri horlamayı önlemenize yardımcı olabilir.

Ek olarak, rahatsız edici horlamayı azaltabilecek tıbbi cihazlar ve ameliyatlar mevcuttur. Ancak, bu horlayan herkes için uygun veya gerekli değildir.

Horlama Nedir?

Uyuduğunuzda ve hafif bir uykudan derin bir uykuya geçtiğinizde, ağzınızın tavanındaki kaslar (yumuşak damak), dil ve boğaz gevşer. Boğazınızdaki dokular, solunum yolunuzu kısmen tıkayacak ve titreyecek kadar rahatlayabilir.

Hava yolunuz ne kadar daralırsa, hava akışı o kadar güçleşir. Bu, doku titreşimini artırır, bu da horlamanın daha yüksek çıkmasına neden olur.

Horlama Nedenleri:

Horlama, ağzınızın anatomisi ve sinüsler, alkol tüketimi, alerji, soğuk algınlığı ve kilonuz gibi birçok faktörden kaynaklanabilir.

Horlamaya Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Horlama Neden 7 Faktör:

1- Ağız anatominiz.

Düşük, kalın ve yumuşak bir damak olması solunum yolunuzu daraltabilir. Aşırı kilolu insanlar, boğazlarının arka tarafında, solunum yollarını daraltabilecek ekstra dokulara sahip olabilir. Aynı şekilde, yumuşak damaktan (uvula) asılan üçgen doku parçası uzatılmışsa, hava akımı engellenebilir ve titreşim artabilir.

2- Sigara içmek.

Bilim adamlarına göre, sigara içmeyenlere göre sigara içenlerde horlama yaygınlığı dört kat daha fazla! Günde ne kadar fazla sigara içiyorsanız, horlamanız daha yüksek olur. Sigarayı bırakmak sadece horlamayı engellemekle kalmaz aynı zamanda birçok farklı ciddi sağlık sorununu da ortadan kaldırır.

3- Burun problemleri.

Kronik burun tıkanıklığı veya nazal septum perforasyonu horlamaya neden olabilir.

4- Uyku eksikliği.

Yeterli uyku almamak boğaz gevşemesine neden olabilir.

5- Uyku pozisyonu.

Sırtüstü yatmak, dilinizin boğazınıza geri dönmesine neden olur, böylece hava yolunuzun ciddi şekilde daralmasına neden olur. Bu sebepten horlama gerçekleşir.

6- Yaşlanma

Orta yaş ve üzerinde iseniz; boğazınız daralır. Yaşlanmakla ilgili hiçbir şey yapamayız, yaşam tarzı değişiklikleri, yeni yatma zamanı rutinleri ve boğaz egzersizlerinin tümü horlamayı önlemeye yardımcı olabilir.

7. Fazla kilolu olmak.

Fazla yağ dokusu horlamaya neden olabilir. Genel olarak fazla kilonuz olmasanız bile, boynunuzun veya boğazınızın hemen çevresinde fazla ağırlık taşımak horlamaya neden olabilir. Egzersiz yapmak ve kilo vermek bazen horlamanıza son vermek için yeterli olabilir.

 

Horlama Nasıl Durdurulur – Horlama Nasıl Engellenir

Uykunuz Ne Kadar Kaliteli

Kaliteli Ve Rahat Bir Uyku İçin Neler Yapılmalı

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir