Kepek Sorununa Karşı Sarımsak Nasıl Yardımcı Olur?

Kepek Sorununa Karşı Sarımsak Nasıl Yardımcı Olur - www.viphanimlar.com

Sarımsak ile kepek kontrolü nasıl sağlanır?

Yüzyılladır insanlar tarafından genel sağlık ve saç sağlığı için tüketilen sarımsak, kepek için mükemmel bir doğal ilaçtır.

Kepek, genç ve yaşlı dünya çapında rahatsız eden ortak bir sorundur. Kuruluk ve enfeksiyonlar, kafa derisinin kaşınmasına ve pullanıp dökülmesine yol açar ve böylece kepeğe neden olur.

Sarımsağın kepek tedavisi olarak kullanılmasını öneren bitki uzmanları, ezilmiş sarımsağın, Allium sativum içeriğinden dolayı  yüksek oranda doğal bir mantar önleyici olduğunu bildirmişlerdir.

Kepeklerin kesin nedeni hala bilinmese de, birçok uzman kepeklerin kafa derisinde yaşayan küçük bir mantar olan Pityrosporum ovale‘nin aşırı büyümesinden kaynaklandığına inanmaktadır.

Sarımsak,  Allium cinsinin bir üyesidir. Allium bitki ailesinin diğer üyesi olan soğan gibi, sarımsakta mantar ve candida mantarına karşı kullanılan  allisin üretir. Bu nedenle sarımsak kepek için doğal bir tedavi olarak kullanabileceğiniz  bir ilaçtır.

Sarımsak, Kardiyo koruyucu, anti-enflamatuar, anti-mantar ve anti-bakteriyel özellikleri ile şifalı kullanım için uygundur ve çok sayıda iyileştirici ve terapötik özelliği vardır. İçerdiği antioksidanlar, cilt alerjileri ve cilt enfeksiyonları gibi hastalıkların tedavisine yardımcı olur.

Sarımsağın, yüksek vitamin ve mineral içeriği nedeniyle mükemmel bir bitkisel ilaç olduğuna inanılmaktadır.

Sarımsak A, B ve C Vitamini, Kalsiyum, Fosfor, Çinko vb. içerir ve her şeyden önce, saç ve saç derisine besin sağlayan, kafa derisi enfeksiyonlarını temizleyen ve böylece kepekleri temizlemek için ideal bir panzehir olan bir kükürt bileşiğidir.

Sarımsağın cilde ve saç derisine olan faydasından yararlanmak için, düzenli diyetle doğrudan tüketilerek veya şampuanlarda, sabunlarda bulunan özütler şeklinde kullanılmaktadır.

Sarımsak - www.viphanimlar.com

Kepek Tedavisinde Sarımsak Nasıl Kullanılır?

Sarımsak, kepek için hem oral hem de topikal bir tedavi olarak kullanılabilir. Sarımsağın kepekle mücadele etkilerinden yararlanmak için, çiğ sarımsağı bir sarımsak presi ile ezin ve kullanmadan önce yaklaşık 10 ila 15 dakika bekletin. Bu, sarımsağa kepekle savaşan allisin  maddesinin öne çıkmasını sağlayacaktır.

Allisin oluşturulduktan sonra, ezilmiş sarımsakları en sevdiğiniz lezzetli yemeklerinize ekleyerek kullanabilir ya da topikal olarak kullanabilirsiniz. Hassas cildiniz varsa, doğrudan kafa derisine veya cilde uygulamadan önce sarımsak veya sarımsak suyunu seyreltmek gerekebilir.

Sarımsak İle Kepek Nasıl Önlenir? Sarımsak Kepek Tedavisinde Nasıl Yardımcı Olur? 

1. Genel Sağlığı Geliştirmek:

Sarımsak dişlerinde bulunan antioksidanlar ve bitki besleyicileri, çeşitli hastalıkların tedavisinde yardımcı olur.

Esansiyel vitamin, mineral ve yağlarla zenginleştirilen bu bitki, vücudun bağışıklığını güçlendirmeye yardımcı olur.

Sarımsak, yüksek kolesterol, kalp sorunları, soğuk algınlığı, öksürük, artrit, cilt enfeksiyonları ve iltihapları, kepek ve saç derisinin rahatsızlıklarına karşı koruyucu tedavi olarak kullanılır.

2. Bağışıklık Güçlendirme:

Antioksidanlar ve temel besinlerle zenginleştirilen bu bitki, vücudun bağışıklık sistemini geliştirerek, güçlendirerek hastalıklarla savaşmaya ve önlenmeye yardımcı olur.

Vücutta hastalıklarla savaşmaya ve önlenmeye yardımcı olan antijenlerin ve beyaz kan hücrelerinin üretimini düzenler.

Seboreik dermatit ve kepek gibi hastalıkları önlemeye yardımcı olur.

3. Sebum Üretimini Düzenler Ve Kan Akışını Geliştirir:

Sarımsaktaki temel besinler, kafa derisindeki sebum üretimini düzenlemeye ve kontrol etmeye yardımcı olarak kepek etkin bir şekilde tedavi edilmesine yardımcı olur. Ayrıca saç derisindeki kan dolaşımını artırır, saç köklerini güçlendirir, saç köklerini güçlü, parlak, kalın ve güzel saçlar üretmek için korur.

4. Diyet Takviyesi Olarak Tüketim:

Kepek ve kafa derisi sorunları, saça doğru beslenmeyi sağlamak için gereken sağlıksız ve uygunsuz temel besinlerin alımından kaynaklanır.

Sarımsak, doğru miktarda tüketildiği takdirde, sağlıksız beslenmenin kötü etkilerinden kurtulmayı sağlayan ve kepeklenmeyi etkili bir şekilde iyileştirmeye yardımcı olan temel vitamin ve minerallerin bulunan doğal bir ilaçtır.

Sarımsak, genellikle ezilerek kullanılır. Sarımsak ezildiğinde, kepeklenmeye karşı etkili olan allisin adı verilen bir bileşen oluşur. Kepek için kullanılan ezilmiş sarımsağı yemeklere, salatalara, yoğurda ekleyerek kullanılabileceğiniz gibi,  daha etkili sonuçlar için topikal olarak da uygulanabilirsiniz.

Hassas ciltler için, seyreltilmiş sarımsak veya kepek için sarımsak suyu kafa derisine uygulanabilir.

5. Mantar ve Bakteriyel Enfeksiyonların Önlenmesi

Kepek ayrıca ‘Malassezia globosa‘ adı verilen kafa derisindeki mantar enfeksiyonundan kaynaklanır. Sarımsakta bulunan antibiyotik, Allisin ve diğer antioksidanlar, enfeksiyonu temizleyen, kafa derisini nemlendiren ve kafa derisinde oluşan kaşıntıyı ve kepeği hafifletmeye yardımcı olan mükemmel anti-fungal, anti-bakteriyel ve anti-enflamatuar özelliklere sahiptir.

Bu yüzden günlük diyetinize sarımsak eklemeyi deneyin ve vücut üzerindeki harika etkilerinden yararlanın.

 

Saç Kepeklenmesine Karşı Doğal Çözümler

Saçlar İçin Sarımsak Mucizesi

Kepeğe Karşı Yumurta Beyazı Ve Limonlu Saç Maskesi

Kepeğe Karşı Limon Ve Sirke

2 Yorum

  1. Semiha 6 Şubat 2019 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 6 Şubat 2019 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir