Eklem Ağrısının Nedenleri Nelerdir?Eklem Ağrısının Nedenleri Nelerdir - www.viphanimlar.com

Eklem ağrısı tüm yetişkinlerin yaklaşık üçte birinin muzdarip olduğu bir durumdur. Eklem ağrılarının çeşitli sebepleri vardır. çeşitli sebepleri olabilir.

Eklem Ağrısı Nedir? Eklem Ağrısı Neden Olur?

Eklemler, vücudumuzdaki kemiklerin  birleştiği kısımlardır. Eklemler iskeletinizin kemiklerinin hareket etmesini sağlar. Bu eklemler omuzlar, kalçalar, dirsekler, dizlerdir.

Eklem ağrısı, vücudun herhangi bir eklemindeki rahatsızlığı ifade eder. Eklem ağrısı sık görülen bir şikayettir. Genellikle hastaneye gitmeyi gerektirmez. Eklem ağrısı mutlaka ciddi bir sorun anlamına gelmez ama geçmez ise bir doktora danışmak gerekir.

Eklem Ağrısına Neden Olan Sebepler Nelerdir?

Bazen eklem ağrısı, bir hastalığın veya yaralanmanın sonucudur. Artrit ayrıca eklem ağrısının ortak bir nedenidir. Bununla birlikte, diğer şartlardan veya faktörlerden de kaynaklanabilir.

Eklem Ağrısının 9  Nedeni:

Artrit

Eklem ağrısı ile başa çıkmak için tanı koymak önemlidir. Eklem ağrısının en yaygın nedenlerinden biri artrittir. Artritin iki ana formu osteoartrit ve romatoid artrittir. Tanı konduktan sonra, sorunu tedavi etmek veya kontrol altına almak daha kolay olabilir.

Osteoartrit

Sağlık uzmanlarına göre, osteoartrit hem en yaygın artrit şekli hem de eklem ağrısının nedenidir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 27 milyon insanın bundan muzdarip olduğu tahmin edilmektedir. Basitçe söylemek gerekirse osteoartrit, etkilenen eklemde kıkırdak aşınması ve yırtılması ile karakterize edilir.

Osteoartrit, yavaş yavaş ilerler 40 yaş üzerinde erişkinlerde en sık görülen ve yaygın olarak kullanılan eklemleri etkileyen eğilimindedir.

Etkilenen eklemler, bilekler, eller, kalçalar ve dizlerdir.

Popüler inanışın aksine, osteoartrit sadece yaşlılar değil aynı zamanda gençlerde de görülmektedir.

Bu genellikle zayıflatıcı eklem hastalığının yaşla ilgisi yoktur, ancak yaş bunun için bir risk faktörüdür. Doktorlar osteoartrit için diğer risk faktörlerinin diyabet, obez veya fazla kilolu olma ve önceki eklem yaralanmalarını neden oşduğunu söylüyorlar.

Romatoid Artrit

Bağışıklık sisteminin kendisinden de kaynaklanan başka bir artrit formudur. Sağlık uzmanlarının romatoid artrit olarak adlandırdığı şeydir. Romatoid artritte asıl korkutucu olan şey, sonunda vücudun diğer dokularını etkileyebilmesidir.

Çoğu zaman, romatoid artrit, el bileği ve minik eklemleri etkiler. Dahası, vücudun her iki tarafı aynı anda etkilenir.
Kadınları erkeklerden daha sık etkiler. Zamanla eklemleri deforme edebilir ve zayıflatabilir. Vücudun bağışıklık sistemi eklemleri kaplayan zara saldırırsa Romatoid Artrit eklemlerde ağrı, iltihap ve sıvı birikmesine neden olur.

Romatoid artrit muzdarip olan birçok kişide etkilenen eklemlerin etrafında deri altında romatoid nodüller adı verilen küçük şişlikler oluşturma eğilimindedir.

Psoriatik Artrit (Sedef Romatizması)

Sedef hastalığı olan tüm insanların yaklaşık yüzde 30’unun, bağışıklık sisteminin kendisinin neden olduğu ağrı, şişlik ve sertlik ile karakterize bir artrit şekli olan psoriatik artrit ile sonuçlanabileceği söylenir.

Psoriatik artrit, genellikle 30 ila 50 yaşları arasındaki kişilerde görülür, ancak çocukluk çağında da başlayabilir.

Uzmanlar, hafif ila şiddetli herhangi bir yerde değişebilen psoriatik artritin belirti ve semptomlarının aniden ortaya çıkabileceğini veya kademeli olarak ortaya çıkabileceğini söylüyor. Psoriatik artritin en çok etkilediği eklemlerden bazıları parmak, ayak parmakları, ayak bilekleri, dizler, bel ve bilek eklemleridir.

Lupus

Eklem ağrısının çoğu vakasında suçlanabilecek başka bir sağlık sorunudur.

Lupus, kronik veya uzun süreli otoimmün bir hastalık türüdür ve eklem ağrılarının bir başka nedeni olabilir.

Tıpkı diğer otoimmün hastalıklarda olduğu gibi, lupus için bilinen bir tedavisi yoktur, ancak alevlenmeleri engellemek ve ayrıca ilaçlar ve ev ilaçları ile işaret ve semptomları yönetmek mümkündür.

Lupusun en sık bildirilen semptomlarından biri eklem ağrısıdır. Aslında, otoimmün hastalık tanısı alan tüm kişilerin yüzde 90’ına kadar eklem ağrısı vardır. Uzmanlar, bu kişilerin yüzde 50’sinden fazlası eklem ağrısının teşhis edilmeden önce karşılaştıkları ilk semptom olduğunu söylüyor.

Gut

Gut , kanlarında yüksek miktarda ürik asit bulunan bazı kişilerde ortaya çıkan bir tür enflamatuar artrittir.

Ürik asit biriktikçe, ayak başparmağı, ayak bileği veya diz gibi belirli eklem alanlarında kristaller oluşturabilir.

Klasik bir gut atağı, genellikle bir eklemde (örneğin, ayak başparmağında) meydana gelen ani bir şiddetli, sıklıkla yanan eklem ağrısı atağı anlamına gelir. Bir gut atağının eklem ağrısı genellikle aşırıdır ve eklemin kızarıklığı, şişmesi ve ısınması ile ilişkilidir. Tedavi olmadan, bölüm genellikle bir hafta içinde kendi kendine geçebilir.

Septik Artrit

Septik artrit ile, bir eklem en sık bir bakteri ve nadiren bir mantar (örneğin, Candida) veya mikobakteri (örneğin, tüberküloz) ile enfekte olur .

Septik artrit, genellikle diz, ayak bileği, el bileği veya kalça gibi tek bir eklemi etkileme eğilimindedir. Etkilenen eklem şiş, sıcak ve sert ve ateş de var. Çoğu durumda, septik artrit, kandaki bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanır ve daha sonra eklem boşluğuna gider. Daha az yaygın olarak, eklem cerrahisi veya travma (örneğin, kene ısırığı) suçlu olabilir.

Fibromiyalji

Kronik bir ağrı rahatsızlığı olan fibromiyaljinin baskın semptomu, yaygın kas hassasiyetidir. Kas ağrısına ek olarak, insanlar fiziksel muayenede iltihap olmamasına rağmen genellikle eklem ağrıları ve bazen eklem şişlikleri görülür.

Hashimoto tiroiditi

Hipotiroidizmin en sık görülen nedeni – zayıf bir tiroid bezi – vücudunuzun bağışıklık sisteminin tiroidinize bir saldırı başlattığı Hashimoto tiroiditidir. Hipotiroidi, yorgunluk, kilo alımı, kabızlık, soğuk intoleransı ve eklem ağrıları ve sertliği gibi çeşitli semptomlara neden olabilir.

İlginizi çekecek makalelerimiz…

Limon Kabuğu İle Eklem Ağrısından Kurtulabilirsiniz

Diz Ağrısına Neden Olabilecek Alışkanlıklar

Topuk Ağrısı İçin Doğal Çözümler

Yaz Sıcakları İltihaplı Eklem Romatizmasını Tetikliyor

Kadınlarda Meme Ağrısı-Mastalji

2 Yorum

  1. Ümran Dereli 28 Ocak 2019 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 28 Ocak 2019 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir