Limon Ve Limon Suyunun Astıma Faydası Nedir?

Limon Ve Limon Suyunun Astıma Faydası Nedir - www.viphanimlar.com

Astım dünyadaki en yaygın kronik solunum problemlerinden biridir. Genellikle, astımdan muzdarip insanlar, hassas ve şişmiş hava yollarına sahiptir.

Astım Nedir?

Astım, genellikle normal akciğerlerde hava yollarını etkileyen belli bir uyarana yanıt olarak hava yollarını geçici olarak daraldığı bir durumdur.

Astım tetikleyicileri solunduğunda solunum yolları şişer ve daralır. Bu, akciğerlere daha az hava akışı sağlar ve nefes almayı güçleştirir. Bu da hırıltıya, öksürüğe ve nefes darlığına neden olur. Bazı astım tetikleyicileri sigara dumanı, alerjenler, parfüm, nemli hava, kuru hava, kirli hava, toz, stres vb.

Limon, yaygın olarak test edilmiş ve astım ataklarını kontrol etme ve önleme konusunda inanılmaz yararları bulunan doğal bir bileşendir. Bu yazımızda, astım tedavisinde yararı olan limonun faydalarını bir araya getirdik.

Limon Astım İçin Etkili midir?

Limon, bağışıklık sistemini güçlendiren ve vücudun mikrop ve bakterilerle savaşmasına ve ayrıca alerjenlerle savaşmasına yardımcı olan C vitamini ve antioksidanlar bakımından zengindir.

İnsanlar binlerce yıldır boğaz enfeksiyonları, diş problemleri, kabızlık, hazımsızlık, romatizma, yüksek tansiyon ve solunum bozuklukları tedavisinde kullanmışlardır.

Limon, solunum yollarının iltihaplanmasına neden olan ve astım krizine yol açan iltihaplı moleküllerin üretimini baskılayan C vitamini bakımından zengindir.

Bronşiyollerin, ortamdaki alerjenlere maruz kaldıklarında onları kısıtlayan histamine duyarlılığını azaltır. Ayrıca, akciğerleri daha kolay nefes alabilir ve daha güçlü hissedebilir.

Polen, duman, hayvanlar ile ilgilenme, toz akarları ve virüslerin neden olduğu astım ataklarının önlenmesi için gerekli olan bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

Limon suyunun antiseptik ve antibakteriyel özellikleri astım ataklarını ve akciğer enfeksiyonlarını tetikleyen bakteri ve virüslerle savaşır.

Astımı Limon Suyuyla Nasıl İyileştirebilirsiniz?

Taze limon suyunda bulunan sitrik asit, vücudun enerji sisteminde önemli olan önemli bir besin maddesi taşıyıcısıdır. Astım hastalarının kolayca nefes almasını sağlayarak akciğerleri temizler ve güçlendirir. Limonların antioksidan özellikleri ayrıca solunum sistemine giren alerjenlerle savaşarak astım krizini tetiklemelerini önler.

Yapılan son araştırmalarda, narenciye yağında bulunan temel kimyasal bileşen olan limonenin solunmasının, ultraviyole radyasyona maruz kalmanın tetiklediği çocukluk astımının önlenmesine yardımcı olabileceğini bulundu.

Araştırmacılar, limonenin, hem insanlarda hem de hayvanlarda solunum yolu iltihabı ve akciğerde hasara neden olabilecek ozon kimyasallarıyla savaşan bir ozon temizleyici olarak son derece iyi çalışabileceğini keşfetti.

Günlük Diyetinize Limon Ekleyin.

Astım tedavisine yardımcı olmak için  diyetinize limon suyu eklemeyi seçebilirsiniz. Sadece suya taze sıkılmış limon suyu ekleyip, gün boyu içebilirsiniz.

Ev yapımı limonata yapmak için limon suyunu ve suyu tatlandırmak isteyebilirsiniz. Bununla birlikte, limon suyu asla astım ilacının yerini almamalı ve reçeteli ilaçlarınızla birlikte kullanılmalıdır.

Astım İçin Limon Nasıl Kullanılır?

Astımı tedavi etmek için limon suyunu kullanmanın bir kaç yolu vardır. Astımı önlemek ve iyileştirmek için limon nasıl kullanılır?

Limon, çeşitli şekillerde astım tedavisi için kullanılabilir. 

Astım İçin Limon İle 3 Tedavi Önerisi:

1. Bir çorba kaşığı taze sıkılmış limon suyunu alın. Bir tutam tuz ve karabiber ekleyin. Astımdan hızlı bir şekilde kurtulmak için her öğünden önce için.
Astım ataklarının sıklığı azalıncaya kadar birkaç gün boyunca tekrarlayın.
Not: Çiğ limon suyunu içtikten hemen sonra ağzınızı yıkayın, yüksek asidik doğası dişlerinize zarar verebilir.

2. Taze bir limon alın ve kabuğunun  bir kısmını rendeleyin.  Limon kabuğunun narenciye aromasını soluyun tıkanan hava yollarının açılmasına yardımcı olacaktır. Yaklaşan bir astım krizi hissettiğinizde bu işlemi tekrarlayın.
Not: Narenciye kokularına alerjisi olanlar bu ilacı denememelidir.

3.  1 limonun suyunu sıkın. Bir bardak suyu ısıtın. Üzerine limon suyunu ekleyin. 1 parça zencefilin kabuğunu soyup rendeleyin ve suya ekleyin. Üzerini kapatıp ve 10 dakika boyunca demlendirin.
Bu çayı yavaşça için.  İşlemi her gün 1-2 kez tekrarlayın.
Not: Zencefil güçlü anti-inflamatuar özellikleri yardımıyla astımı yatıştırmaya yardımcı olur.

 

Astıma İyi Gelen Egzersizler Nelerdir?

Astım Tedavisi İçin En İyi 7 Bitkisel Yağ

Astımdan Koruyan Beslenme Tipi

2 Yorum

  1. Gülümser 11 Şubat 2019 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 12 Şubat 2019 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir