Yalnızlık Hissi İle Nasıl Başa Çıkılır?Yalnızlık Hissi İle Nasıl Başa Çıkılır - www.viphanimlar.com

Yalnızlık herkesi etkiler, ani bir his veya zaman zaman gelen bir şey olabilir. Bir kopukluk, mutsuzluk ve uyuşukluk hissi olabilir.

Yalnızlık tamamen normal bir duygudur, ancak her zaman bu şekilde hissetmek zorunda değilsiniz. Zaman zaman hepimiz garip yalnızlık duygusunu yaşarız.

Yalnızlık, sizi duygusal ve fiziksel olarak  yorgun hissetmenize neden olabilir. Bazı insanlar için yalnızlık biraz rahatlamadır. Bazı yalnızlıklar ise kalıcı ve acı verici olabilir.

Yalnızlıkla yaşamak, uyku düzenini, yaşam tarzını, sağlığı ve fiziksel refahı etkileyebilir. Yetişkinlerin yüzde 10 ila yüzde 20’si kronik yalnızlık ile mücadele ediyor.

Yalnızlık, depresyon kadar yaygın bir sorundur. Depresyonun aksine, yalnızlığın üstesinden gelmek daha kolay olabilir. Bu faydalı ipuçlarıyla yalnızlığı yenebilirsiniz.

Yalnızlık İle Nasıl Baş Edilir?

Yalnızlık, yaşamımızda farklı zamanlarda yaşanabilecek ve günlerce, yıllarca sürebilecek çok karmaşık bir duygusal ve zihinsel oluşumdur.
Yalnızlık, bir daha asla hissetmek istemediğimiz bir şey olan acı dolu ve korkutucu duyguları getirir. Onu yenmeyi öğrenmek, duygusal, fiziksel ve zihinsel olarak daha iyi bir gelişim sağlayacaktır. Kendinizi yalnız hissederseniz, bu ipuçlarını hatırlamaya çalışın. Yalnızlıktan kurtulmak için 6 öneriye bir göz atın.

Yalnızlığı Yenmek İçin 6 Altın Kural 

Kendinizi Yalnızlığa İtmeyin.

Birçoğumuz bazı  şeyleri kalbimizde tutarız. Ne yaşadığımızı kimseye söylemiyoruz. Kendi dünyamızda yaşamaya çalışıyoruz çünkü başkalarının bizi dinlemeyeceğinden veya bizimle dalga geçemeyeceğinden korkuyoruz. Fakat her şeyi kalbinizde tutarak, sadece kendi özgüveninizi zayıflatıyorsunuz.

Başkalarına karışmayarak bir duvar inşa etmeye başlarız. Bunu yapmayın, bu sadece durumunuzu kötüleştirir.

Evden çıkın, spor yapın, insanlarla konuşmayı deneyin.

Bir şeyler yapmak ve dışarı çıkmak, yapmak istediğiniz en son şey olabilir. Ancak kendinizi izole etmek ve yalnızlığınızla iç içe olmanız sağlıklı değildir.

Sevdiğiniz insanlarla birlikte olun,  onlarla duygularınızı paylaşın. Sadece önemsediğiniz kişilerin yanında olmak, yalnızlığın etkilerini azaltmak için yeterlidir.

Dua Edin.

Dua, yalnızlığın üstesinden gelmenin en basit yoludur. Hepimiz hayatımızda zor zamanlar geçiririz, ama bunlar sizi daha da güçlendirecek imtihanlardır. Yalnızlığı Allah’a sığınarak atlatabilirsiniz.

Güvendiğiniz Biriyle Konuşun.

Ne zaman yalnız hissederseniz, sorunlarınızı sevdiğiniz ve güvendiğiniz insanlarla paylaşın.
Her şeyden önce, kendimizi rahat hissedersiniz ve sorunlarımızın yarısı kaybolduğunu görürsünüz.  Sorununuzu değerli biriyle paylaşmak, her zaman size yardımcı olabilir.

Kendinizi Meşgul Tutun.

Boş durmayın. Kitap okuyun, yürüyüşe çıkın. Normalde sevdiğiniz şeyleri başkalarıyla yapın.

Örneğin, arkadaşlarınızla film izleyin, en sevdiğiniz grubu dinleyin veya bir gezintiye çıkın. Ya da ilgilendiğiniz yeni bir şey deneyin. Müzikle ilgileniyorsanız, müzik derslerine katılın. Merak ediyorsanız yeni bir dil öğrenin. Bunları yaparak, yeni arkadaşlar bulacaksın ve bu senin  yalnızlığından kurtulmana yardım edecek.

Kendinizi Sevmeyi Öğrenin.

Kendinize karşı nazik olun ve olumsuz duyguların sizi kendinizle olan savaşlara sokmasına izin vermeyin.
Yalnızlığı yenmenin doğru ve test edilmiş yollarından biri kendini sevmeyi öğrenmektir. Kendinle olmaktan memnun ol, başkalarına güvenme ve onların seni üzmesine izin verme.  İnsanlar gelir ve gider, ama her zaman kendine sahip olacaksın; Kim olduğunu sevmeyi öğrenmeye başla.

Odağınızı Değiştirin.

Yalnızlık düşüncenizi değiştirebilir ve çoğu zaman odaklanmamızı etkiler. Yalnızlık yaşarken çoğu insan bir Ben, Ben, Ben zihniyetine sahiptir. “Beni terk etti çünkü berbat bir insanım” “Kimse benden hoşlanmaz” “O benden çok daha iyi

Odağınızı değiştirin ve dışa doğru bakmaya başlayın. Sokakta yürürken, yanınızda yürüyen insanlara bakın. Hepsi bir şeyle mücadele ediyor ve bu mücadeleler için kendilerini suçluyor olabilirler. Kendinize her şeyin sizin suçunuz olmadığını ve ne kadar zor olursa olsun her şeyin yoluna gireceğini hatırlatın.

 

Yalnızlık Sağlığımızı Nasıl Etkiliyor?

Depresyon Nedir? Depresyon Türleri Ve Tedavisi

Depresyona Karşı Muhteşem 10 Gıda

2 Yorum

  1. Şerife 2 Şubat 2019 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 2 Şubat 2019 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir